anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Router Huawei HG8247w5

cippri
Junior

Salut! Am un router Huawei hg8247w5 și aș vrea sa limitez viteza vizitatorilor. Știe cineva daca se poate ? Și cum. 

13 Răspunsuri 13

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu știu exact la ce fel de vizitatori faci referire, dar având o parolă pe care o poți modifica, cred că poți să nu le mai dai acces deloc.

Baftă!

Interesul nu este sa ii blochez, ci sa le acord și lor internet, dar cu o viteză mai mică, cât sa nu mai intre niciodată 😁

Ok, nu înțelesesem prea bine, scuze!

RafaHelper
#StarMember

Salut @cippri

Daca ai o rețea creata separat pentru vizitatori poți face acest lucru din interfața de configurare a router-ului.

Tastează adresa IP 192.168.100.1 in bara de adrese a browser-ului și apasă tasta "Enter".

În pagina de conectare care se deschide, introdu numele de utilizator "root" și parola "admin" apoi apasă butonul "Login".

Alege din meniul de sus secțiunea "WLAN" si caută sa vezi daca exista creata o rețea pentru Vizitatori/Guests.

Daca nu observi, fa o captura de ecran si adaug-o aici sa vedem si noi ce opțiuni ai active.

Nu am decât 2,4ghz și 5ghz create

Adaugă o captura de ecran sa vedem daca ai opțiunea pentru a seta o rețea separata pentru vizitatori.

Știam că restricțiile de viteză sunt pe tip de device (ID sau MAC), nu pe tip de conexiune. Greșesc?

@cippri poți sa revii cu o captura de ecran din meniul WLAN?

Pololică
#StarMember

Salut!

Daca intri pe versiunea web a interfetei (192.168....), ai acces la asa ceva?

Captură de ecran la 2023-09-04 20-30-23.png

Nice one. La mine (un TPLink) nu are opțiuni de viteză pe tip de conexiune.

AX2 (cel mai de baza de la Huawei). Si este configurat PPPoE si n-am niciun stress.

PS: daca as avea acces si prin AILife la setarile astea...

Nu! 

La mine indiferent de ce dispozitiv folosesc pentru a mă conecta la router , e la fel interfata.