anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce este standardul de telecomunicații EDGE și la ce este util?

Razvan
#StarMember
Denumire comerciala, viteza de conectare, implementare.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Cred că Vio73 s-a referit la faptul că tehnologia Edge este de 3-4 ori mai rapidă decât gprs,nu gsm. Oricum acestea doua sunt tehnologii diferite,Edge fiind doar pentru telefonie digitala in timp ce gprs-ul este pentru date.

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Vio73
#StarMember
Un standard de telecomunicații mai rapid de 3 ori decât gprs-ul, util la descărcarea unor fișiere mai mari.

Ascary
Campion certificat
Nu cred că te referi la marginea telefonului,nu? 🙂

Ascary
Campion certificat
Cred că Vio73 s-a referit la faptul că tehnologia Edge este de 3-4 ori mai rapidă decât gprs,nu gsm. Oricum acestea doua sunt tehnologii diferite,Edge fiind doar pentru telefonie digitala in timp ce gprs-ul este pentru date.

Ascary
Campion certificat
Cu alte cuvinte standardul de dinaintea 3G-ului,adică 2,5 G 🙂

Vio73
#StarMember
Exact. Este cam de trei ori mai rapid decât gprs.

Razvan
#StarMember
În România, prima dată l-a implementat Orange, apoi Telekom și recent și Vodafone.

Miha_Z
#StarMember
Din cate remarc, Orange cam la fiecare capitol tinde sa fie primul pe lista.

Vio73
#StarMember
În general sunt primii!

Ascary
Campion certificat
Orange Rulles 🙂 Din aceasta cauză este și cea mai căutată rețea.

Vio73
#StarMember
Și a fost dintotdeauna.

Razvan
#StarMember
Mereu au fost inovativi. Vodafone a lansat prima data 3G, 4,5G și 5G, în rest nu prea știu sa fi venit cu ceva notabil. Sa nu uitam ca Vodafone "a mai lansat" primii doar pentru ei serviciul VoLTE și a rămas în teste, din 2014 :))))

Vio73
#StarMember
Vodafone, din câte știu eu, au implementat edge abia în ultimii 2-3 ani, și nu cred că peste tot încă. Și aia cu 5g-ul e tot o prosteală din partea lor, ca și cea cu Volte-ul în 2014, prin care încearcă să ia fața Orange-ului. Dar nu vor reuși, pentru că mulți s-au prins că astea sunt ,,glume" nereușite.

DanielaH
Moderator
Salut! Vă rog să nu vă îndepărtați de la subiect și să revenim la discuția despre EDGE. Mulțumesc!

Ascary
Campion certificat
Îmi cer scuze că am deviat de la subiect.