anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum sa procedez ca sa am un esim?

dani91
Începător
Salut, treaba e putin mai complicata decat titlul intrebarii. Se dau urmatoarele date ale problemei:
1) un nr pe abonament orange existent
2) un nr de vodafone prepay
3) un nr de yoxo
Din 2 sau 3 (preferabil 3) am nevoie sa fie esim. Din ce vad astia de la yoxo zic ca esim pot avea doar portarile noi, nu si abonamentele existente. Prin urmare o posibila solutie e sa portez vdf prepay catre yoxo si sa-i fac esim (meh). O alta posibila solutie la care ma gandeam dar nu stiu daca e posibil e sa inchid si redeschid abonamentu yoxo? se pune ca fiind un abonament nou daca fac asta? dureaza mult?
O alta posibila solutie e sa preiau nr de yoxo pe abonamentul orange de la 1) ca sa am esim. Se poate? e complicat? dureaza?
Please help 🙂 Mersi
1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat
Salut! Pentru abonamentul de la puntul 1 poți obține esim. Nu te-ar ajuta pentru acel număr? Detalii: https://www.orange.ro/help/cum-obin-un-cod-de-activare-esim-9608 Am citit undeva în comunitate că în curând și pentru abonamentele existente de la YOXO va fi disponibil esim. Atașez link când îl găsesc Edit: în topic-ul de care vorbeam, există informația: dacă sunteți deja abonați yoxo, puteți merge în shopurile Orange pentru activarea eSIM. Deci, dacă dorești esim pe numărul pe care ai YOXO, trebuie să mergi în Orange Shop https://comunitate.orange.ro/questions/2655550-esim-orange-yoxo

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

svetalex
Senior certificat
Salut! Pentru abonamentul de la puntul 1 poți obține esim. Nu te-ar ajuta pentru acel număr? Detalii: https://www.orange.ro/help/cum-obin-un-cod-de-activare-esim-9608 Am citit undeva în comunitate că în curând și pentru abonamentele existente de la YOXO va fi disponibil esim. Atașez link când îl găsesc Edit: în topic-ul de care vorbeam, există informația: dacă sunteți deja abonați yoxo, puteți merge în shopurile Orange pentru activarea eSIM. Deci, dacă dorești esim pe numărul pe care ai YOXO, trebuie să mergi în Orange Shop https://comunitate.orange.ro/questions/2655550-esim-orange-yoxo

FLo1
#StarMember
@dani91: Analizând cele 3 cazuri ale tale cu posibilitate de trecere pe esim, aș zice astfel: 1) abonament orange pe esim: varianta cea mai plauzibila si cu ”urmări nedorite” de anvergură mai mică în ceea ce privește vechimea sau funcționarea. 2) Vodafone prepay: Ai fi uimit să constați cât de mult te va ajuta un prepay în altă rețea, acolo unde Orange încă nu se gândește să fie mai aproape de client: atât ca semnal (în suficiente cazuri), dar și în planuri tarifare cu sau fără roaming. Personal am prepay și admir planul tarifar al Vodafone și mă simt jenat când privesc la cel oferit de Orange. Dar deocamdată, din alte motive, rămân în barca portocalie. Deci lasă prepay-ul de Vodafone așa cum este. 3) Yoxo actual are un plan tarifar care reînnoit te-ar dezavantaja? Cashback sau alte facilități retrase între timp? Atunci optează pentru varianta 1. Dacă nu ai alte avantaje, atunci poți trece Yoxo pe prepay și să revi după aceea cu prepay-ul din nou pe Yoxo, direct cu eSIM, bineînțeles cu perioade aferente de o lună între etape, ca să nu faci cheltuieli inutile. Sper să alegi ceea mai convenabilă variantă pentru tine.

dani91
Începător
ca sa clarific, 1 are deja esim, voiam inca unu pt 2 sau 3. svetalex din ce vad in ultimul link, esim e doar pt yoxo nou nu si existent inca Flo1: aplicatia vdf pt prepay este o mizerie si ma enerveaza, oricum vdf il portez in orange. oricum mersi de raspunsuri

FLo1
#StarMember
@dani91: Facilitățile între două numere nu vor fi schimbate (a se înțelege ”nu se face rocada între ele”), indiferent de categoria din care fac parte numerele respective. Cât privește afinitățile pentru artistic le înțeleg, dar pe mine mă lasă rece când sunt în roaming sau într-o zonă fără semnal. De aceea alternativa unui alt operaror și a altorplanuri tarifare e mai importantă decât coloristica unei aplicații.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@dani91 a editat svetalex răspunsul inițial cu mai multe detalii despre Yoxo. Poți trece pe eSIM și în acest moment chiar dacă ești client existent, doar că nu din aplicația nativă, deocamdată, ci doar dintr-un Orange Shop.

dani91
Începător
@mihaela nu-im era clar din linkul ala si eram putin confuz. mersi de confirmare, multumesc mult tuturor!