anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

VPN - zte f6600r

CatalinVancea
Începător

Buna ziua,

Am o retea LAN in care am 2 imprimante(etichete) conectate la router prin USB si un monitor comercial(IP).
Pe laptop-ul de firma am server-ul pentru monitor si aplicatiile prin care printez pe cele 2 imprimante.

As dori ca atunci cand nu sunt in interiorul LAN-ului sa pot printa dar sa pot si controla monitorul comercial.

Din cate am citit pe internet am inteles ca ar trebui sa imi configurez un VPN, prin care sa primesc o adresa IP din interiorul LAN-ului, ca si cum as fi in interiorul LAN-ului.

Am cautat documentatie pentru zte f6600r dar nu am gasit nimic.
Am vazut ca exista 2 variante de implementare a VPN-ului, ori pe router, ori pe Windows(sa fac un server pe un PC din LAN, dar din cate am vazut aici, PC-ul imi va da IP, deci nu cred ca e ok).

Intrebarile mele sunt:
1. pot configura VPN server pe routerul zte f6600r? Daca da, cum?

2. pot configura VPN server care sa imi satisfaca nevoile pe un PC din LAN in cazul in care router-ul nu suporta asta?

3. am nevoie de un alt router pentru VPN server?

 

Va multumesc,

Catalin Vancea

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

@CatalinVancea: Bun venit în Comunitate. Povestea subiectului depinde mult de infrastructura oferită local de furnizor. Astfel:

1.depinde de furnizor

2. Depinde de același furnizor

3. Nu e cazul. E ok cel actual.

CatalinVancea
Începător

Salut, 
Nu inteleg ce vrei sa zici, furnizorul este Orange, pe infrastructura de Telekom(Telekom scrie pe ODB).

@CatalinVancea: având în vedere răspunsul tău, cel mai bine începe cu al doilea punct. Mai exact cu ce presupune o conexiune VPN și în ce condiții se poate realiza. Uneori e necesar mai mult decât un server, un PC, sau o conexiune. Și în cazul acesta, nici IPul nu va fi de forma 192.168.x.y.

Cu un VPN server făcut în router e cem mai simplu. Eu unul așa ceva utilizez. 

Multumesc pentru raspuns,

Ce router folosesti?
Daca imi cumpar un router care suporta VPN Server, trebuie sa fac o setare de dual stack + bridge?

Multumesc

@CatalinVancea: Cu plăcere. Eu folosesc un TP-link c1200, pe lângă Huawei-ul de la provider. Pentru ce am nevoie este suficient. Dacă vrei un router 4G, chiar cu meniu și funcție de VPN Server, destul de ok se comporta MR6400 de la TP-Link. Altfel, în bridge, poți încerca orice router cu funcție de VPN Server. 

OBS: Vezi că sunt unele care doar ”acceptă” conexiuni VPN. Cu acelea nu prea ai ce face. Chiar și la MR6400 am văzut firmware mai vechi fără opțiune de ”VPN Server”, ci doar acceptul unei conexiuni VPN, serverul fiind în acest caz un PC.