anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

number share samsung watch 3 cu iphone 11

Lucian_25
Începător
Buna ziua. Am achizitionat de curand din orange magazin online un samsung galaxy watch 3 LTE cu gandul sa fac number share cu un iphone 11, nu am reusit acest lucru, in timpul instalarii aplicatiei dedicate Galaxy Watch ar fi trebuit sa ma redirectioneze catre o pagina orange in vederea autentificarii si respectiv confirmarii number share din contul meu, insa acest lucru nu se intampla, dupa numeroare apelurii la relatii clienti orange am aflat intr-un tarziu ca sunt incompatibile pentru number share. Intrebarea este daca se poate rezolva in viitor acesta problema si daca da, atunci cum voi afla de ea pentru a reincerca acesti pasi. Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

solarys
Junior

Buna seara!

Dupa o saptamana de asteptare dupa ceasul nou am reusit in sfarsit sa folosesc number share pe iphone 11 pro max si pe un samsung active 2 4G sau LTE.

 

Nu este nimic foarte complicat atata tot ca bravii operatori orange nu stiu sa va comunice acest detaliu.

Merge activat orice iphone din lista prezentata de orange la device-uri compatibile la sectiunea esim, impreuna cu orice ceas compatibil samsung, adica samsung active 2 watch 4G si samsung watch 3 4G astfel:


Se foloseste pentru activarea optiunii number share un dispozitiv samsung. DA Samsung. stiu nu sariti, doar se activeaza pe samsung dupa care va functiona si pe orange astfel: pentru activarea number share introduceti cartela dvs (sim-ul) intr-un dispozitiv samsung si activati bluetooth. daca ceasul a fost inainte asociat cu un alt dispozitiv, mergeti in setarile ceasului si jos de tot accesati optiunea connect new device. Acest lucru va face ca ceasul sa se reseteze.

 

Dupa ce ajungeti in momentul in care ceasul va afiseaza mesajul sa incepem si o sageata in sus, pe telefon dupa ce activati bluetooth, downloadati aplicatia Samsung Wearable. dupa aceea o deschideti si selectati din lista ceasul dvs. Dupa ce dati click pe el, ceasul va incerca sa faca pair cu telefonul, Dati click pe ceas cand apare acel cod dupa care dati connect si pe telefon. Va aparea finishing pairing, iar dupa cateva momente va afisa mesajul cu pairing finished.

 

Apoi va va intreba daca vreti sa faca restaurare la un backup facut anterior, apasati skip, apasati skip pana ajungeti la optiunea cu setting up mobile plan. Aici dati next, apoi va aparea mesajul cu In preparare..., iar dupa cateva momente se va aparea un funal alb si dupa alte cateva momente vor aparea casetele pentru logarea in contul my orange.

 

Dupa autentificare, apasati nu la intrebarea despre samsung Pass ca sa nu pierdeti timp inutil, apoi asteptati si in cateva momente va va aparea optiunea sa bifati ca sunteti de acord cu termenii si conditiile si ca doriti activarea number share pentru suma de 2 euro pe luna.

 

Dupa ce bifati si dati next va aparea mesajul cu preparare pentru activare terminata, si activating. dupa cateva momente veti primi de la orange un sms cu confirmarea faptului ca number share a fost activata. Pe telefon in aplicatia samsung wearable va aparea mesajul setting up mobile plan si va dura suficient de mult pana va aparea mesajul All done. Puteti in orice moment sa scoateti cartela din acel telefon samsung si sa inchideti aplicatia samsung werable.


Acum introduceti cartela dvs sim in telefonul dvs Iphone, iar pe ceas mergeti in setari si la ultima rubrica apasati pe optiunea connect new device fapt care va duce la resetarea ceasului dvs. Dupa ce ati facut acest lucru, downloadati din app store aplicatia Samsung watch in caz ca nu o aveti si din punctuletele acelea 3 din coltul dreapta sus al aplicatiei alegeti optiunea connect a new device, binenteles ca acest lucru il faceti dupa ce in prealabil aveti si pe iphone-ul dvs bluetooth-ul activat. Va scana dispozitivele, va gasi ceasul, va trimite mesaj de pairing, il verificati de pe ceas atingand ecranul acestuia, apoi pe telefon in aplicatie apasati next, va sta cateva zeci de secunde in finishing pairing, apoi pairing finished, next, accept report diagnosticare, si veti ajunge la setting up mobile data plan, va aparea mesajul checking up mobile data plan, iar dupa cateva secunde va aparea un mesaj cu 3 optiuni: previous plan, new data plan si inca ceva.

