anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

de cand e disponibil esim pentru prepay?

mihaibv88
Junior

Salut,

In urma cu nu foarte mult timp (maxim 1-2 ani? nu mai tin minte exact) am fost intr-un magazin orange pentru a intreba de esim pentru prepay insa mi s-a raspuns ca nu e disponibil decat pentru abonamente.

Acum pe pagina https://www.orange.ro/servicii/esim/ scri "De acum disponibil și la PrePay".

Pentru cine a fost pe faza.. cand a fost acel "acum"? De cand e disponibil esim pentru prepay la orange?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Mihai,

Oficial, de la sfarsitul lunii August (a.c.). Deci da, nu era disponibil acum 1-2 ani cand ai intrebat ultima data. 🙂

Ai aici topicul deschis in Comunitate pe tema asta.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Mihai,

Oficial, de la sfarsitul lunii August (a.c.). Deci da, nu era disponibil acum 1-2 ani cand ai intrebat ultima data. 🙂

Ai aici topicul deschis in Comunitate pe tema asta.

Client Orange

Multumesc pentru raspuns!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Sigur. E posibil sa fie probleme temporare intr-adevar. Dar functionalitatea exista. Deci ar trebui sa poti obtine un eSIM. 

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salut!

Din 30.08.2023 eSIM este disponibil si pentru cartele (prepay).

https://comunitate.orange.ro/t5/nout%C4%83%C8%9Bi/ve%C8%99ti-bune-de-la-orange-tehnologia-esim-dispo...

La Yoxo e de cam un an (plus sau minus).

Totusi, activarea eSIM pentru cartele se face doar in Shop-uri, nu si in MyOrange (nu inca).

Daca nu ai un shop aproape de tine, poti face Yoxo pe eSIM si apoi treci pe cartela din aplicatie (eSIM va ramane activ). De retinut este faptul ca nu stiu daca la reintoarcerea din Yoxo la cartela se vor pastra beneficiile (phone credit).

Multumesc pentru raspuns! Din pacate am fost azi in Orange Shop-ul din Carrefour Brasov iar baiatul de-acolo mi-a spus ca nu poate sa ma ajute, sistemul esim nefiind functional. N-am inteles exact de ce, cert e ca n-am putut sa obtin esim in Orange Shop.

Mai bag o fisa la shop-ul din centru.

Anonim
Neaplicabil

Când e vorba de prepay bagă vrăjeala ca nu le merge sistemul 😂😂, daca vroiai abonament ca prin minune mergea să îți activeze esim.

Carlosss
Explorator

Sunt avantaje sau ceva nou, dacă trec pe eSIM ?  ..întreb,   și eu sunt client prepay..

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Din punctul meu de vedere, nu doar ca nu sunt avantaje, dar consider ca e mai putin flexibil decat un SIM fizic. Si in caz de probleme cu telefonul, lucrurile se complica foarte repede, si din punctul meu de vedere, inutil. Nu poti pur si simplu sa scoti cartela din telefon si sa o introduci in alt telefon. Fie pentru test, fie pentru ca telefonul tau nu mai functioneaza.


Asta e ai motivul pentru care, in momentul asta, cu implementarea actuala, eu nu am si nu recomand eSIM-ul. Nu doar la Prepay, dar in special la Prepay, pentru ca necesita un drum intr-un Orange Shop. Inca nu se poate face trecerea de la eSIM la SIM fizic si invers, usor, din My Orange. E cool, e interesant. Dar nu are niciun avantaj fata de un SIM fizic. Ba din contra. 

Client Orange

Nu e chiar asa dramatic. Presupunand ca orange ofera un serviciu online stabl care sa genereaza QR codes (cum pare ca se intampla pentru abonamente), tot ce trebuie sa faci e sa folosesti un alt device cu acces internet sau sa te conectezi wireless (daca telefonul tau mai functioneaza).

Este un pic enervant ca sunt doar 5 schimbari pe an dar realist vorbind eu n-am schimbat SIM-ul decat 1 data pe an - cred ca acum vreo 3 ani mi s-a defectat dintr-o data si a trebuit sa il schimb deci de 2 ori pe an. Iar asta cu defectatul dintr-o data e exclusa la ESIM.

Schimbarea SIM-ului nu este nici ea simpla in caz de "urgenta" - daca nu ai un ac la indemana cum scoti tavita? Voi mergeti cu acel tool de scos SIM-ul la voi? Pentru ca eu il tin acasa in cutia telefonului.

Daca mi se strica telefonul pe munte si am nevoie urgent sa dau un telefon, presupunand ca gasesc alt telefon functional (care, culmea, nu are sim pentru ca daca ar avea l-as folosi direct pe ala pentru a iesi din impas, nu?) si presupunand ca e semnal in zona, atunci sunt de acord ca ESIM te conduce la.. moarte sigura? :)) Mai degraba la un pic de frustrare intr-o situatie cu totul si cu totul ipotetica care probabil s-a intamplat la 2-3 oameni pe toata planeta in 50 ani de telefonie mobila.

Avantajele ESIM vin din pricina eliminarii spatiului necesar cititorului si tavitei - spatiu care poate fi utilizat in orice fel de producatorului telefonului (baterie mai mare, un senzor nou, etc.). De asemenea, te scapa de drumuri la shop pentru ca nu se poate defecta precum un SIM clasic - da, am vreo 5 vizite in ultimii 10 ani la orange din cauza asta.

