anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum sa faci routerul de 5ghz

Răzvan_16
Începător
Am routerul de 2.4ghz si vreau sa il fac de 5ghz dar nu stiu cum, daca stiti spuneti-mi va rog
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Salut Razvan, Dupa cum zice si Rafa, daca routeul in sine nu stie 5GHz nu il poti face. E ca si cum masina ta are doua usi dar tu o vrei in 5. Este diferenta de componente hardware intre 2.4 si 5GHz. Daca routerul "stie" 5 GHz (standardul 802.11ac - este pentru 5GHz si compatibil si cu 2.4GHz, mai multe detalii despre diferitele standarde poti gasi aici: https://www.lifewire.com/wireless-standards-802-11a-802-11b-g-n-and-802-11ac-816553) In cazul in care routerul suporta 5GHz, atunci setarile exacte care trebuie efectuate difera in functie de modelul de router pe care il ai. Ne-ar ajuta sa stim mai multe despre model si daca i-ai schimbat cumva softul cu care a venit din fabrica. Nu in ultimul rand, daca routerul suporta 5GHz si este deja configurat astfel, este posibil sa ai doua retele cu acelasi nume si aceleasi setari de securitate; calculatorul si telefonul iti vor arata doar una, dar se vor conecta (teoretic) pe cea pe care puterea semnalului este cea mai buna pentru a asigura stabilitatea conexiunii. De pe telefon, exista aplicatii care iti arata puterea semnalului pentru retelele vizibile (eu folosesc Wi-Fi Analyzer), iar acolo poti vedea inclusiv detalii despre retea, semnal, canalul utilizat sau ce alte retele mai sunt care pot interfera. Pentru a te putea ajuta punctual, avem nevoie de detalii suplimentare...

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

RafaHelper
#StarMember
Salut Răzvan_16, ‏‏‎ ‎ Spune-ne ce model de router ai ca sa verificam daca are aceasta funtionalitate, iar dupa te putem ajuta sa activezi banda de 5ghz.

Trixen_old
Cunoscător
Salut Razvan, Dupa cum zice si Rafa, daca routeul in sine nu stie 5GHz nu il poti face. E ca si cum masina ta are doua usi dar tu o vrei in 5. Este diferenta de componente hardware intre 2.4 si 5GHz. Daca routerul "stie" 5 GHz (standardul 802.11ac - este pentru 5GHz si compatibil si cu 2.4GHz, mai multe detalii despre diferitele standarde poti gasi aici: https://www.lifewire.com/wireless-standards-802-11a-802-11b-g-n-and-802-11ac-816553) In cazul in care routerul suporta 5GHz, atunci setarile exacte care trebuie efectuate difera in functie de modelul de router pe care il ai. Ne-ar ajuta sa stim mai multe despre model si daca i-ai schimbat cumva softul cu care a venit din fabrica. Nu in ultimul rand, daca routerul suporta 5GHz si este deja configurat astfel, este posibil sa ai doua retele cu acelasi nume si aceleasi setari de securitate; calculatorul si telefonul iti vor arata doar una, dar se vor conecta (teoretic) pe cea pe care puterea semnalului este cea mai buna pentru a asigura stabilitatea conexiunii. De pe telefon, exista aplicatii care iti arata puterea semnalului pentru retelele vizibile (eu folosesc Wi-Fi Analyzer), iar acolo poti vedea inclusiv detalii despre retea, semnal, canalul utilizat sau ce alte retele mai sunt care pot interfera. Pentru a te putea ajuta punctual, avem nevoie de detalii suplimentare...

Vio73
#StarMember
Cum spun și colegii, ruterul nu poți să-l faci să aibă banda de 5 GHz, ci trebuie să o aibă el de la producător. Acum, nu știu exact la ce ruter te referi, adică la cel pe fibră sau la cel 4g. Dar ele pot fi schimbate, cu modele superioare, care suportă tehnologia menționată de tine. Dacă te referi la cel prin fibră ( prin rețeaua Telekom), ai detalii aici: https://comunitate.orange.ro/questions/1993664-echipamente-folosite-serviciile-internet-fix-ftth-gpon Iar dacă te referi la cel prin rețeaua 4g, ai modelele Huawei B 525 și 535. Succes!

Răzvan_16
Începător
Bună, vă mulțumesc tuturor care mi-ati raspuns la intrebare!! Sunt pe routerul cel cu 4g nu cu fibra model:Huawei B311-221

Vio73
#StarMember
Așa cum ți-am răspuns și mai sus, doar modelele Huawei B 525 și B 535, din oferta Orange, suportă 4g+ și benzile de 2,4, respectiv 5 GHz. În concluzie, nu se poate adăuga sau scoate o bandă, dacă el nu o are de la producător.