 

Alegeti optiunea previous plan, si voila! All done, va va duce in meniul aplicatiei samsung watch. Acum daca din meniul veti intra la optiunea mobile plan veti vedea acolo scris Orange 487F sau ceva de genul si niste informatii. Nu schimbati nimic, asta este doar verificarea faptului ca number share a fost activat.


Va intoarceti pe ceas, intrati la setari, la connections, aici la mobile network, o puteti lasa pe auto on/off dar eu am ales always on. apoi mergeti la searching operator providers, apasati search, va gasi orange, apasati pe el, il va salva, apoi iesiti din mobile.
pentru verificare pe iphone apasati butonul de power impreuna cu volume up din stanga pentru a stinge iphone-ul. Iar dupa ce acesta va fi stins, din meniul phone al ceasului formati un numar de telefon al unui cunoscut. O sa vedeti ca suna. Din acest moment sunteti good to go.

 

Puteti sa le comunicati acest lucru si prietenilor care isi doresc activarea number share la un iphone cu un samsung watch. Prima oara trebuie activa intr-un dispozitiv samsung dupa care alegi la data plan previous plan de pe iphone.
Success!

 

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Salut, Lucian! Într-adevăr, nu există compatibilitate între aceste dispozitive pentru number share. Legat de întrebarea dacă se poate rezolva în viitor, momentan nu avem o informație în acest sens. Poți verifica dispozitivele compatibile cu serviciul Number Share aici: https://www.orange.ro/servicii/number-share/ O zi buna!

solarys
Junior
Buna seara. Cea ce spuneti dvs domnule Orange Assistant este total fals si gresit sau dvs cei de la orange nu aveti habar de informatiile pe care le afisati pe site motiv pentru care o sa va actionez in judecata. Sunt in aceeasi situatie ca si dl Lucian incercand sa conectez un dispozitiv samsung watch 3 4g cu un iphone 11 pro si nu reusesc. am cumparat samsung watch 3 4G exact pentru acest considerent dupa ce am vazut pe pagina dvs la dispozitive compatibile ca fiind samsung galaxy watch 3 4G, si samsung active watch 2 4G. Deci dvs prezentati aceste 2 device-uri ca fiind dispozitive compatibile number share. apoi in sectiune help spuneti ca de fapt doar active 2 4G ar fi compatibil. Informatia este contrazisa de prima pagina de la number share si in al doilea rand de logica. din moment ce ambele sunt 4 g si compatibile esim nu va de ce doar modelul vechi ar fi compatibil cu number share. Dar repet dvs aveti pe pagina la dispozitive compatibile modelul samsung galaxy watch 3 4G. Atasez un printscreen in cazul in care maine cumva schimbati pagina. Sper ca maine sa mi se rezolve problema altfel fac un scandal monstru cu tot cu protectia consumatorului.

RafaHelper
#StarMember
@solarys, Galaxy Watch indiferent de model nu va fi compatibil cu iPhone. Pentru a funcționa serviciul ales de tine trebuie ori sa schimbi telefonul cu un Samsung ori sa schimbi ceasul cu un Apple Watch. ‏‏‎ ‎ In pagina dedicata Number Share sub fiecare model de ceas sunt trecute si modele de telefoane compatibile cu acel model si serviciul number share. ‏‏‎ ‎ Astfel: - Pentru Samsung Galaxy Watch 3 4G și Active 2 4G găsești aici modelele de telefoane compatibile: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane?order=ASC&sort=TopSales&from=0&size=12&filter=Samsung,Rate - Pentru Apple Watch S3, S5, S6 și SE versiunile Cellular găsești aici modelele de telefoane compatibile: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane?order=ASC&sort=TopSales&from=0&size=1000&filter=Apple,Rate ‏‏‎ ‎ Daca mai ai si alte întrebări ne găsești aici in comunitate.

