anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internetul pe fibra functioneaza execrabil: merge 1-2 min OK cu viteza maxima apoi pica

Virgilius
Junior

Salut a intampinat cineva acesta problema si cum s-a rezolvat:

Intenetul merge cu intemitenta: 1-2 min merge "blana" apoi nu mai merge deloc 3-4 min, intervalele de timp pot fi mai mari sau mai mici.

Problema este de la inceput de cand au instalat net-ul

Au fost doua interventii de la Orange:

-la prima interventie au re-mufat fibra, inlocuit conectorii atat la intrarea in router cat si pe stalp fara nici un rezultat vizibil desi zicean "nenea"ca lui pe masuratori arata bine

-la a 2-a interventie s-a facut update de firmware pe routerul ZTE ZXHN F6600R , sparat cele 2 benzi de 2 si 5 Ghz dar tot nu s-a rezolvat problema

Pareri, solutii?!

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember

Salutare!

La mine merge foarte bine fibră și am și acel router într-o locație, iar în alta, un Sagemcom!

Poți cere schimbarea aparatului, poate este defect,  dacă zici că au înlocuit restul.

Chiar nu știu ce să zic. La mine, chiar acum este o pană de curent, dar eu sunt pe UPC și e impecabil.

https://www.speedtest.net/my-result/a/9407326251

Poate dacă ți se înlocuiește aparatul, se rezolvă!

Succes!

Ești pe UPC sau Orange? UPC nu mai exista. Poate referi la Ups. 

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Trebuie vazut daca problema e inainte sau dupa router.

Problema pe care o intampini e pe cablu LAN sau WiFi? Sau ambele? De asemenea, esti client Orange Romania sau Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix)? 

Client Orange

Virgilius
Junior

Sincer nu stiu exact providerul, ma gandesc ca din moment ce am incheiat contractul intr-un Orange Shop ar trebui sa fie Orange...dar o sa analizez contractul.

In legatura cu problema mea se pare ca este de la laptopul meu( e pre bun sau prea prost, dar este un dell de vreo 9000lei) si se pare ca problemele apar doar pe browserul Chrome si Mozilla iar pe Edge merge normal fara intreruperi. Mai am un laptop mai vechiut dar decent si pe el merge bine pe orice browser.
Am re-instalat Crome/Firefox sters absolut toate datele nimic, nici o diferenta.
Asta chiar este o ciudatenie, ca am cautat tot netul si nimeni nu are astfel de problema.
In pare rau ca am acuzat oarecum degeaba pe cei de la Orange...pana acum au fost decenti in solicitari...sper sa o tina tot asa...
Daca a mai intampinat cineva problema asta let me know 🙂

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Prima data cand aud de problema asta. Dar...nu e exclus sa fie si de la browser.

Mai sunt cateva chestii pe care le poti incerca.

  1. daca ai extensii de browser, incearca sa le dezactivezi/dezinstalezi. Eventual, dupa reinstall, ai grija sa nu si le ia automat.
  2. incearca o versiune mai veche de Chrome/Firefox.
  3. vezi daca problema se manifesta pe anumite site-uri, in anumite conditii. In felul asta, poti sa restrangi un pic aria de cautare, astfel incat sa ajungi la sursa problemei.
Client Orange

Atunci este foarte bine că ai elucidat misterul! Sincer, și eu m-am mirat să fie ceva atât de rău!

Virgilius
Junior

Mersi, bune idei...trebuie sa-mi fac si timp pt debugging 🙂 
Problema se manifesta pe toate site-urile inclusiv pe interfata web a routerului iar pe partea cu extensiile iar nu cred ca e de acolo pt. ca Firefox l-am instalat pt prima oara pe acest leptop deci nici o extensie.
Partea si mai ciudata este ca, cu acelas laptop la RDS, cu o conexiune de 500Mbps(la fel ca la Orange) merge fara nici o problema acelas laptop acelas browser aceleas site-uri...cum explici asta?!
E tare ciudata treaba...sunt ing IT si stiu cu ce se maninca majoritatea chestiilor de IT dar asa ceva nu am mai intalnit...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pe de alta parte, alti clienti cu acelasi abonament, in acelasi browser, nu par sa aiba problema asta (cel putin nu s-a plans nimeni de asta pana acum, in Comunitate). Deci e clar ca e ceva punctual...

Nu pot sa-mi explic de ce ar merge la RDS dar nu si la Orange, in exact aceleasi conditii de test.

E posibil sa fie un bug foarte specific pe configuratia ta.

Eventual, daca poti, incearca si un cont de Windows (local), pentru teste, si vezi daca se manifesta si asa. Trebuie un pic de debugging, intr-adevar.

Initial as fi zis ca problema ar fi de driver (al placii de retea). Dar...asta n-ar explica de ce merge cu Edge.

Ai incercat cumva si pe cablu LAN? Laptop-ul are port RJ45? Ai posibilitatea sa incerci eventual si asta? Doar ca idee. 

Client Orange

Virgilius
Junior

Da am incercat si pe LAN(laptopul nu are RJ45 dar am folosit un adaptor pe USB) dar acelas comportament...
Test environment: 1 laptop Dell, 3 browsere instalate(Chrome, Firefox, Edge)

Orange Provider abonament de 480Mbps: merge cu intreruperi (aprope ca nu merge, f enervant) pe Chrome si Firefox si merge bine pe Edge

RDS Provider abonament de 500Mbps: merge excelent netul pe orice browser

Care poate fi problema?!

Anonim
Neaplicabil