anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce se întâmpla dacă nu plătesc un abonament și refuz plătirea acestuia?

George_16
Începător
Dacă nu plătesc un abonament și refuz sa îl plătesc ce se întâmpla?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Abonamentul va fi reziliat. "În cea de-a 25-a zi calendaristică de la data emiterii facturii, în cazul în care factura este neachitată, serviciul poate fi desfiinţat. Înacest caz, datele personale vor fi introduse într-o bază de date ce va putea fi utilizată de Orange în relaţiile comerciale cu ceilalţi operatori de telefonie mobilă sau fixă, precum şi în orice baze de date referitoare la debitori." Apoi creanța ta va fi dată către un recuperator de datorii și introdus în baza de date Preventel și nu vei mai putea achiziționa abonament și telefon mobil la alt operator fără constituirea unei garanții financiare consistente.

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Razvan
#StarMember
Abonamentul va fi reziliat. "În cea de-a 25-a zi calendaristică de la data emiterii facturii, în cazul în care factura este neachitată, serviciul poate fi desfiinţat. Înacest caz, datele personale vor fi introduse într-o bază de date ce va putea fi utilizată de Orange în relaţiile comerciale cu ceilalţi operatori de telefonie mobilă sau fixă, precum şi în orice baze de date referitoare la debitori." Apoi creanța ta va fi dată către un recuperator de datorii și introdus în baza de date Preventel și nu vei mai putea achiziționa abonament și telefon mobil la alt operator fără constituirea unei garanții financiare consistente.

teacher_
#StarMember
Salut! De ce dorești sa refuzi plata? Ești nemulțumit de serviciile oferite, sau crezi că ai fost taxat in plus? Poți să ne dai mai multe detalii?

Pot sa va spun eu,  daca e. Furt pe fata. Si nesimtire curata din partea orange. De aceea voi refuza sa platesc si eu.

George_16
Începător
De asta și nu știu de ce?

Vio73
#StarMember
Trebuie discutat cu ei, să nu fie o eroare sau să fi fost taxat suplimentar din motive obiective. Eu te sfătuiesc să iei legătura și să ceri lămuriri, pentru că dacă nu plătești (pur și simplu), poți complica și mai mult lucrurile.

FaraUnID
Campion certificat
Pe contul de abonat trebuie sa existe informatii referitoare la provenienta costului suplimentar. Ce scrie acolo?

FLo1
#StarMember
O fi fost o optiune de net limitata in timp desi se credea valabila pe viata. Asa am crezut si eu cu abonamentul la care am renuntat.

Razvan
#StarMember
Și ce scrie în factură, trafic mare de date? Ai instalat cumva tik-tok?

Szabolcs
Explorator entuziast
Ne spui si noua ce are tik tok cu factura Orange? Sa consume asa mult net?

Miha_Z
#StarMember
Buna, s-a mai discutat despre aceasta aplicatie si chiar e mare consumatoare de net. Poti citi mai multe aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2175426-aplicatia-tik-tok-consumat-noaptea-100-gb-340-euro-cost-folosita

Razvan
#StarMember
Consuma foarte mult internet in back-ground, si apoi te trezesti cu factura mare :D Mie 300 de euro, mi se pare foarte mult, cum am mai citit.

FLo1
#StarMember
Faptul ca George_16 nu revine cu detalii e discutabil pentru mine. Discutabil este si faptul ca ramane cu datele mobile active si nu trece pe o solutie wireless desi chiar din setari implicite atat telefonul cat si orange te avertizeaza la consum excesiv de date. Concluzie: ce se face voit si constient se suporta si este o lectie de asumare a raspunderii pentru limitarea traficului, oricare ar fi sursa de consum.

Razvan
#StarMember
Poate nu are internet fix instalat acasă, cauze pot fi multe.

Vio73
#StarMember
Da, cine știe cum stau lucrurile, dacă nu ne dă detalii!