solarys
Junior
Buna seara! Vad ca fiecare interpreteaza ce scrie pe pagina la orange cum vrea el. Chestia cu apple watch compatibil doar cu telefoane apple si samsung compatibil doar cu telefoane samsung este o ineptie. Am personal iphone si s3 gear care functioneaza prin bluetooth perfect cu iphone. Am prieteni care au active 2 watch si functioneaza perfect. Pana si acel asistent orange spunea ca functioneaza doar cu active 2 watch 4G. Si acum partea cea mai interesanta a raspunsului consta in faptul ca un iphone se cu vodafonr al sotiei s-a activat cu success cu ceasul meu. Pana la urma astia de la vodafone explica clar din prima ca serviciul number share functioneaza doar pe baza de esim. Ca dovada in momentul cand pe orange iti cere sa te loghezi in contul de my orange pe vodafone iti cere sa introduci codul de activare manual sau sa scanezi codul qr. Mai departe. Acestea fiind constatate personal am reusit sa activez un esim doar ca nu stiu sa il configurez ca sa fie folosit pe ceas. Banuiala mea este ca in un anumit fel se instaleaza acel esim pe watch iar apoi number share va functiona. Mai fac teste si maine fac o vizita la orange. Sunt incapatanat in sensul bun al cuvantului si mai ales odata ce am vazut ca pe vodafone merge. Scuze ptr raspunsul elaborat dar te contrazic cu fapte. Iphone se 2 ultimul model a mers cu number share pe watch 3 LTE la vodafone. Deci e chestie de setari la esim la orange. In proportie de 99% sunt convins ca ii dau de cap maine. Seara faina!

RafaHelper
#StarMember
@solarys, este posibil sa ai dreptate, eu doar ti-am explicat mai bine informația de pe site-ul Orange. De altfel au mai existat cazuri din comunitate in care desi erau device-urile compatibile intre ele doar pentru ca ceasul sau telefonul nu era cumpărat de la Orange nu s-a putut configura. Multa bafta!

solarys
Junior
@rafa, nu e cazul meu, ambele device-uri sunt cumparate din magazinele orange. O sa vad azi ce reusesc si postez aici.

solarys
Junior

Buna seara!

Dupa o saptamana de asteptare dupa ceasul nou am reusit in sfarsit sa folosesc number share pe iphone 11 pro max si pe un samsung active 2 4G sau LTE.

 

Nu este nimic foarte complicat atata tot ca bravii operatori orange nu stiu sa va comunice acest detaliu.

Merge activat orice iphone din lista prezentata de orange la device-uri compatibile la sectiunea esim, impreuna cu orice ceas compatibil samsung, adica samsung active 2 watch 4G si samsung watch 3 4G astfel:


Se foloseste pentru activarea optiunii number share un dispozitiv samsung. DA Samsung. stiu nu sariti, doar se activeaza pe samsung dupa care va functiona si pe orange astfel: pentru activarea number share introduceti cartela dvs (sim-ul) intr-un dispozitiv samsung si activati bluetooth. daca ceasul a fost inainte asociat cu un alt dispozitiv, mergeti in setarile ceasului si jos de tot accesati optiunea connect new device. Acest lucru va face ca ceasul sa se reseteze.

 

Dupa ce ajungeti in momentul in care ceasul va afiseaza mesajul sa incepem si o sageata in sus, pe telefon dupa ce activati bluetooth, downloadati aplicatia Samsung Wearable. dupa aceea o deschideti si selectati din lista ceasul dvs. Dupa ce dati click pe el, ceasul va incerca sa faca pair cu telefonul, Dati click pe ceas cand apare acel cod dupa care dati connect si pe telefon. Va aparea finishing pairing, iar dupa cateva momente va afisa mesajul cu pairing finished.

 

Apoi va va intreba daca vreti sa faca restaurare la un backup facut anterior, apasati skip, apasati skip pana ajungeti la optiunea cu setting up mobile plan. Aici dati next, apoi va aparea mesajul cu In preparare..., iar dupa cateva momente se va aparea un funal alb si dupa alte cateva momente vor aparea casetele pentru logarea in contul my orange.

 

Dupa autentificare, apasati nu la intrebarea despre samsung Pass ca sa nu pierdeti timp inutil, apoi asteptati si in cateva momente va va aparea optiunea sa bifati ca sunteti de acord cu termenii si conditiile si ca doriti activarea number share pentru suma de 2 euro pe luna.

 

Dupa ce bifati si dati next va aparea mesajul cu preparare pentru activare terminata, si activating. dupa cateva momente veti primi de la orange un sms cu confirmarea faptului ca number share a fost activata. Pe telefon in aplicatia samsung wearable va aparea mesajul setting up mobile plan si va dura suficient de mult pana va aparea mesajul All done. Puteti in orice moment sa scoateti cartela din acel telefon samsung si sa inchideti aplicatia samsung werable.


