anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

E vreo diferenta intre SIM fizic si eSIM dpdv al informatiilor salvate?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut,

Intrebarea e deschisa oricui, dar se adreseaza in mod principal colegilor de la Tehnic, daca se poate sa avem un raspuns punctual si relevant la intrebarea din subiect (adica nu un raspuns de genul: "cumparati de la noi daca vreti sa va mearga bine"). 🙂 Stiu ca eSIM e momentan disponibil doar abonatilor, si clientilor Yoxo. Nu asta e intrebarea.

Intrebarea e foarte simpla: este eSIM-ul doar un alt suport pentru aceleasi informatii? Adica, in loc sa fie informatia stocata pe suport fizic, removable, e acum stocata pe suport embedded, non-removable, dar si rewritable?
Sau sunt cu totul alte informatii care se salveaza in cazul eSIM-ului fata de un SIM fizic? E vreo diferenta de autentificare pentru eSIM fata de SIM fizic? Nu ma intereseaza detalii. Doar daca e vreo diferenta sau nu.

E doar o curiozitate de-a mea. Pentru ca e o tehnologie noua, si probabil la un moment dat, toata lumea va trece pe eSIM (sau iSIM).
Noile iPhone-uri (cele comercializate in US de exemplu) nici nu mai au suport pentru SIM fizic. Si eram doar curios daca e vreo diferenta.

Deci, as aprecia foarte mult un raspuns simplu si, mai ales, la subiect.
Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember
La baza (informatica), putem spune ca eSIM=SIM fizic (doar informatic). Doar forma difera (suport nedetasabil [eSIM] si suport detasabil [SIM fizic]). Partea fizica a eSIM (sper ca se intelege de ce spun parte fizica: informatiile SIM sunt scrise pe un dispozitiv fizic (modulele de memorie care retin informatia spefica) din telefon (produs fizic)). Stiu ca nu pot memora altceva in afara de ... informatii SIM (strict legate de cartela): fara SMS-uri, fara contacte/agenda telefonica. PS: ca fapt divers (oarecum legat de subiect). eSIM este o actualizare a CDMA (concurenta GSM)? Tin minte ca Zapp (la noi, in Romania) a folosit comercial aceasta tehnologie si nu erau cartele SIM in telefoane. Totul se facea pe baza IMEI.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Anonim
Neaplicabil
Sincer, mie cu iPhone SE 2022, consultanții mi-au zis că nu-i nici o diferență între eSIM și SIM... dacă ai SIM iOS citește datele de identificare de pe SIM și preia partea de provizionare direct de la operator.

Pololică
#StarMember
La baza (informatica), putem spune ca eSIM=SIM fizic (doar informatic). Doar forma difera (suport nedetasabil [eSIM] si suport detasabil [SIM fizic]). Partea fizica a eSIM (sper ca se intelege de ce spun parte fizica: informatiile SIM sunt scrise pe un dispozitiv fizic (modulele de memorie care retin informatia spefica) din telefon (produs fizic)). Stiu ca nu pot memora altceva in afara de ... informatii SIM (strict legate de cartela): fara SMS-uri, fara contacte/agenda telefonica. PS: ca fapt divers (oarecum legat de subiect). eSIM este o actualizare a CDMA (concurenta GSM)? Tin minte ca Zapp (la noi, in Romania) a folosit comercial aceasta tehnologie si nu erau cartele SIM in telefoane. Totul se facea pe baza IMEI.

DanielaH
Moderator
Salut! Da, sunt câteva diferențe între cele două. eSIM-ul este non-removable (este un cip integrat în telefon) care poate fi rescris cu orice alt profil de operator în cazul în care clientul dorește să-și schimbe numărul de telefon/ operatorul. eSIM-ul nu permite salvarea de contacte (stocarea agendei telefonice) și SMS-uri. Lista de contacte și datele existente pe cartela SIM nu se vor putea transfera, ele trebuie salvate în memoria telefonului înainte de trecerea la eSIM.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Bun, deci practic se salveaza aceleasi informatii necesare autentificarii in retea, doar ca in loc sa fie pe suport detasabil, e pe suport nedetasabil (dar reutilizabil/rewritable). Si chip-ul de eSIM nu stocheaza contacte (lucru pe care il puteam avea la un SIM fizic). Good. Asta e tot ce voiam sa stiu. Mersi frumos tuturor pentru raspunsuri! 🙂
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Adică ceea ce mi s-a spus este OK... un SIM "semi-defect" este operabil cât timp poate asocia informația despre abonat cu ceea ce se transmite prin rețea?