anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care este viteza de internet minima garantata de Orange?

Ascary
Campion certificat
Mă interesează viteza minim garantata de Orange atât pe internetul mobil dar și pe cel fix.
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Viteză minimă de download/ upload la internet fix este 10 Mbps/ 10 Mbps.

 

Performantele serviciului de date mobile depind de parametrii tehnici ai retelei si de specificatiile dispozitivului folosit si nu pot fi garantate de operator. Reteaua 4G functioneaza pe principiul “best effort”. Astfel, viteza de transfer depinde de calitatea acoperirii, tipul dispozitivului folosit, gradul de incarcare al retelei, tipul abonamentului folosit etc.

Nu se ofera o viteza minima garantata in cazul accesului la internet prin reteaua mobila.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Miha_Z
#StarMember

Viteză minimă de download/ upload la internet fix este 10 Mbps/ 10 Mbps.

 

Performantele serviciului de date mobile depind de parametrii tehnici ai retelei si de specificatiile dispozitivului folosit si nu pot fi garantate de operator. Reteaua 4G functioneaza pe principiul “best effort”. Astfel, viteza de transfer depinde de calitatea acoperirii, tipul dispozitivului folosit, gradul de incarcare al retelei, tipul abonamentului folosit etc.

Nu se ofera o viteza minima garantata in cazul accesului la internet prin reteaua mobila.

noi_plecam
Junior entuziast

"Performantele serviciului de date mobile depind de parametrii tehnici ai retelei si ...."  pe scurt nu raspund de serviciile pe care le ofera parca ar fi reteaua mea?  "de calitatea acoperirii" pai atunci pot sa platesc jumatate de abonament ca nu vreau sa raspund nici eu. "tipul abonamentului folosit " am tipul ala cu internet

Razvan
#StarMember
La internet mobil, nu exista o viteza minima declarată, dar din teste reiese ca ar asigura 1Mbs duplex.

Vio73
#StarMember
Reteaua 4G functioneaza pe principiul “best effort”. Astfel, viteza de transfer depinde de calitatea acoperirii, tipul dispozitivului folosit, gradul de incarcare al retelei, tipul abonamentului folosit etc. https://www.orange.ro/help/arhiva/acoperire-retea/care-este-viteza-minima-garantata-pentru-reteaua-4g-4384 La net fix prin fibră, viteza minimă este de 10 Mbps download/10 Mbps upload. https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-fibra/

Neaplicabil
Nu se ofera o viteza minima garantata in cazul accesului la internet prin reteaua mobila din considerente de natura tehnica, este practic aproape imposibil acest lucru datorita spectrului folosit, a dispozitivului, semnalului captat, zgomotul si calitatea lui. Cat priveste partea de internet fix, vitezele minime de download si upload sunt simetrice, de 10 Mbps download si 10 Mbps upload. Vitezele medii si maxime difera in functie de abonamentul contractat.

Jay
Campion certificat
Eu n-am știut de existența vreunui minim.. asa ca, mi s-a parut putin cand speed test a spus o valoare sub 17mb... daca nu ma însel..

ghita_rtv
Începător
Internet de r***t

maghear
Junior
Viteza la internet 5G in Cluj.... sa fiți atenti cand va faceti contract cu ei .... lor li se pare in regula acea viteza

Danb
Junior

Au un internet execrabil. Nu ma pot uita nici macar la youtube ok. E penibil la partea de abonament. E adevarat, in zona mea nu am 5g, insa m-am portat din vodafone. Nu ca le tin partea, dar e incomparabil la calitate. mai mult, un al doilea abonament a migrat de la cartela de orange. Inainte nu aveam probleme cu netul, acum e DEZASTRU! 

Andrei4154
Junior entuziast

In zona mea intr-un oras mediu, intr-un cartier de locuinte cu o zona de antene 4G, am 180Mbps down si 50Mbps down si surpriza pe 3G e 25Mbps down si 5Mbps up. La concurenta albastrilor am in aceiasi zona 4Mbps down si 0,5Mbps up. Deci orange 3G e peste 4G de la albastri. Daca as fi departe de orice antena as avea 0 down si 0up. Deci viteza minima nu are sens.

In alt oras dimineata am la orange 120Mbps down si 20Mbps down si seara e 5Mbps down si 2Mbps up, asta e semn de supraincarcare a antenei la ora de seara. La cei rosii si dimineata si seara e 100Mbps down si 20Mbps up, mai nou de cateva luni ptr ca au pus ceva antene in plus.