Acum introduceti cartela dvs sim in telefonul dvs Iphone, iar pe ceas mergeti in setari si la ultima rubrica apasati pe optiunea connect new device fapt care va duce la resetarea ceasului dvs. Dupa ce ati facut acest lucru, downloadati din app store aplicatia Samsung watch in caz ca nu o aveti si din punctuletele acelea 3 din coltul dreapta sus al aplicatiei alegeti optiunea connect a new device, binenteles ca acest lucru il faceti dupa ce in prealabil aveti si pe iphone-ul dvs bluetooth-ul activat. Va scana dispozitivele, va gasi ceasul, va trimite mesaj de pairing, il verificati de pe ceas atingand ecranul acestuia, apoi pe telefon in aplicatie apasati next, va sta cateva zeci de secunde in finishing pairing, apoi pairing finished, next, accept report diagnosticare, si veti ajunge la setting up mobile data plan, va aparea mesajul checking up mobile data plan, iar dupa cateva secunde va aparea un mesaj cu 3 optiuni: previous plan, new data plan si inca ceva.

 

Alegeti optiunea previous plan, si voila! All done, va va duce in meniul aplicatiei samsung watch. Acum daca din meniul veti intra la optiunea mobile plan veti vedea acolo scris Orange 487F sau ceva de genul si niste informatii. Nu schimbati nimic, asta este doar verificarea faptului ca number share a fost activat.


Va intoarceti pe ceas, intrati la setari, la connections, aici la mobile network, o puteti lasa pe auto on/off dar eu am ales always on. apoi mergeti la searching operator providers, apasati search, va gasi orange, apasati pe el, il va salva, apoi iesiti din mobile.
pentru verificare pe iphone apasati butonul de power impreuna cu volume up din stanga pentru a stinge iphone-ul. Iar dupa ce acesta va fi stins, din meniul phone al ceasului formati un numar de telefon al unui cunoscut. O sa vedeti ca suna. Din acest moment sunteti good to go.

 

Puteti sa le comunicati acest lucru si prietenilor care isi doresc activarea number share la un iphone cu un samsung watch. Prima oara trebuie activa intr-un dispozitiv samsung dupa care alegi la data plan previous plan de pe iphone.
Success!

 

RafaHelper
#StarMember
@solarys ma bucur ca ai reușit. Mi se pare un proces complex si ai nevoie de un al doilea telefon pentru a reusi. Ce ne poti spune de funcționare, ai întâmpinat erori ulterior in funcționarea serviciului?

solarys
Junior
Functioneaza la fel de bine ca gear s3 ce l-am avut eu inainte. Il am setat de cateva ore doar. Revin daca vrei peste cateva zile. Nu e deloc complicata activarea. Folosesti metoda din clipul cu samsung si apoi resetezi ceasul si il conectezi la iphone si va merge direct dupa ce alegi previous plan, nici macar nu trebuie sa mai introduci datele din my orange. Da asta e singurul inconvenient, necesita un samsung ptr activare. Dar asta o faci odata. Pare complicat ca am scris eu mult. Dar voiam sa impartasesc informatia cu toti. Sunt convins ca il puteam face mai scurt textul.

RafaHelper
#StarMember
@solarys, e perfect asa, cu cat mai multe detalii cu atat mai bine. Testează si ne spui daca funcționeaza bine in această combinație.

Wiz_KeeD
Începător
@solarys Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ai reusit intr-un post pe comunitate sa faci ce nu au reusit 3 persoane de la support + o persoana din orange shop. Apreciez faptul ca ai reusit sa-i dai de cap si ai scris aici si pentru altii, mersi mult, eram deja chiar ofticat ca luasem un LTE degeaba ca eu Samsung nu mai cumpar cat traiesc, acum e totu ok <3. Apropo merge si cu alte device-uri nu doar Iphone, testat cu Oneplus 🙂

DanielaH
Moderator
@Wiz_KeeD, bun venit în Comunitate! Ne bucurăm că te-au ajutat comentariile de aici și îți mulțumim pentru feedback. @solarys, vom marca noi răspunsul tău ca soluție pentru a apărea primul și a fi de folos și pentru alți utilizatori. Mulțumim.

liam_alex
Începător
a functionat doar cu un samsung phone! Probabil se poate si cu un alt telefon, insa cred trebuie sa intrii in samsung wearable la aplicatii dezvoltator (pe care il activezi apasand de 5 ori pe about). Si sunt de setat niste chestii manuale, insa acolo ai nevoie de setarile API orange, pe care nu am de unde sa le iau.