anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cartela date mobile cu IP

pauldrag
Începător

Buna ziua, 

Am nevoie pentru un echipament cu trasnmisie de date, de o cartela cu date mobile cu IP. 

Exista asa ceva in oferta orange?

1 Soluţie acceptată‚

Salut, @pauldrag !

Poti solicita IP static doar pentru serviciul de internet fix. In cazul internetului mobil, Net Fix 4G, acest lucru nu este posibil. Multumim!

 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

arsradu
#StarMember

Salut,

Nu sunt foarte sigur ca inteleg la ce te referi. Orice cartela cu date mobile are un IP. Ai nevoie de un IP static? La asta te referi? Pentru ca, daca da, din cate stiu, doar la servicii fixe poti avea asa ceva.

Client Orange

Este nevoie de un IP fix. Se transmit date de la un contoar catre Electrica.

Salut, @pauldrag !

Poti solicita IP static doar pentru serviciul de internet fix. In cazul internetului mobil, Net Fix 4G, acest lucru nu este posibil. Multumim!

 

Din câte știu, nu se mai alocă ip fix pentru netul fix 4g. Este și un topic aici:

https://comunitate.orange.ro/t5/internet-fix/ip-static-pe-conexiune-fixa-lte/m-p/30073/highlight/tru...

 

DanielaH
Moderator

Salut, @pauldrag! Bun venit în Comunitate!

Vom întreba și noi colegii de la departamentul tehnic și revenim cu un răspuns.

arsradu
#StarMember

Nu stiu daca un internet de tipul “net fix 4G” ar putea fi folosit in cazul asta… Ar merita o intrebare.

Intre cele doua (servicii mobile si servicii fixe pe 4G) as tinde sa cred ca a doua varianta ar avea mai multe sanse de reusita.

Altfel, din cate stiu eu, doar la internetul fix (clasic, pe fibra) stiu sa poti cere IP static.

Client Orange

Net Fix 4G avea ip dinamic. In cazul contoarelor inteligente nu e nevoie sa pui tu o cartela sim pentru a transmite date. 

@pauldrag cine este distribuitorul de energie?

mihai_13
Maestru

este o "chestie" foarte deranjanta (sa zic asa.... sau doar asa)  diferiti parteneri au nevoie de un ip-fix !!! ca sa indentifice un "consumator etc"    -- cand isi vor "revolutiona" sistemul invechit si vor trece pe  "id"   va fi mult mai bine si corect....

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu prea înțeleg de ce ai nevoie de așa ceva. Transmiterea indexului este exclusiv treaba lor. Eu am in două locații contor inteligent, într-o locație fiind chiar prosumator ( am și o antenuță în cutia contorului) , dar nu mi-a cerut nimeni să pun vreo cartelă sau ceva de genul. E adevărat, sunt la alt furnizor, dar nu cred să fie ceva diferit prea mult.

Dacă te referi strict, da o cartelă cu date activate pe ea, ar putea să te ajute. Nu știu exact in ce fel de echipament ar trebui introdusă.

FLo1
#StarMember

Salut Paul. NU există IP FIX pe 4G și nici pe 5G, ci doar pe fibră optică (net fix). Motiv pentru care nici un operator din RO nu oferă IP fix pe un router cu SIM.