anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange ptr abonamentul "Fibra 2000", problema cu viteza de upload

free2air
Junior entuziast

Buna ziua, 

Am un abonament business la Orange, am servicii fixe de internet si am zis sa fac update de abonament la fibra 1800 unde ei spun ca poti ajunge la viteze de upload de 940 Mbps viteza de upload maxima iar viteza normala este de 571 / 407 Mbps.

Cand am vazut oferta am zis ca suna foarte bine, chiar am vrut sa am un upload mai mare de 500 si ceva Mbps.
Dupa ce am facut upgrade-ul de abonament, ce sa vezi, viteza de upload nu a crescut absolut deloc.
Dupa ce am vorbit cu cei de la support, mi-au spus clar ca viteza este in parametrii, 571 (viteza medie) iar ca ei pe upload nu pot oferi nimic garantat, deci este in parametrii :)) 
Interesant este faptul ca in momentul in care incep un speedtest, incepe upload-ul la o viteza de 900 ptr o secunda si instant scate la 571 Mbps, ceea ce ma face sa cred ca este un bandwidth cap la 571 si nicidecum o limitare de infrastructura in zona.

Interesant este faptul ca daca fac in acelasi timp speedtest pe doua dispozitive, unul legat pe ethernet, altul pe wifi6, cumva acumulat ajung undeva la 800 Mbps pe upload acumulat.

Overall mi se pare o mega teapa, o mega prosteala, sunt total dezamagit.

1 Soluţie acceptată‚

free2air
Junior entuziast
39 Răspunsuri 39

free2air
Junior entuziast

PS: titlul este putin gresit, my bad 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ai optiune de Edit. 🙂

Client Orange

Pololică
#StarMember

Daca nu ma insel, acele valori (1800Mbps) nu sunt pentru un singur dispozitiv, ci pentru doua simultan (adica 900+900=1800Mbps). Vazusem anul trecut la Zona IT un clip despre acest aspect.

Merci ptr. raspuns.

Imi aduc aminte clipul de la ZonaIT, iar la testele lor uploadul pe cablu era de 900 

Eu prind prin wifi fără probleme peste 900. Și nu într-un loc, ci în două. Pe laptop cu placă gigabit, prind peste 900, atât pe download, cât și pe upload. Dar nu am laptop care să suporte mai mult. Cu laptopul unui prieten, am prins mai mult.

free2air
Junior entuziast

Orice speedtest as face de pe cablu, cam asta este rezultatul mereu, cu orice server din RO 

root@buc-control:~# speedtest --server-id=16457

   Speedtest by Ookla

      Server: Orange Romania Communications - Bucharest (id: 16457)
         ISP: Orange Romania
Idle Latency:     3.35 ms   (jitter: 0.18ms, low: 3.26ms, high: 3.60ms)
    Download:   940.47 Mbps (data used: 458.4 MB)                                                   
                 14.50 ms   (jitter: 0.72ms, low: 2.85ms, high: 16.54ms)
      Upload:   577.68 Mbps (data used: 642.8 MB)                                                   
                  2.70 ms   (jitter: 10.40ms, low: 1.96ms, high: 216.84ms)
 Packet Loss:     0.0%

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Pentru referinta, cred ca asta e video-ul in cauza:

Client Orange

free2air
Junior entuziast

Multumesc,

La minutul 18:13 din clip upload-ul lui viteza de upload pe cablu se duce pana in 950.
Ceea ce eu niciodata nu am avut de cand am abonamentul. A ramas in maxim 577 

Viteza difera in functie de cati clienti folosesc teava. Daca Dan Cadar era singurul, e normal sa ajunga la valorile maxime (sau aproape).

Totusi, este posibil  sa fie si o buba pe cont si sa necesite resetare, restartare sau ceva care sa dea un imbold noii viteze.

Merg mai mult pe a doua varianta.

Upload-ul pe care-l am este fix acelasi pe care-l aveam pe abonamentul anterior de 1000.
Eu le-am explicat celor de la support chestia asta nu m-au luat in seama spunandu-mi ca viteza este in paramentrii, adica viteza medie stipulata pe site-ul Orange ... si asta s-a terminat conversatia.
Sigur este o limita pusa pe upload tinand cont ca la orice ora din zi si din noapte upload-ul maxim este de 577Mbps. Asta le-am spus si lor si mi-au spus ca ei nu pot garanta viteza de upload. What the heck. 
Le-am spus ca vreau sa escalam problema, n-am rezolvat nimic.
Extrem de frustrant

M-am uitat le "datele tehnice" ale abonamentului:

  • 1800/940 viteze maxime (pratic, viteze promovate)
  • 571/407 viteze medii (teoretic, viteze la care ar trebui sa te astepti, chiar un pic peste)
  • 15/15 viteze minime

Si da, viteza de 1800 este pentru 2 dispozitive simultan.

https://www.orange.ro/internet/abonament-home-net-fibra/

Deci, ori e setat asa, ori nu stiu in ce masura ii poti trage de urechi. Totusi, poti incerca sa suni la Relatii Clienti si sa ceri sa-ti faca o resetare a routerului. Poate-poate.

La mine problema nu este la download, este la upload iar niciodata nu ating viteza promovata, sar cu 6Mbps peste viteza medie de fiecare data, oricand.
Am facut si resetarea de router, degeaba.
Am gasit adresele de mail celor din upper management, o sa le compun acum un mail.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Din cate am inteles eu din acel clip (si poate nu am inteles eu bine), ar trebui sa ai undeva in jur de 500 pe fiecare dispozitiv, conectate simultan. Sa inteleg ca nu e cazul? La tine imparte cei 577 la 2 daca te conectezi de pe doua dispozitive simultant?

Client Orange

free2air
Junior entuziast

Nu, el a reusit ca pe cablu sa ajunga la 950 aproape upload la testul de viteza, uita-te la minutul 18:13