anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum imparti conexiunea ta de internet de pe mobil pe laptop

Diana
Cunoscător
In cazul unei pene de curent electric internetul pe laptop nu mai functioneaza dar am date pe mobil si vreau sa le utilizez pe laptop
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Există două posibilități: - prin USB și se numește tethering USB; - prin wi-fi și se numește hotspot portabil. Sursa: https://www.digitalcitizen.ro/imparti-conexiunea-internet-android-pc-windows-usb

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Cred ca te poti folosi de hotspot mobil.. Il activezi pe telefon si conectezi laptop-ul prin wi-fi la telefonul tau.. Pe telefon, vei vedea parola pentru a te putea conecta si, poti conecta pana la 10 dispozitive la telefonul tau..

Diana
Cunoscător
Multumesc Jay pentru rapiditatea raspunsului , dar as dori detalii tehnice

Vio73
#StarMember
Există două posibilități: - prin USB și se numește tethering USB; - prin wi-fi și se numește hotspot portabil. Sursa: https://www.digitalcitizen.ro/imparti-conexiunea-internet-android-pc-windows-usb

Jay
Campion certificat
Mie, hotspot, mi se pare cea mai simpla si rapida metoda... sunt departe de a fi un as in detalii tehnice, dar, din cate stiu, mai exista si varianta de thetering USB.. Ca si la hotspot, ar trebui sa ai activa conexiunea de date pe mobil.. conectezi smartphone-ul la laptop printr-un cablu usb si intri in setarile telefonului - conexiuni - hotspot mobil si thetering si activezi partajare conexiune prin USB.. apoi, astepti ca laptopul sa instaleze driverele necesare.. In acest caz, fiind o conexiune prin cablu, nu vei ramane fara baterie la smartphone, deoarece se produce in acelasi timp si o incarcare lenta, insa va ramane laptopul mai repede fara baterie.. daca voiai detalii mai tehnice de atat, cu siguranta exista in comunitate persoane mai pricepute care-ti vor raspunde imediat ce vor vedea intrebarea..

Ascary
Campion certificat
Hotspot. Îl activezi din setari-conexiuni și îți transformi telefonul într-un router la care se va lega și laptopul tau,printr-o parolă evident,oferită de hotspot. Foarte simplu,fara fire și la îndemâna oricui are un smartphone și vrea să de internet și altcuiva. Subiectul s-a mai dezbătut în comunitate

Diana
Cunoscător
Am inteles ca voi ramane fara baterie la ambele destul de rapid, voi achizitiona si o sursa de curent cu baterie ,pe timpul acestei verii ''furtunoase '',reteaua de curent electric pica destul de des unde locuiesc

Vio73
#StarMember
E bună și sursa, dar e și mai bun un generator. Sigur, și prețul este unul pe măsură.

Ascary
Campion certificat
Un UPC de 1000 W sau un generator micuț,silențios până într-un kilowatt e tot ce ai nevoie.

Vio73
#StarMember
Dacă ai nevoie pe termen mai lung, e bun generatorul. Ideal ar fi să ai un dispozitiv mobil de internet încărcat și doar să transferi simul în el pentru net. Eu așa am.