anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet fix 4g vs Internet mobil

SilviuS72
Junior entuziast
De curand beneficiez de serviciu 4g fix, in zona rurala. Dupa ce am folosit ceva vreme internet mobil prin Yoxo. As vrea sa stiu daca ar trebui sa fie diferente intre internet fix 4g si cel mobil (ca si calitate, stabilitate, viteza etc), desi teoretic ambele folosesc aceeasi retea GSM. Sau faptul ca la cel fix 4g alocandu-ti-se un nr de forma 037xxxxxxx si limitat fiind de zona respectiva (cel mult 100 m abatere) primesti un semnal mai stabil decat la netul mobil unde semnal preiei de la orice releu disponibil?
5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Teoretic nu ar trebui sa fie diferente. Practic...nu am testat. Dar asa cum ai judecat si tu, asa ma gandesc si eu. Din moment ce ambele folosesc aceeasi retea si aceeasi acoperire, in mod normal ar trebui sa scoata si aceleasi rezultate. Sau macar similare.
Client Orange

And04
Senior
Salutare, @SilviuS72 Personal nu folosesc acest tip de serviciu dar teoretic ar trebui sa fie asa cum ai spus si tu avand in vedere ca sunt pe aceeasi retea GSM. Asteptam si un raspuns din partea utilizatorilor sau din partea celor din echipa Orange. Toate cele bune!

Vio73
#StarMember
Salutare! Ca și nivel de calitate, nu ar trebui să fie diferențe. Eu sunt unul care am folosit mulți ani net fix 4g și net mobil, iar dacă le folosești in același dispozitiv ( router) nu sunt diferențe între ele. Dacă vrei să îl folosești in mai multe locații, se schimbă problema, pentru că cel fix merge doar pe o anumită antenă, iar dacă îl muți, se blochează. Îl poți debloca gratuit o singură dată/ lună, prin apel la Serviciul Clienți, dar dacă repeți treaba respectivă, e o taxă. E bun că este nelimitat ( varianta de 10 euro). Detalii ai aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2376912-rezolvat-merge-internetul-fix-4g-eroare-netfixerror E bun că este mai ieftin, adică 10 euro și nelimitat, dar să-l folosești într-o locație. Detalii aici: https://www.orange.ro/abonamente/orange-net-4g/ La netul mobil, îți recomand să iei un Smart Plus15, care are net nelimitat . Online, îl obții chiar la 12 euro ( dacă îl iei fără telefon). Problema este că la acest tip de abonament nu primești router. https://www.orange.ro/abonamente/ Repet, spun toate aceste lucruri din propria experiență. Succes!

BlackWolf
Senior certificat
Salut! Am avut eu și fix și mobil. Nu e nici o diferență între cele 2. Singura mica diferența este ca internetul de pe abonamentul fix 4G este puțin mai stabil decât cel mobil

Marius_anton
Începător
Salut Ai mare grija, eu am un abonament net5g15 și nu funcționează doar in anumite perioade ale zilei, seara cade de tot și își revine in valuri cu viteze foarte mici de 1 ori 2 mbps. Am vb cu cei de la Orange au zis că nu pot să-mi rezolve problema și că atât cât am o viteza de de 1.5 mbps ei își respectă contractul așa că ai mare grija sa nu pățești că mine, sper să reușesc să opresc contractul. Am uitat sa specific că semnalul de la Orange este full am antena lor în fata geamului, am schimbat cartela pe mai multe dispozitive..am sa atașez și o fotografie cu un test