anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Servere DNS fibra Orange

ElfStone
Junior

Salutare,

De cateva zile sunt proaspat abonat Orange si as vrea sa intreb lumea ce servere DNS utilizati la conexiunea de internet fix?
Am sunat in call center si i-am rugat sa puna echipamentul Orange in mod bridge, dupa care am setat conexiunea pe routerul meu. Cu DNS de la ISP, pe telefonul meu (un Samsung S24 Ultra), aveam probleme cu accesarea anumitor resurse (Twitter, Samsung Members, etc).. pur si simplu nu se incarcau.
Am setat DNS de la Google, a functionat o perioada, dar acum am observat ca iarasi sunt probleme.. dar doar pe telefonul meu.
Sa fie oare de la DNS sau de la altceva problema?
Sfaturi, idei?

E prima mea postare.. daca nu am incadrat bine, rog un moderator sa mute in zona potrivita!
Va salut pe toti si ma bucur sa vad ca e o comunitate atat de interesanta aici.. sper sa imi gasesc si eu locul printre voi! 🙂

1 Soluţie acceptată‚

ElfStone
Junior

Salutare,

Revin si cu solutia. Se pare ca routerului meu nu ii place DUAL WAN deloc. A functionat o perioada ok cu Fail Over dar pe urma iar a luat-o razna. 
Am dezactivat DUAL WAN si acum e totul ok. Stabil si fara probleme.
Ating si viteze de pana la 1.400mbps pe wireless, deci si acest aspect s-a rezolvat! 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Trixen
#StarMember

Salut,

Ar fi poate util sa intri din browser in developer tools, la network, sa vezi ce se intampla atunci cand nu se incarca total sau partial unele site-uri. Uneori nu are treaba cu furnizorul.
Eu folosesc serverele implicite Orange pe router (109.166.202.220 si 109.166.202.230), insa folosesc DNS-ul Cloudflare pe laptop (1.1.1.1 si 1.0.0.1) pentru ca acestea suporta si DNS over TLS. Atata doar ca pentru TLS trebuie putin configurat fiecare device in parte.

Am folosit o vreme DNS-ul Google (8.8.8.8), respectiv varianta de la Norton care filtreaza site-urile cunoscute cu malware sau continut pentru adulti. Am trecut la Cloudflare pentru TLS.

O sa mai sap.
Nu am oferit toate datele problemei insa...si e posibil sa fi fost de altundeva.
Am configurat dual WAN pe routerul meu (primary WAN Orange, secondary WAN, Digi), si cred ca de aici era problema. Era setat in mod Load Balance si cred ca o lua razna. 
Am setat acum in mode Fail Over si pare ca s-a rezolvat. 
Acum am o alta problema... mi-a scazut viteza de download in Speedtest. De la 950Mbps constant, nu mai trece de 700. 
Mai butonez.. dar mai pe dupa-masa ca nu ma mai lasa sotia :-)) Amandoi lucram de acasa si nu ma pot juca prea mult cu conexiunea in timpul programului de lucru.

Merci de raspuns! 🙂

ElfStone
Junior

Salutare,

Revin si cu solutia. Se pare ca routerului meu nu ii place DUAL WAN deloc. A functionat o perioada ok cu Fail Over dar pe urma iar a luat-o razna. 
Am dezactivat DUAL WAN si acum e totul ok. Stabil si fara probleme.
Ating si viteze de pana la 1.400mbps pe wireless, deci si acest aspect s-a rezolvat! 🙂