anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Number Share Samsung Galaxy Watch Active 2, 4G cu iPhone 7?

Nicu_10
Începător
Buna. Se poate face punerea in functiune a samsung galaxy watch active 2 LTE eSIM prin Orange, folosind un iphone 7? Sau e nevoie de un telefon samsung sau cu sistem de operare android?
Intreb deoarece as vrea sa cumpar acest smartwatch si sa pot face activitati sportive, sa pot primi pe el apeluri, mesaje etc. fara a avea telefonul (iphone 7 - cu numarul/abonamentul Orange) cu mine.
Multumesc anticipat.
1 Soluţie acceptată‚

Daca sincronizezi prin bluetooth telefonul Samsung cu ceasul Samsung 4G si apoi activezi serviciul iar in final scoti SIM-ul din Smartphone-ul Samsung si il introduci in iPhone, tehnic va functiona (cel putin serviciul de voce), dar cu anumite limitari, cu lipsa anumitor functionalitati si cu un comportament neasigurat pe termen lung. Pentru asta, va trebui sincronizat prin bluetooth iPhone-ul cu smartwatch-ul Samsung 4G mai intai. In acest moment lucram la dezvoltarea serviciului Number Share si in aceasta directie, dar nu recomandam utilizarea in acest fel.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, Nicu! Bine ai venit în comunitate. Din ce înțeleg îți dorești serviciul Number Share. Pentru a putea activa acest serviciu folosind un smartwatch Samsung este nevoie să ai un smartphone Samsung și același lucru se aplică și pentru Apple. Aici poți vedea device-urile compatibile: https://www.orange.ro/servicii/number-share/

Nicu_10
Începător
Buna Mihaela. Multumesc pentru promptitudine si pentru raspuns. Ai putea te rog sa imi mai spui daca ulterior activarii unui samsung watch active 2 LTE (4G) cu un smartphone samsung, pot conecta watch-ul sa primeasca notificari, apeluri, etc. si de la numarul de telefon pe care il am pe iphone 7? Din cate am inteles un samsung watch active 2 LTE ar permite pana la 4 numere de telefon activate(inregistrate) pe el. As putea sa fac astfel activarea folosind smartphone-ul meu de serviciu cu ab orange, un samsung galaxy, dar sa adaug ulterior si numarul abonamentului personal de pe iphone 7. Sau in niciun caz nu se poate folosi prin eSIM(number share-ing) cu abonamentul/numarul de pe un iphone? Multumesc.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Mă bucur că te-am putut ajuta. Serviciul Number Share permite folosirea unui număr de telefon pe mai multe device-uri, fără a fi necesară transferarea cartelei SIM dintr-un device în altul. Serviciul este furnizat în baza unui număr principal (în acest caz folosind un smartphone Samsung), căruia i se pot asocia până la 4 dispozitive secundare (smartwatch compatibil - în acest caz Samsung Galaxy Watch Active2 4G). Deci dacă vrei să primești apeluri (nu și alte tipuri de notificări) și de la numărul din iPhone pe smartwatch este nevoie să fie redirecționate aceste apeluri pe numărul din telefonul Samsung care este device-ul principal.

Nicu_10
Începător
Buna, Va mai deranjez cu o nelamurire pe care o am in legatura cu activarea acestui Samsung galaxy watch active 2 LTE (4G). Daca mut nano sim-ul din Iphone pe un telefon samsung compatibil doar pentru activare si ulterior activarii imi mut nano sim-ul la loc in Iphone, functioneaza watch-ul ulterior? La urma urmei aceasta e si componenta "wow" a acestui smartwatch (4G) in combinatie cu number share de la Orange, faptul ca poate fi folosit fara a avea telefonul cu tine, deci e cumva legat la abonamentul meu (numarul meu) si nu la modelul meu de smartphone. Ma puteti va rog lamuri in acest sens? Multumesc anticipat. O zi placuta.

Daca sincronizezi prin bluetooth telefonul Samsung cu ceasul Samsung 4G si apoi activezi serviciul iar in final scoti SIM-ul din Smartphone-ul Samsung si il introduci in iPhone, tehnic va functiona (cel putin serviciul de voce), dar cu anumite limitari, cu lipsa anumitor functionalitati si cu un comportament neasigurat pe termen lung. Pentru asta, va trebui sincronizat prin bluetooth iPhone-ul cu smartwatch-ul Samsung 4G mai intai. In acest moment lucram la dezvoltarea serviciului Number Share si in aceasta directie, dar nu recomandam utilizarea in acest fel.

Nicu_10
Începător
Se poate activa optiunea de number share de la Orange si daca samsung galaxy watch-ul e achizitionat din strainatate (EU sau SUA, nu China sau alte tari exotice)? intreb deoarece modelul 44MM Black (pe care il vreau eu) nu il mai vad pe niciunde in RO, sunt numai stocuri epuizate. Il caut de vreo 10 zile si nimic. De aceea ma gandesc sa il iau de pe un site din strainatate. Multumesc.

DanielaH
Moderator
Recomandăm achiziționarea de la distribuitorii autorizați din România.