anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Retea 5Ghz secundara ascunsa pe ZTE F6600R daca se activeaza Wifi 5Ghz?

Florin4555
Junior entuziast

Buna ziua,

Atunci cand este activat Wi-Fi pe 5Ghz apare si o retea ascunsa secundara. Aveti idee de ce?

oro11.jpg

oro2.jpg

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Conform unei postari de pe Reddit, acea retea e facuta pentru a fi folosita impreuna cu un sistem Mesh. In cazul asta, nu e folosita la nimic, pentru ca nu ai Mesh. Dar inteleg ca pentru asta e.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

FLo1
#StarMember

@Florin4555: Și la alte modele de router, poți alege, activa sau dezactiva, atribui unui SSID caracteristica de ”vizibil” sau ”Ascuns” după preferință/ Dacă nu o folosești pe acea activată suplimentar o poți opri (dezactiva), chiar dacă se activează implicit.

Florin4555
Junior entuziast

Este o retea "Ascunsa" care nu apare in configuratia de la router. V-am trimis configuratia in postarea initiala. Din configuratie nu apare ca exista o retea secundara ascunsa.

Din cele 6 SSID-uri, sunt prezentate doar SSID-ul 5 (cel vizibil) și SSID6 - oprit. Ați verificat SSID1,2,3 și 4 ce status au? Posibil să fie unul dintre SSID1, SSID2, SSID3 sau SSID4.

Florin4555
Junior entuziast

Screenshot 2024-01-18 122843.jpg

Și aici apare problema: Cu un SSID care nu poate fi dezactivat (SSID5) și având același ID cu SSID1, cum veți putea alege pe care conexiune să o folosiți: de 2,4GHz sau de 5GHz? 

Florin4555
Junior entuziast

Astea sunt setarile implicite, reteaua ascunsa apare pe 5Ghz, eram curios ce este cu ea.

Să abodăm altfel situația: ați încercat să verificați care MAC este conectat la acel SSID? Bănuiesc că MAC-ul conectat la SSID5 este cel al telefonului. Dintre device-urile din casă, vedeți care MAC e corespunzător celui din imaginea prezentată pentru a identifica device-ul care are nevoie de această rețea. 

Aveți cumva acasă vreun sistem WiFi cu MESH? De ce? Pentru că văd mai degrabă o problemă în ”ce device e conectat la router” decât ”de ce ar fi acel SSID hidden”.

Florin4555
Junior entuziast

Nu am mesh nicaieri, router-ul are o retea ascunsa pe 5Ghz.

Florin4555
Junior entuziast

Screenshot 2024-01-18 131618.jpg

 

Am facut un test, am dezactivat pe rand toate SSID-urile si reteaua ascunsa tot aparea.

Cand am dezactivat toata reteaua de 5Ghz atunci a disparut.

SSID5 nu putea fi dezactivat din cauza bandsteering, am dezactivat, apoi a mers.

Și înțeleg că la reactivarea SSID-urilor de 5GHz... apare inevitabil și rețeaua hidden de 5GHz.

Florin4555
Junior entuziast

Sunt 2 optiuni: 1) oprire retea 5Ghz 2) oprire SSID-uri. Cu SSID-uri oprite (2.4+5) tot apare reteaua de 5Ghz ascunsa. Trebuie sa dezactivezi tot WLAN-ul de 5Ghz pt a disparea.

Trixen
#StarMember

Eu am acelasi model de router, dar am wlan-ul dezactivat (il conectez prin cablu la un access point wireless)

Am citit ca ar putea fi ca reteaua ascunsa ar folosita daca device-ul suporta mesh (nu era specific pentru acest model de router), asa cum am citit ca se mai poate intampla daca 2.4 si 5GHz folosesc acelasi SSID (era cineva care zicea ca in momentul in care le-a schimbat, au "aparut" alte device-uri prin casa si a identificat rapid SSID-urile.

Acum si eu sunt curios care ar putea fi logica, la ce este folosit acea retea ascunsa.

Personal, că este ”ascunsă” nu m-ar deranja, cât mai ales faptul că nu poate fi particularizată (dacă este vorba despre ceea ce menționezi).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Conform unei postari de pe Reddit, acea retea e facuta pentru a fi folosita impreuna cu un sistem Mesh. In cazul asta, nu e folosita la nimic, pentru ca nu ai Mesh. Dar inteleg ca pentru asta e.

Client Orange