anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Viteza scazuta internet Home Net 4G

Petrisor
Junior entuziast

Imi poate explica si mie cineva de ce pe telefon am peste 100 mbs la download, iar pe router (Huawey Flybox b310) nu trec de 35-40 (in cazurile fericite)? Ambele dispozitive unul linga altul! Au telefoanele o antena atit de buna si routerele atit de proasta? Precizez ca la router am legat doua antenute, dintr-alea cu ventuza si degeaba. Merge prin gropi netul...

 

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

B 310 este mult mai slab decât B 525 sau B 535, care într-adevăr, suportă 4g+. Dar îți spun din propria experiență, pentru că le-am avut pe toate și încă mai am, dar nu le mai folosesc, pentru că am fibră optică, B 310 este mult mai stabil decât B 311, care întrerupe groaznic.

În concluzie, este mai slab la viteze ( suportă doar 4g), dar îți faci treaba cu el. Problema mare este dacă există congestie de rețea unde îl folosești !

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

20 Răspunsuri 20

delfinas
#StarMember

Telefonul tau "vede" 4G+, modemul tau doar 4G si e prevazut pt viteze ideale de 150 Mbs. Ar trebui unul mai nou, ma  gandesc...

Petrisor
Junior entuziast

Ceva sugestii de un modem performant? Ramin dator!

@Petrisor: Orice este msi bun decât b310-b311. De exemplu o variantă mai bună este b525, dar sunt și alte modele, nu doar Huawei. 

Petrisor
Junior entuziast

B628 ar fi bun? Am vazut ca are si mufe pt antena externa

@Petrisor: ar fi bun, chiar mai bun, dar îl primești de la Orange? Eventual dacă îl cumperi cu finanțare proprie. 😉

Petrisor
Junior entuziast

525-ul il primesc de la orange?

"Cere și ți se va da!"😉👍 Argumentând și arătând acele teste, la cerere cu insistență vei putea obține /schimba 310-le.

Petrisor
Junior entuziast

O sa incerc. Multumesc de sfat!

@Petrisor: pentru puțin.  Te așteptăm aici pe topic cu noutăți despre înlocuirea routerului. Succes. 

Cam astea sunt in oferta Orange: https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri?filter=RouterWiFi

Mie mi-ar placea Flybox GHTelecom H135-380 5G, chiar daca e cam scump, dar e 5G.

O varianta mai ieftina ar fi exact telefonul, daca zici ca are viteza mai buna, pe care il faci hotspot.

Petrisor
Junior entuziast

Pina la urma cred ca o sa caut un 525 sau 535, chiar si sh. Cele cu seria 6 au preturi maricele...

Vio73
#StarMember

Salutare!

B 310 este mult mai slab decât B 525 sau B 535, care într-adevăr, suportă 4g+. Dar îți spun din propria experiență, pentru că le-am avut pe toate și încă mai am, dar nu le mai folosesc, pentru că am fibră optică, B 310 este mult mai stabil decât B 311, care întrerupe groaznic.

În concluzie, este mai slab la viteze ( suportă doar 4g), dar îți faci treaba cu el. Problema mare este dacă există congestie de rețea unde îl folosești !

Baftă!

Salut, o mica intrebare am si eu Un router Huawei E5186 este mai bun decit B525/535?

Multumesc anticipat!

Nu cunosc nimic despre E 5186, dar recomand B 525 sau 535, pe care le-a  folosit sau le folosește Orange.