anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5g pe ambele deviceuri cu number share + esim

ldanicel
Junior entuziast
Am un abonament 5G -> Activez number share cu 1 sim fizic + 1 eSim
Simul fizic functioneaza in 5G dar eSimul nu. Este normal ?
16 Răspunsuri 16

Anonim
Neaplicabil
Nu ai specificat despre ce dispozitiv vorbim. Momentan, telefoanele care suporta 5G dual SIM le numeri pe degetele de la o mana, marea majoritate fiind 5G pe SIM-ul setat principal si 4G pe cel secundar. Sau, daca zici ca ai number share pe doua dispozitive diferite, in functie si de dispozitiv probabil e o limitare tehnica, astfel incat pe cel secundar nu ai acces la 5G. Oricum, traficul alocat prin number share pe dispozitivul secundar e de doar 10 GB lunar, dupa asta viteza scade enorm, la 128 cu 64 Kbps...

ldanicel
Junior entuziast
iphone 12 - indiferent de simul setat ca principal sau secundar imi arata 4G

Vio73
#StarMember
Cred că doar cei de la Tehnic pot să te lămurească la modul cel mai sigur!

ldanicel
Junior entuziast
Am sunat la tehnic, in setupul acesta nu functioneaza 5g decat pe simul fizic.

Vio73
#StarMember
Chiar îmi pare rău! Noi suntem doar simpli clienți, care încercăm să ajutăm cât și cum putem!

mihai_13
Maestru
"cica" numai model pentru China care are dual sim dual stand-by(Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) functioneaza 5g concomitent - cele cu e-sim au 5g pe simul fizic si 4g+ pe e-sim

Salut, ldanicel! Am luat legatura cu colegii nostri din departamentul Tehnic si au efectuat o actualizare pe contul tau. Asadar, te rugam sa incerci din nou. Asteptam sa ne spui daca totul este in regula acum.

ldanicel
Junior entuziast
Salut! Multumesc... dar acum nu mai functioneaza 5G-ul nici pe simul fizic si nici pe eSim 😞

ldanicel, I-am rugat din nou pe colegii din departamentul Tehnic sa verifice situatia. Acestia ne-au confirmat activarea serviciului 5G. Ne poti spune daca acum este in regula?

ldanicel
Junior entuziast
A revenit 5G pe simul fizic dar pe eSim tot in 4G se leaga.

ldanicel, colegii nostri din departamentul tehnic au incercat sa te ajute si sa faca niste modificari in contul tau, dar, din pacate, fara un rezultat favorabil. Serviciul 5G nu este compatibil cu Number Share. Doar SIM-ul fizic se poate conecta la 5G, in zonele unde acolo exista acoperire.

ldanicel
Junior entuziast
Multumesc pentru update dar acest lucru nu este clar specificat in prezentarile de marketing astfel incat sa stiu inainte sa activez optiunea. Acum m-am lovit din nou de probleme... am dat disable la number share si am trecut numarul pe un eSIM nou iar pe iphone 12 nu mai functioneaza in 5G orice i-as face. Am sunat deja la suport dar nu m-a putut ajuta nimeni spunandu-mi ca cel mai probabil este din cauza telefonului.

Razvan
#StarMember
Instalează cellmapper din app store și vezi la cell 5GDCNR restricted dacă îți apare True sau False. https://forum.softpedia.com/topic/1073778-5g-orange-romania/page__st__5166#entry27866109

Mihai_andy
Începător
Eu am iPhone 12 luat de la orange, am activat la 300 planul pentru 5g, nu mi-a mers nici pe sim, nici pe esim… în București, Cluj, Brasov… setat 5g on sau auto…