anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sistem nou Mesh - se primesc gratis 2 routere sau doar 1 router?

PAdrian
Explorator

Salut!

Vreau sa trec la sistemul nou Mesh de la Orange, dar am o nelămurire. La abonamentul de 2300 se primește gratis un sistem Mesh (adică 2 routere) sau doar 1 router?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Salut,

 

La migrarea catre pachetul Fibra 2300 primul router se primeste gratuit.

Vizualizare soluţie în postul original

51 Răspunsuri 51

PAdrian
Explorator

Am ajuns acasă și m-a așteptat o surpriză neplăcută. Net și cablu tv căzut, nu se aprind becurile de internet, Los și catv. Abia dimineața vor veni tehnicienii, deși am fost programat și pentru ora 17... Comoditate.

LOS nu trebuie sa fie aprins. 🙂 LOS inseamna Lipsa Semnal (Loss of Signal). Deci el trebuie sa fie stins.

Becul de Internet ar trebui sa fie aprins totusi.

Verifica sa fie totul ok cu fibra (sa nu fie indoita pe undeva, sau sa ai obiecte de mobilier pe ea). Si eventual da-i un restart la router.

Daca nu merge...da, maine dimineata.

De asemenea, mi se pare foarte funny (si confusing) cand producatorii pun 2.4G si 5G pe routerele lor WIFI. Nici nu-i de mirare ca apare confuzia cu 5G-ul mobil, care nu are nicio legatura cu WiFi-ul. Dar asta e cand faci economie la vopsea. :))

Client Orange

Nu e nimic din casa că nu s-a mutat nimic. Rămâne pe dimineață.

PAdrian
Explorator

Mda. Au făcut angajații Orange ping pong cu mine.

Am mers in Orange shop. M-au trimis la 300 că ei nu pot da routerul.

Sun la 300 și tipa de acolo nici nu știa de abonamentul nou . O scoatem la capăt până la urmă și îmi face o oferta mult mai mare decât cea de pe site. 

Îmi spune sa sun la numărul de pe site .

Sun la numărul ăla, cei de acolo spun că nu se ocupa decât de abonamente noi și să sun din nou la 300 și să cer la ofertare sau să vorbesc cu Djingo.

De 30 min aștept să îmi răspunda cineva...

 

Later edit: s-a rezolvat din shop. Maine vine tehnicianul.

A__Claudiu
Junior entuziast

Salutare! Am prelungit un abonament de fibra si tv pe 24 luni si am migrat la de la fibra 2000 la fibra 2300. A venit tehnicianul si mi-a schimbat routerul un huawei HG8M8247 cu un ZTE F6605R si mi-a zis ca daca vreau sa extind reteaua sa cer un sistem mesh care o fi ceva in plus ca pret... Aseara am recitit un pic contractul si am gasit: "Beneficiezi de urmatoarele servicii incluse gratuit pe perioada contractuala :
Instalare gratuita la contractele cu perioada minima contractuala de 24 de luni, aplicabila o singura data
pentru fiecare client si doar pentru prima instalare la aceeasi adresa
Servicii de Asistenta
Echipament de tip mesh pentru extinderea semnalului Wi-Fi, inclus la contractele pe 24 de luni"

Astazi am sunat la 300 sa ma lamuresc daca vreau sa extind retaua pt ca la bucatarie spre exemplu e slab semnalul, mi s-a spus ca nu este inclus in abonament la prelungire si sa cumpar eu un sistem mesh...

Pe site am citit altceva.... Totusi daca cer o unitate mesh se taxaza suplimentar? 

Trebuia să primești un mesh gratis. Suna la 300 și să îl ceri.

Salutare!

Daca in contract specifica faptul ca ai Mesh (adica router+satelit), insista sa ti se trimita. Fiind fidelizare, sunt diferente fata de contractele standard.

Eu asta am gasit in actul aditional: 

"Denumire
abonament
Fibra 2300
Tip serviciu Internet fix
Taxa de
abonament
12 euro/luna TVA inclus
Resurse incluse 2100 Mbps Viteza Maxima de download
1000 Mbps Viteza Maxima de upload
Oferta
promotionala
Beneficiezi de urmatoarele servicii incluse gratuit pe perioada contractuala :
Instalare gratuita la contractele cu perioada minima contractuala de 24 de luni, aplicabila o singura data
pentru fiecare client si doar pentru prima instalare la aceeasi adresa
Servicii de Asistenta
Echipament de tip mesh pentru extinderea semnalului Wi-Fi, inclus la contractele pe 24 de luni
Optiune Optiune chirie router v2
Descriere
optiune
Optiune chirie router v2
Optiune Optiune DS Lite
Descriere
optiune
Optiune DS Lite"

Voi ce intelegeti?


@A__Claudiu  a scris:

[...]

Beneficiezi de urmatoarele servicii incluse gratuit pe perioada contractuala :
...

Servicii de Asistenta
Echipament de tip mesh pentru extinderea semnalului Wi-Fi, inclus la contractele pe 24 de luni
Optiune Optiune chirie router v2
Descriere
optiune
Optiune chirie router v2
Optiune Optiune DS Lite
Descriere
optiune
Optiune DS Lite"

[...]


Eu inteleg asta: https://www.orange.ro/love/echipamente/mesh/

Adica, ar trebui sa ai un router+un satelit pentru extinderea acoperirii (un fel de priza+prelungitor).

Recomandarea ar fi sa suni agentul din contract (cred ca e pe prima pagina numele si numarul de telefon) sau la 300 si vezi ce zic.

Am sunat la 300 am intrebat, dar mi s-a raspuns ca doar cei noi abonati primesc mesh..

si mi se pare nedrept una spui in contract si alta este....

Huawei si ZTE sunt ONT uri. Au si functia de router dar de fapt sunt niste mediaconvertoare de fibra.(vii cu fibra in casa in GPON si transformi in semnal TV si LAN). Cred ca marea majoritatea le-au facut bridge si folosesc un router propriu. Intrebarea e, cum se numeste minunatul Mesh Router, pe care il primesti gratuit. Tineti cont ca un sistem decent mesh pleaca de la un 1000 ron. De aceea am dubii ca sarakiile de Orange/Digi/Vodafone va vor da gratis un astfel de sistem.

A__Claudiu
Junior entuziast

de asta am intrebat aici poate este cineva care e in situatia mea sau vreaun expert care ma poate lamurii mai bine, pentru ca imi face impresia ca operatoarea cu care am vorbit nu a inteles bine....

Claudiu, o să întrebăm și noi colegii și revenim când primim un răspuns.

Salut din nou!

Colegii au verificat situația expusă de tine și ne-au confirmat că poți beneficia de un dispozitiv Mesh gratuit.

Buna!

Multumesc pentru implicare si raspuns. Am depus o sesizare si astept raspuns...