Conditia principala ca sistemul ESIM sa inlocuiasca cum trebuie SIM este ca operatorul de telefonie sa aiba o infrastructura informatica bine pusa la punct.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Foarte corect. 🙂 De-aia ziceam ca in varianta actuala (adica cu sistemul pus la dispozitie in momentul asta de Orange)....e mai complicat.  Nu e nimic tragic, binenteles. Dar e mai complicat, tocmai din cauza acelor restrictii.

Problema nu e cand il schimbi ocazional. Problema e cand vrei sa testezi ceva pe un alt dispozitiv, ca sa vezi daca problema pe care o suspectezi e de la SIM (sau pe cont), sau de la telefon. Si da, poti sa-ti generezi un nou eSIM, dar cu restrictia de 5...nu prea iti vine sa faci teste. Plus ca va trebui sa treci si inapoi pe telefonul principal. Pe SIM fizic in schimb, il poti folosi de cate ori vrei, in ce telefon vrei (numai compatibil sa fie cu formatul de SIM).

Si la eSIM pot aparea probleme. Poate nu cu eSIM-ul propriu-zis (cel putin eu nu am auzit). Dar cu telefonul, cu siguranta. Binenteles ca depinde de foarte multe chestii, dar se poate intampla. Si da, daca esti pe munte, si ai deja un alt telefon cu SIM si credit, si semnal, binenteles ca e mult mai confortabil sa-l folosesti direct pe el. :)) Evident. Ziceam doar de cazul in care nu-l poti folosi, sau, cum ziceam mai sus, vrei sa testezi ceva concret. Daca vrei, am si un exemplu in minte: VoLTE si VoWIFI. Sunt doua servicii importante pentru comunicare, ambele dependente atat de SIM (cont) cat si (mai ales) de telefon. Vrei sa confirmi ca pe alt telefon, ai serviciile disponibile, si ca nu e o problema pe contul tau, sau de la Orange? Cel mai simplu, testezi cu acelasi SIM (eSIM, in cazul asta), in alt telefon. 

Din pacate, lucrurile astea inca nu se pot face foarte usor. La abonament tot trebuie sa treci prin My Orange, iar la Prepay...trebuie sa treci pe la un Orange Shop. Ceea ce mi se pare si mai complicat. Mai ales daca nu ai unul in zona. Deci, clar nu e la fel de usor cum ar fi sa scoti pur si simplu SIM-ul din telefon, sa-l introduci intr-un alt telefon, si inapoi, dupa ce ai terminat ce aveai de testat.

Apropos de spatiu.... Stii la ce e folosit spatiul castigat din faptul ca varianta americana de iPhone nu vine cu SIM fizic? La nimic. :)) E un spatiu total irosit. Poate pe viitor, cand vor fi toate telefoanele pe eSIM (ceea ce probabil ca se va intampla la un moment dat), atunci da. Dar cand o varianta vine cu eSIM, si alta nu, acel spatiu este absolut irosit. Nu se foloseste la nimic, pentru ca ar insemna ca unele modele sa aiba functionalitati in plus. Ceea ce n-ar fi ok. :))

In ceea ce priveste intrebarea ta cu SIM-ul fizic, sa stii ca da, eu unul am un "SIM pin" cum imi place mie sa-i zic, agatat la chei. 🙂 Daca nu ma insel, am unul si in portofel, ca backup. Deci da, nu ma deranjeaza sa am o cheita de SIM la mine, tocmai pentru cazuri de genul asta. Nu umbli mereu cu SIM-ul, nu faci teste in fiecare zi, dar cand ai nevoie...e bine sa ai totul la indemana.

Cat despre asta:

"Conditia principala ca sistemul ESIM sa inlocuiasca cum trebuie SIM este ca operatorul de telefonie sa aiba o infrastructura informatica bine pusa la punct."

Nu cred ca as fi putut s-o spun mai bine. :)) Total de acord. Cu toate astea....dupa parerea mea, inca nu suntem acolo. Mai e un pic de lucru pe partea asta.

Stii care e chestia? Stiu ca suna ca si cand as fi contra eSIM-ului. Nu sunt. Singura chestie e ca, exact cum ai zis si tu mai sus, sistemul informatic pus la dispozitie de Orange...inca nu permite o flexibilitate foarte mare in ceea ce priveste lucrul cu eSIM-ul. Cand vor ajunge la un nivel la care sa poti face switch/activare eSIM pe ce telefon vrei tu, direct din My Orange, si eventual si revenire la SIM fizic (de exemplu pentru telefoanele care nu suporta eSIM, presupunand ca inca ai in posesie SIM-ul fizic, acum inactiv), crede-ma ca voi fi printre primii care sa treaca la eSIM. Pana atunci insa....mai astept. 😄

Client Orange

Carlosss
Explorator

Corect.. am citit și forum-ul început de Georgiana,  și am găsit mai multe răspunsuri 

Cel mai sigur , voi trece la eSIM când nu va mai fi Sim fizic :))    altfel chiar nu-ii vad rostul 😆

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Are rost daca ai un telefon dual-SIM cu un singur slot de SIM fizic, si un eSIM, si vrei sa folosesti ambele SIM-uri. Daca ai un singur SIM, dupa parerea mea, si din nou, cu implementarea actuala...eu zic ca nu are rost. 🙂

Client Orange

@Carlosss: Ce te vei face când <din dragoste> pentru un anume model de telefon, care fie nu suportă SIM fizic, sau vrei dual SIM și telefonul ales are spațiu doar pentru un singur SIM.... vei fi în situația alegerii inevitabile.... 😉 Dar DA, deocamdată e o alternativă, nu o necesitate.