anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce înseamnă „pachet net - internet tarifat” spre deosebire de „net - internet inclus” din factura desfășurător

Eirini
Începător
Factura a aparut foarte încărcată, cu 73 euro, datorită acestui ” internet tarifat ”, deși nu s-a consumat tot traficul. Toată factura apare” presărată ”cu aceste costuri...
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat

Internetul tarifat este internetul pentru care ai fost taxată (daca ai depasit traficul inclus), iar internetul inclus este cel pe care il ai tu in abonament si apare in desfasurator cu "0" cost.

 

Daca nu ai consumat tot netul si totusi ai internet tarifat, eu vad doar 2 variante:

- ai fost plecată din țară și ai depasit limita pe care o ai in SEE sau

- e o eroare, care se poate rezolva apeland serviciul clienti la numarul 300 sau scriind despre situație pe chat sau prin mail.

https://www.orange.ro/eContact/

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

Razvan
#StarMember
Pune un printscreen cu factura, cu resursele disponibile, fără date personale.

Laura_cio
Senior
Ar fi trebuit sa însemne tarifarea după consumarea Internetului inclus, dar tu zici ca nu ai consumat tot Internetul inclus. Ai fost plecat in străinătate? Nu-mi pot da seama.

Miha_Z
#StarMember
Vezi sa nu ai anumite programe instalate care se upgradeaza automat. Cel mai bine este sa suni la Relatii cu clientii, la 300 apoi formezi 520 ca sa intri in legatura direct cu un operator. E posibil sa fie o greseala din sistem si aducandu-le la cunostinta se poate solutiona problema.

Jay
Campion certificat

Internetul tarifat este internetul pentru care ai fost taxată (daca ai depasit traficul inclus), iar internetul inclus este cel pe care il ai tu in abonament si apare in desfasurator cu "0" cost.

 

Daca nu ai consumat tot netul si totusi ai internet tarifat, eu vad doar 2 variante:

- ai fost plecată din țară și ai depasit limita pe care o ai in SEE sau

- e o eroare, care se poate rezolva apeland serviciul clienti la numarul 300 sau scriind despre situație pe chat sau prin mail.

https://www.orange.ro/eContact/

Vio73
#StarMember
Cred că net tarifat înseamnă că e ceva suplimentar, iar net inclus e ce ai în abonament. Dar cel mai bine este să pui un printscreen. Oricum, dacă ai 73 de euro suplimentar, cam aia înseamnă internet tarifat. Eu zic să consulți facturile detaliate din My Orange, iar dacă ceva nu se leagă, fă o sesizare la serviciul.clienti@orange.ro. Succes!

Multumesc frumos. In desfasuratorul atasat la factura nu apare nici o rubrica cu internet tarifat, el apare doar ca rubrica de "servicii", cea ce indica o "greseala" la facturare de cca 580 lei. Astept un raspuns la o sesizare verbala si voi scrie o sesizare si la Serviciul clienti. Inca o data, multumesc pentru raspuns.

Melek
Junior entuziast
Netul tarifat, in cazul in care inca nu ai consumat netul pe care il ai inclus in abonament, poate corespunde depasirii limitei, in cazul utilizarii net-ului in roaming in tarile UE, limita comunicata in momentul in care ai intrat in respectiva tara, si totodata, in cazul in care ai calatorit in tari din afara UE, poate corespunde utilizarii internetului in aceste tari. In oricare din aceste momente, se comunica atat limita precum si costul tarifarii in cazul in care se depaseste limita, sau se foloseste net-ul in tarile din afara UE: Se poate verifica lista cu tarifele corespunzatoare traficului de internet, si tarile in care se aplica, in urmatorul link: https://www.orange.ro/roaming/abonament/tarife-standard-internet/index.html Exista bineinteles si posibilitatea unei erori, dar fara un desfasurator (fara date personale), este un pic dificil de apreciat care ar putea fii cauza.

Razvan
#StarMember
Net inclus se refera la cantitatea de GB inclusa în abonament, inclusiv bonusul de vechime oferit prin Orange Thank You și Net tarifat se refera la pachete de 200 MB/1 euro pentru Orange Me, sau dacă mai ai vreun abonament Pantera/Delfin sau alt animăluț simpatic, tariful este de 0,50 euro/30 MB.

Romeo_
Senior certificat
Cel mai probabil ai depasit limita de internet care o aveai inclusa in abonament, de aceea cred ca ai fost tarifata in plus.

Vio73
#StarMember
Vezi că dacă ai depășit traficul inclus, costurile suplimentare sunt enorme, la 1 euro/ 200 MB.

DanielaH
Moderator
@Eirini, te-au ajutat răspunsurile primite? Daca da, marchează-l pe cel mai bun ca soluție. În felul acesta îi vei ajuta și pe ceilalți membri să găsească mai usor informațiile dorite. Mulțumim!

Florin
Cunoscător
Bună ziua, reînviu topicul cu o intrebare: Ptr ca mi se apropie internetul de zero MB, se poate cumpara vreun pachet de internet?? Adică cu 1euro sa cumpăr 1GB sau ceva de genul?? În afara ofertei de 1euro ptr 200MB ceea ce mi se pare insultator acest plan tarifar ținând cont ca suntem în secolul netului. Mulțumesc anticipat.

FaraUnID
Campion certificat
Optiunea Net 6 ce ofera un pachet de date 3GB https://www.orange.ro/abonamente/orange-net-6/

teacher_
#StarMember
@Florin, ești pe prepay sau abonament? Exista atât opțiuni prepay pentru internet, cât și pentru abonament.