anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

După modelul Telekom România, Orange implementează cursul valutar preferențial

Razvan
#StarMember

Practic prin această schimbare de curs valutar, toate serviciile s-au scumpit, cu minim 5-6 bani/euro. Am vrut să reîncarc o cartela prepay online și am văzut un curs mărit, după care am reîncărcat de pe abonament.

De pe site-ul Orange

 

"Din data de 20 ianuarie 2020, Orange România va folosi un nou curs de schimb valutar, de referinţă pentru procesele de vânzare şi facturare.

 

Cursul de schimb valutar la care se va face facturarea este reprezentat de valoarea rezultată ca media cursurilor de vânzare EUR/RON publicate pe site-urile băncilor BRD, Banca Transilvania și ING Bank în ziua lucrătoare anterioară zilei emiterii facturii, la ora 15:00.

 

Noul curs valutar se va aplica începând cu data de 20 ianuarie 2020, după cum urmează:

 

  • la achiziția de produse din orice magazin Orange sau magazin online
  • la achiziția de catre un client a unui abonament nou sau prelungirea unui abonament existent în cazul schimbării de titular, noul curs valutar se va aplica pentru toate abonamentele preluate de cesionar

Detalii despre valoarea cursului valutar la o anumită dată sunt disponibile aici (https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/).

 

Pentru clientii care au abonamente încheiate înainte de data de 20 ianuarie 2020, pentru care nu s-a efectuat nicio modificare, facturile se vor emite în continuare la cursul valutar al BNR de la data emiterii facturii. Dupa efectuarea de modificări ulterior datei menționate mai sus ( prelungirea sau achizitia unui abonament, cesionarea) clientii vor intra sub incidența noului curs valutar."

https://www.orange.ro/help/cum-se-calculeaza-cursul-valutar-pentru-facturile-orange-11188

1 Soluţie acceptată‚

RstdWoo
Cunoscător
Se factureaza in lei la un curs valutar ""benefic" pt Orange. Nu e acelasi lucru ca si cand abonamentul este in lei, fix ca valoare si nu exista implicat niciun curs de schimb. Nu am avut nimic impotriva cat era factura calculata la cursul BNR, dar dupa ce ca EUR este unde este, mai si calculeaza la un curs mult peste bnr! Acuma nici sa imi dea luna de pe cer si nu ma mai mut la ei cu serviciile de TV+internet. Nu am nevoie de tarife in EUR calculate la un curs de schimb astronomic!

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

Ascary
Campion certificat
Curs BNR vs curs Orange :)))

Vio73
#StarMember
Atunci e ok, dacă nu are limitare. Trebuie să facă și Orange ceva în sensul acesta și va câștiga mulți clienți mulțumiți în plus!

Ascary
Campion certificat
Daca ar face si Orange asta ar rupe gura targului,vitezele lui,ale lui Orange fiind net superioare tuturor celorlalte retele.

RstdWoo
Cunoscător
Cat de curand vor fi obligati sa factureze in lei si nu in euro. Le taie parlamentul tot avantul asta hamesit dupa bani. Am observat si eu ca factura vine cu un curs astronomic. Dupa expirarea perioadei contractuale la telefonie, reziliez si raman pe prepay, nu le mai stau pe abonament desi am 15 ani vechime. Nu le mai accept metodele lor mizwerabile de a face bani pe spatele clientilor

Ascary
Campion certificat
Tot in lei se factureaza si acum.

RstdWoo
Cunoscător
Se factureaza in lei la un curs valutar ""benefic" pt Orange. Nu e acelasi lucru ca si cand abonamentul este in lei, fix ca valoare si nu exista implicat niciun curs de schimb. Nu am avut nimic impotriva cat era factura calculata la cursul BNR, dar dupa ce ca EUR este unde este, mai si calculeaza la un curs mult peste bnr! Acuma nici sa imi dea luna de pe cer si nu ma mai mut la ei cu serviciile de TV+internet. Nu am nevoie de tarife in EUR calculate la un curs de schimb astronomic!

Ascary
Campion certificat
Cursul BNR nu reflectă adevaratul curs valutar al pietei,din aceasta cauza s-a ales metoda unei medii ale cursurilor valutare ale mai multor banci,dealtfel tot mai multe companii agreaza doar cursul anumitor banci si nu al BNR,pentru ca al acesteia nu este unul real. Daca ai fi om de afaceri si tu ai proceda la fel. Oricum diferenta "astronomica" este de câțiva bani.

Mircea_15
Junior
Nu cred ca poți afirma ca BNR nu calculează o paritate corectă. Pe ce dovezi te bazezi? Nu trăim ]n Bangladesh, încă ;) Si cursul Orange este cu mult mai schimp decât cel oficial. Îți dau exemplul meu: în 14.01.2021 cursul oficial BNR 4,8728 lei, cursul din factură, 4,9640 lei. Deja incep să caut variante mai bune... Apropos, cursul a fost schimbat in ianuarie 2021, pentru ca am prelungit cu 6 luni un abonament. Faptul că imi schimba cursul nu a fost menționat în "ofertă".