anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot sa-mi dimensionez necesarul de Internet fix 4G?

imch
Cunoscător certificat
Cochetam cu ideea de a renunta la furnizorul nostru de servicii de internet fix, desi e prin fibra optica, calitatea lasand de dorit. Nu imi e clar insa cum pot sa-mi dau seama daca cei 160 GB din oferta celor de la Orange ne-ar fi suficienti in familie. In esenta, suntem 4 membri care folosesc internetul fix, suntem fani HBO GO si Netflix, facem multe poze care se incarca in cloud, avem consola care necesita acces la internet, avem 2 pasionati de jocuri pe calculator/smartphone... Cum pot determina care este un consum mediu „normal”? Realmente nu stiu cum sa-l monitorizez.
1 Soluţie acceptată‚

Alex_G_
Cunoscător
Cred ca cel mai bine ar fi sa luați legătura cu un consultant orange și sa va poate face o apreciere asupra GB care v-ar fi de folos. Pana atunci ați putea sa va țineți pe un carnetel o evidentă pe o luna a cati GB ați consumat.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Alex_G_
Cunoscător
Cred ca cel mai bine ar fi sa luați legătura cu un consultant orange și sa va poate face o apreciere asupra GB care v-ar fi de folos. Pana atunci ați putea sa va țineți pe un carnetel o evidentă pe o luna a cati GB ați consumat.

Vio73
#StarMember
Cred că sunt pachete care au un conținut care include internet suficient pentru oameni normali, plus opțiunile happy night și cost control. Totuși nu pot suplini un net prin fibră. Dar fiecare știe ce necesar are și de aceea își alege ce dorește.

Razvan
#StarMember
Dacă sunteți consumatori de filme pe hbo GO și Netflix, nu e o idee strălucită sa renunțați la internet fix. Happy night nu te ajuta prea mult, ca nu o sa stai noaptea sa te uiți la filme online.

Ascary
Campion certificat
Consum mediu per utilizator 150GB lunar. Consum normal,350 GB per utilizator,lunar.

imch
Cunoscător certificat
Ascary, 150 GB consum mediu per utilizator, fiind 4 utilizatori in casa? Sau prin utilizator intelegem de fapt per contract, per familie?

Vio73
#StarMember
Eu consum în medie mai mult lunar decât cei 160 GB, dar am nelimitat.

Ascary
Campion certificat
@imch per utilizator . Ai 3 copii care stau pe net,descărca jocuri sau se uită la filme HD,consumi 1000 GB pe lună.

Vio73
#StarMember
Nu știu dacă 1000 gb, dar oricum, destul de mult.

Ascary
Campion certificat
Îți spun eu că știu cât consum lunar uzual. Copii sunt cei mai mari consumatori de internet.

Vio73
#StarMember
Posibil. Și fata mea consumă cam 200 gb, dar având 2 case, nu-mi dau seama cât mai consumă și unde am net prin fibră optică.

Ascary
Campion certificat
Fetele sunt mai cuminți. Băieții sunt mai consumatori. Să-ți trăiască fetița Vio.Inshallah este bine.

Diana
Cunoscător
Din stirea ''https://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-22451051-consumul-mediu-internet-mobil-ajunge-17-18-luna-2023-operatorii-telecom-din-romnia-cer-autoritatilor-faca-licitatia-5g-prima-parte-anului-2019.htm ''consumul de internet pe persoana ar fi ''Potrivit datelor ANCOM, utilizatorii de internet mobil prin modem/card/USB au consumat în medie 2,5 GB/luna (+43%)'' deci 150 GB sunt suficienti , unul din beneficiile abonatilor Orangi sunt GB de internet cadou in functie de vechimea in retea , daca ai Orange Love , ai 100GB pentru toata familia cred ca e suficient si nici nu vor fi depasiti , eu detin un pachet Orange Love :2 abonamente de voce 11Me si 12Me , internet mobil si televiziune prin satelit si n-am depasit niciodata GB din abonament ,stau nonstop pe date mobile , descarc filme in fiecare zi , am fost abonat Telekom , dar am reziliat luna trecuta si am trecut pe internetul de la Orange , suntem foarte multumiti.Pentru Wi-fi am montat doua antene la router care au marit puterea si distanta la aproape 100 m

Razvan
#StarMember
Acel consum de internet mobil per persoana e valabil când persoanele mai au prin zona (acasa/serviciu/oraș) conexiuni wireless.

Vio73
#StarMember
Aia e în teorie, făcând o medie cu cei care nu utilizează internetul deloc sau foarte puțin. În realitate, noi, cei care știm cu ce se mănâncă internetul, consumăm destul de mult trafic.