anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Recalculare rate telefon

ancutaelena
Începător
Buna ziua, la începutul lunii Decembrie am plătit 5 rate in plus. La scadentă pe 16 Decembrie nu au mai intrat in continuare ratele. Am fost in sucursala și nu poate sa ma ajute cu recalcularea ratelor. O zi buna.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Poți achita în avans ratele în orice Orange Shop. Reeșalonarea ratelor nu este posibilă, deci nu are ce sa-ti recalculeze.. Presupun ca suma achitata în avans iti apare cu minus pe cont, deci va fi scăzută din factura următoare.. Gasesti mai multe informații in topicul de mai jos.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura-magazinul-online

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

radumsk
Junior entuziast
Buna! Nu putem nici noi sa te ajutam din pacate. Singurul mod in care te pot ajuta e sa-ti ofer numarul de la Serviciul Clienti. Daca suni de pe un numar in reteaua Orange Romania apeleaza pur si simplu 300. Daca suni de pe un numar din alta retea, numarul este 0374300300. Cred ca agentii de acolo te pot ajuta. Daca raspunsul meu a fost de ajutor, te rog sa-l marchezi ca solutie a acestei intrebari. Succes!

teacher_
#StarMember
Salut! Am o nelămurire.... Ce ai făcut la sucursala bancii? Daca ai luat in rate un telefon de la Orange, ar fi trebuit să mergi la un Shop pentru o recalculare. Cred că dacă plătești in avans, ratele se reduc automat. Nu marca răspunsul daca te-a ajutat 🙂

delfinas
#StarMember
Ancuta Elena, bun venit in Comunitate!!! La care sucursala ai fost, la un magazin Orange? In ce cont ai platit acele rate in avans?

Viocat
Senior certificat
Telefonul a fost luat prin credit bancar sau in rate la orange? Daca e luat prin rate la orange suna la relatii client orange pentru recalcularea ratelor, daca e luat prin card de cumparaturi sau credit bancar suna la banca emitenta pentru ajutor. Daca am fost de ajutor bifeaza pe unul din colegii care au raspuns inaintea mea:)

Jay
Campion certificat
Salut! Poți achita în avans ratele în orice Orange Shop. Reeșalonarea ratelor nu este posibilă, deci nu are ce sa-ti recalculeze.. Presupun ca suma achitata în avans iti apare cu minus pe cont, deci va fi scăzută din factura următoare.. Gasesti mai multe informații in topicul de mai jos.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura-magazinul-online

Vio73
#StarMember
Salutare! Da, ori le dai în avans parțial sau total, ori le lași cum sunt. Dacă ai plătit în avans câteva luni, vei avea scutire lunile respective, după care vei plăti în continuare. Nu am auzit, din păcate, de variantă recalculării. Succes!

FLo1
#StarMember
....Și chiar dacă s-ar recalcula, criteriul care (bănuiesc că) te-ar interesa (reducerea duratei) nu se aplică. Adică prin recalculare ți se reduce valoarea ratei, nu durata de rambursare. Dacă îți stă în cârcă și îți produce disconfort atunci singura variantă este o achitare integrală, dar valoarea rămâne neschimbată, indiferent de ”hărnicia” rambursării.

vândfân
Junior
Și eu am rate pt. telefoane dar până la urmă asta e idea :,, rată '' și le faci în shop sau la un partener Orange și tot acolo rezolvi neînțelegerile. Ori plătești totul după un an sau câteva luni pt. a scapa de povara unui contract în derulare ori mergi înainte... spor la treabă