anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce parere aveti despre tehnologia eSim?

Miha_Z
#StarMember
In urma cu o luna Orange a fost primul operator de telefonie care a promovat in Romania noua tehnologie eSIM. Astfel clientii Orange care detin telefoane Apple compatibile, pot beneficia de avantajele oferite de tehnologia eSIM.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
eSIM îl este un cip înglobat în telefon. Nu aduce nici un avantaj utilizatorului față de o cartela SIM fizica. Atâta doar că nu vom mai pierde "cartela" virtuala și nu vom mai fi nevoiți să mergem in magazin sa rugam sa ne fie schimbată. Dar da,consider că eSIM-ul va înlocui complet cartela fizică și acest lucru va da mari bătăi de cap persoanelor care fac frauda ,infracțiuni,sau acte de terorism cu ajutorul cartelelor fizice. Este mai ușor si ieftin să cumperi o cartela decât un telefon cu eSIM. Acesta de fapt un mare pas înainte,siguranță noastră. Felicitări Orange care,așa cum ne-a obișnuit,este mereu in primele rânduri.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

imch
Cunoscător certificat
Mi-ar plăcea sa am și eu Apple sa pot folosi eSim. As scăpa de o grija

Miha_Z
#StarMember
Vreo 3 ani am folosit Iphone, dupa care am revenit la Samsung. Asa ca din pacate, pana nu voi reveni la vechea dragoste, voi astepta parerile celor care au testat aceasta noua tehnologie.

Ascary
Campion certificat
eSIM îl este un cip înglobat în telefon. Nu aduce nici un avantaj utilizatorului față de o cartela SIM fizica. Atâta doar că nu vom mai pierde "cartela" virtuala și nu vom mai fi nevoiți să mergem in magazin sa rugam sa ne fie schimbată. Dar da,consider că eSIM-ul va înlocui complet cartela fizică și acest lucru va da mari bătăi de cap persoanelor care fac frauda ,infracțiuni,sau acte de terorism cu ajutorul cartelelor fizice. Este mai ușor si ieftin să cumperi o cartela decât un telefon cu eSIM. Acesta de fapt un mare pas înainte,siguranță noastră. Felicitări Orange care,așa cum ne-a obișnuit,este mereu in primele rânduri.

Anca07
#StarMember
Usor usor spre aceasta tehnologie se va merge. Se incearca testarea cu apple/ios deoarece sunt mai putini utilizatori de acele modele compatibile cu eSim. Eu personal ma bucur sa vad ca evoluam, insa pe de alta parte, nu ma vad folosind vreodata telefon ce utilizeaza platforma ios:)

Razvan
#StarMember
Cu E-sim și Apple watch (în curând), totul devine mai ușor de utilizat (telefon+ceas), practic nu o sa mai ai grija portofelului și a cardului, putând sa lași/uiți telefonul acasă, fără sa te mai îngrijorezi cine te suna sau ca ai uitat portofelul, totul făcându-se foarte ușor cu ceasul. Ne fiind fan Apple și IOS, aștept sa se lanseze e-sim și pe Android și alte terminale compatibile.

Vio73
#StarMember
Este destul de interesantă, practică, intuitivă, dar accesibilă deocamdată doar la apple.

Florin_D
Cunoscător certificat
Chiar cred ca este o solutie mult mai buna decat sa ai un sim fizic in telefon, eu personal detin un telefon single sim si cate o data mi-as fi dorit sa fie dual sim. Desi in ziua de astazi eu personal nu mai vad utilitatea de a avea mai multe numere de telefon intrucat si la cartela, dar si la abonament, detinem atat de multe minute (nelimitate) intrucat nu cred ca se mai justifica detinerea a mai multor abonamente!

Vio73
#StarMember
Așteptăm să se implenteze și pe alte dispozitive, care sunt mai accesibile.

Ascary
Campion certificat
Eu as vrea sa se implementeze și pe Samsung. Sunt curios daca viitorul Note 10 va avea tehnologia eSIM

Romeo_
Senior certificat
Desi folosesc iphone nu mi se pare corect sa fie doar pt acest telefon.Poate treptat o sa se faca si pt celelalte modele.E util ca nu mai trebuie sa stam cu grija ca se demagnetizeaza cartela si trebuie sa mergem sa o schimbam dar cu siguranta si cipul are”bubele” lui.

Ascary
Campion certificat
Probabil că vor implementa tehnologia și pe alte terminale. Oricum e o chestie mai mult de marketingul. Mai util mi se pare să pot folosi orice cartela in telefonul meu decât să fiu blocat pe un operator. Nu mai zic că dacă pierd telefonul s-a dus și numărul până se fac verificări mai ample decât la o cartela obișnuită.

Jay
Campion certificat
Mi se pare interesant pt ca poti transforma un telefon cu 1 singur sim intr-un telefon dual sim.. pt cazul in care ai nevoie de încă o cartela..

Vio73
#StarMember
Este super, doar că deocamdată e disponibilă treaba asta doar la Apple.

catean
Junior entuziast
eSIM sau embedded SIM este un prerequisite a tehnologiei IoT care va schimba felul in care interactionam cu obiectele din jurul nostrum in viitorul apropiat. eSIM va fi integrat in tot ce este in jurul nostru, de la frigider, la thermostat sau la masina electrica. Aceasta tehnologie impreuna cu tehnologia multisim, va face contul nostru Orange punctul principal de activare a tuturor device-urilor din viata noastra, deviceuri care vor transmite informatia catre un punct central, posibil telefonul nostru. Este foarte mult de discutat pe acest topic, mai ales cu iminenta lansare 5G, asa ca in momentul in care imi gasesc un pic de timp liber voi deschide un topic special pentru IoT (Internet of things) si tehnologia necesara (eSIM, multiSIM, VoLTE, etc.)