anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Recomandare router 4/5G cu VPN server pptp

kalculator
Începător

Buna ziua,

Daca cunoaste cineva un model de router, care are aceasta functie de conectare in reteaua locala prin conturi pptp client VPN.

Multumesc

 

 

9 Răspunsuri 9

FLo1
#StarMember

Ca o sugestie, dacă bugetul nu e o problemă, poate fi acesta. Review-uri destul de ok, pe lângă caracteristici. Din păcate nu este 5G. Tot un model mai ieftin fără 5G ar putea fi și acesta. Dar ca idee, dacă vrei totuși 5G, găsești un ”TP-Link NX510v”, de exemplu, atât la Orange, cât și la eMag. Ca o confirmare a funcției de VPN pentru acest model găsești acest topic.

Pololică
#StarMember

Salutare!

In principiu, majoritatea (in special cele din ultimii ani) ar trebui sa suporte. Eu am un Huawei AX2 si am vazut ca are protocolul (atat L2TP, cat si PPTP).

Modelul nu este 3G/4G/5G. Sorry. Pe FO sunt o multitudine.

My bad! Prefer configurarea unui router dupa cel initial, de aici si ... viteza fara a citi complet.

Anonim
Neaplicabil

De aproape un an, folosesc și recomand Totolink https://www.totolink.net/home/menu/menu/menu_listtpl/prod/id/95.html (au 3 modele pe sim: 4G, 4G+ și 5G). Vezi dacă vei găsi opțiunile respective.

Deși "wlog_ro" a întins-o, routerul indicat, deși arată bine, nu are VPN Server suport.

Screenshot_20240209-215600_Chrome.jpg

RafaHelper
#StarMember

Salut @kalculator

Cu ce tip de abonament sau serviciu vrei sa il folosești?

Vio73
#StarMember

Salutare!

Părerea mea este că, cel mai bine ar fi să iei un router/ modem agreat de Orange, dacă folosești serviciile Orange

Ai aici unele modele:

https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri?filter=RouterWiFi

 Sigur, mai sunt și altele!

Asta dacă folosești servicii fixe 4g! Dacă le folosești pe abonamente gen Smart sau prepay, poți folosi cam orice router/ modem de ultimă generație.

Succes!

FLo1
#StarMember

FYi? Solicitarea este Router 4G/5G, respectiv facilitatea de configurare VPN Server. Nu pare să conteaze tipul de servicii agreate, însă condiționarea ”VPN Server” nu o găsești în orice router 4G/5G. ”VPN Server” și ”Client VPN” sunt două noțiuni cu diferențe majore atât în utilizare cât și configurare.