anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Doresc un cod eSim prin email

Romulus11
Junior

Am avut eSim pentru 0746xxxxxx și din greșală l-am șters. Cum pot primi un nou cod de activare pe email? nu pot merge în niciun magazin.

 

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember

Salutare!

Ai aici pașii:

https://www.orange.ro/help/cum-pot-solicita-trecerea-la-esim-din-contul-meu-my-orange-15328

Dar dacă zici că nu merge, trebuie mers în magazin Orange . Și șterge numărul de telefon , pentru că este o postare publică, iar noi aici suntem simpli clienți, ca și tine, nu Orange.

Baftă!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Esti client Orange Romania SA sau Orange Romania Communications SA (fostul Telekom Fix)? Observ ca ai incadrat intrebarea la cea de-a doua. Ceea ce nu prea are sens in contextul eSIM. In plus, numarul pare sa fie de ORO, nu OROC. Dar nu strica o confirmare.

De asemenea, esti abonat sau client prepay?

Numarul de telefon nu ne ajuta in cazul asta, si ar fi bine sa-l stergi, sau sa-l pui cu ***. Comunitatea este formata in mare parte din clienti Orange, nu suport Orange. Deci nu ne ajuta cu nimic numarul de telefon, pentru ca oricum nu putem opera niciun fel de modificari pe cont.

Deci, daca esti abonat Orange Romania SA, eSIM-ul se poate genera ca si pana acum, din contul My Orange. Ai aici un tutorial care sa te ghideze pas cu pas.

Daca esti client Prepay, din pacate trebuie sa ajungi intr-un Orange Shop. Nu stiu sa se poata trimite pe mail.

Recomandarea mea, pentru a evita problemele astea pe viitor, si mai ales daca ai un singur numar in telefon, este sa treci pe SIM fizic. Nu ai niciun avantaj pe eSIM daca folosesti un singur numar in telefon. Ba din contra, dupa cum poti vedea, mai mult te incurca.

Oricum, daca esti abonat, sper sa reusesti folosind tutorialul de mai sus. 🙂

Client Orange

Mulțumesc.

DanielaH
Moderator

@Romulus11, s-a rezolvat situația? Te așteptăm să revii cu vești bune. Iar dacă te-au ajutat răspunsurile primite aici, te rugăm să-l marchezi ca soluție pe cel mai bun.

Romulus11
Junior

Bună Daniela, Voi folosi sim-ul fizic și mă voi duce într-un magazin Orange pentru a vedea dacă pot obține un eSim.

Mulțumesc mult pentru că ai urmărit chestiunea 🙂