anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am activa o oferta cu roaming și nu mai merg datele mobile

Alina_14
Junior
Bună ziua, am activa o oferta cu roaming și nu mai merg datele mobile. Ce e de făcut?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

@Alina, da, acesta poate fi unul dintre motive. Cum spuneam, conform Politicii de utilizare rezonabilă a serviciilor de roaming SEE, trebuie ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 zile) să fie efectuat majoritar in România.

Vizualizare soluţie în postul original

24 Răspunsuri 24

Jay
Campion certificat
Hmm.. să înteleg că nici nu ai dezactivat netul din greseala din telefon si ai net valabil in SEE?.. Eu asta aș verifica înainte de a suna pentru setări de roaming.. ca mi s-ar parea cam ciudat, după 2 saptamani să se fi evaporat setările..

Alina_14
Junior
Nu am dezactivat nimic în telefon...

Razvan
#StarMember
Ai avut un trafic de date în SEE mai mare comparativ cu traficul din țară și din această cauză ți l-au blocat. Soluția este să iei legătura cu ei prin mail la serviciul.clienti@orange.com sau prin chatul Djingo din My Orange, sau prin telefon la 0374300300. Înainte de această perioadă, ai mai fost plecată?, se monitorizează traficul pe 4 luni de zile. Succes!

FLo1
#StarMember
"Trafic blocat" e una, iar "trafic expirat, terminat" e alta. Deci in ce categorie ne aflam? Ar fi abuziv ca sa beneficiezi de un volum de date mobile in SEE, dar pentru ca tu acum consumi mai mult decat in tara sa ajungi la restrictii. Consumi cat ti se permite. Consumi cat ti se permite, nu raportat la o luna sau perioada anterioara.

DanielaH
Moderator
@Alina, s-a rezolvat problema cu datele mobile?

Alina_14
Junior
Nu s-a rezolvat. Mi-am incarcat cartela de germania cu mb si asa reusesc sa am internet.

DanielaH
Moderator
@Alina, în ultimele 4 luni (123 de zile) ai efectuat cumva în roaming un consum de minute și internet mai mare decât în România? Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni să fie majoritar in România.

Alina_14
Junior
Cu siguranta a fost mai mare ca in romania. Oare din cauza asta sa nu mai am voie la restul de mb?

DanielaH
Moderator

@Alina, da, acesta poate fi unul dintre motive. Cum spuneam, conform Politicii de utilizare rezonabilă a serviciilor de roaming SEE, trebuie ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 zile) să fie efectuat majoritar in România.

Razvan
#StarMember
Data viitoare, când mai vii în România, consumă mai multe date mobile pe YouTube, filme, etc, astfel încât consumul din țară să-l depășească pe cel din roaming.