anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

router ZTE nu ofera internet unui router TpLink Archer C6 (mode: access point)

flmandrei
Începător

Buna,

Am un router ZTE de la Orange, abonamentul de 500 mbps, problema care e, am tras un cablu de internet la etajul casei ca sa am un semnal mai bun si am pus un router TPlink Archer C6 pe modul access point care sa imi faca o alta retea la care ma pot conecta.
Am facut modificariile care spunea internetul sa le fac, dar nu am conexiune la internet. 
am dat restart la router ZTE si am avut access la internet pe router TPlink pentru cateva secunde, gen 10, si apoi, again nu mai am. s-ar putea sa fie o setare ce imi scapa? gen firewall? dar setari de firewall nu am la router ZTE

8 Răspunsuri 8

Pololică
#StarMember

Salut!

Din routerul Orange primesti internet? Poti verifica "pe direct" (cu cablu sau WiFi).

O recomandare: incearca sa pui al doilea router ca "repeater" si vezi daca functioneaza.

Daca Orange pune routerul lor in mod bridge, te ajuta?

router ul de la orange e pe modul bridge

Nu stiu daca din modul bridge poate urma un AP. La mine in firma avem 2 AP-uri, dar configuratie este asa:

  • router provider este in modul bridge
  • din routerul providerului este conectat (cu fir) alt router al firmei
  • din routerul firmei pleaca cele doua AP-uri.

Acasa am aceeasi situatie (doar ca nu am AP-uri, ci routerul meu este configurat sa-mi dea net, care este superior routerului primit).

FLo1
#StarMember

@flmandrei: La etaj de ce anume ai nevoie: wifi sau wired? Folosești AP acolo unde recepționezi WiFi și distribui wired. Altfel e doar un repeater. Trebuie să verifici dacă semnalul e ok pe cablul la Tplink. Ca idee: poți face să ai aceiași clasă de IP la ambele routere, adică ZTE primează.

semnal am la router ul TPlink, am verificat.
poti spune "mai pe romana" cu aceeasi clasa de IP ?

@flmandrei: același format al adresei de IP în ambele LANuri, ca în cel principal. Dacă "ai semnal" din tplink, atunci faptul că "ZTE nu oferă internet la tplink" este cauzat de setări neconforme pe tplink sau blocări din zte. Situația din urmă o exclud, că doar asta dorești de fapt. Deci revezi configurarea tplink-ului. 

Și nu ai precizat: tplink primește internet wired sau nu? De la tplink utilizezi rețeaua prin wifi sau wired? 

DanielaH
Moderator

@flmandrei, s-a rezolvat situația? Te-au ajutat răspunsurile primite aici?

@DanielaH buna, am sunat la orange si urma sa fiu sunat in urmatoarele 24h de catre echipa tehnica, dar nu am fost sunat. 😕