anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Data si ora traficului de internet pe factura

Rox86
Începător
Buna ziua,
Am o intrebare legata de traficul de internet. Inteleg ca acesta se actualizeaza cu o marja de eroare de 72h cred. As dori sa stiu daca ora si data de pe factura orange este exact ora la care ma conectez la internet? As dori sa stiu asta, pentru ca la factura detaliata imi apare ca as fi fost conectata la internet pe la ora 4 de dimineata, respectiv 6, lucru care nu s-a intamplat. Este posibil ca ora de pe factura orange sa nu fie aceiasi cu ora la care ma conectez eu pe telefon la internet?
Va multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@Rox86, bun veit în Comunitate! Da, data și ora de pe factura detaliată sunt corespunzătoare momentului în care de pe SIM-ul tău a fost efectuat trafic de date. Există aplicații care rulează în background și consumă date mobile fără ca tu să te conectezi propriu-zis la Internet.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

DanielaH
Moderator
@Rox86, bun veit în Comunitate! Da, data și ora de pe factura detaliată sunt corespunzătoare momentului în care de pe SIM-ul tău a fost efectuat trafic de date. Există aplicații care rulează în background și consumă date mobile fără ca tu să te conectezi propriu-zis la Internet.

FaraUnID
Campion certificat
In meniul telefonului, undeva pe la <<>> ar trebui sa ai "istoric date" sau "istoric volum date" sau "utilizare date" ceva de genul, in functie de modelul tau de telefon. Acolo o sa poti observa ce aplicatii sunt mare consumatoare de internet. Unele telefoane arata destul de detaliat volumul de date efectuat de fiecare aplicatie in parte. Cum s-a punctat deja, exista foarte multe aplicatii care ruleaza in background, iar unele dintre acestea pot forta deschiderea conexiunii la internet, prin datele mobile, fara interventia utilizatorului.

FLo1
#StarMember
@Rox86: Lăsând opțiunea ”date mobile” activă, oricând, oriunde și de către aproape orice aplicație se poate efectua trafic de internet. Cel mai sigur este închiderea conexiunii atunci când nu mai dorești să o folosești. E atât de simplu....

FLo1
#StarMember
”Există aplicații care rulează în background și consumă date mobile fără ca tu să te conectezi propriu-zis la Internet.” Această exprimare ar fi ca și ”telefonul se poate încărca de la încărcător fără ca acesta să fie în priză”. Ca să fie mai clar: Telefon cu ”date mobile” active ”consumă” trafic de date. INDIFERENT că navighezi pe browser sau cu o altă aplicație care solicită conexiune la internet, traficul de date ca FLUX va fi ZERO doar dacă vei avea opțiunea de ”date mobile” a telefonului DEZACTIVATĂ. Simplu.