anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[INTREBARE] Inlocuirea router-ului ZTE F6600R cu Huawei OptiXstar

Gabubu
Junior entuziast

Hello!

Detin un abonament de internet prin fibra de la Orange Romania si va intreb pe voi din comunitate (cu 300 sigur voi primi un raspuns aiurea...) daca se poate schimba router-ul ZTE F6600R cu acel Huawei OptiXstar pe care l-am mai vazut la altii (inclusiv Zona IT pe YouTube) pentru abonamentul de Fibra 1000 si TV Premium?

Intreb asta pentru ca am observat ca interfata ZTE-ului este foarte, dar FOOOAARTE limitata. Are niste functii inutile, nu este foarte intuitiva, nici macar pentru o persoana ca mine care le are cu tehnologia, bug-uri si nici nu ma lasa sa schimb parola de logare al acelui 192.168.1.1 dupa update la firmware...

Daca stie cineva raspunsul, let me know! Multumesc! 🙂

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din câte știu eu, se poate înlocui orice router , dacă este defect sau nu își face treabă. Nu știu care este acel Huawei despre care vorbești, pentru că nu l-am văzut sau auzit de el. Am avut un Huawei acum vreo 2 ani, am avut ZTE 6600 și am acum ZTE 6605 și Sagemcom in 2 locații. Au limitări, da, dar pentru mine sunt ok. Am sisteme de supraveghere, am și viteze foarte bune și sunt mulțumit. Poți face o sesizare din secțiunea Contact pe motiv de nefunctionalitate a acelui router, dar nu știu dacă ți-l vor înlocui cu ce model vrei tu. Sigur, dacă vine un tehnician și constată că funcționează, nu se știe nici dacă ți-l mai înlocuiește.

Poți să le scrii aici:

https://www.orange.ro/contact/

Baftă! 

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din câte știu eu, se poate înlocui orice router , dacă este defect sau nu își face treabă. Nu știu care este acel Huawei despre care vorbești, pentru că nu l-am văzut sau auzit de el. Am avut un Huawei acum vreo 2 ani, am avut ZTE 6600 și am acum ZTE 6605 și Sagemcom in 2 locații. Au limitări, da, dar pentru mine sunt ok. Am sisteme de supraveghere, am și viteze foarte bune și sunt mulțumit. Poți face o sesizare din secțiunea Contact pe motiv de nefunctionalitate a acelui router, dar nu știu dacă ți-l vor înlocui cu ce model vrei tu. Sigur, dacă vine un tehnician și constată că funcționează, nu se știe nici dacă ți-l mai înlocuiește.

Poți să le scrii aici:

https://www.orange.ro/contact/

Baftă! 

Gabubu
Junior entuziast

Am inteles. Iti multumesc mult pentru raspuns! Apreciez asta!

Spun asta din propria experiență, având în două locații fibră Orange.

Cu plăcere!

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Știu de care ONT Huawei vorbești, este un OpticXstar Wifi 6 negru care se dădea inițial înainte de apariția ZTE-ului F6600R în oferta. Același OpticXstar era oferit și de Digi, doar ca era alb. Din ce știu eu, nu mai este în ofertele operatorilor și nu mai ai cum sa il primești în schimbul acelui ZTE. Și da, ai dreptate, deobicei echipamentele Huawei sunt superioare, la un alt nivel fata de ZTE. ZTE-urile sunt cam porcarii care fac figuri. Uită-te și la sistemul mesh nou cu ZTE F6605R, este o mare porcărie și mai mult încurcă și enervează utilizatorii, merge numai aiurea. Orange ar trebui sa ia exemplu de la Digi, care s-a învățat minte și s-a oprit din comercializat clasicele ONT-uri cu wifi și comercializează doar acele convertoare simple ONT fără wifi, mai mici și mai practice, care sunt direct în modul bridge și în care îți bagi tu ce router sau sistem mesh vrei. Dacă dorești, ți se oferă și în chirie de către ei, primul router fiind gratis. Mi se pare mai inteligent asa, ca oricum cam toate ONT-urile cu wifi sunt niște porcarii și peste 80% din utilizatori le pun în modul bridge și își pun routerele lor. Se vede cine are mai multa experienta pe ramura asta și speram ca și Orange va face la fel și nu va mai da utilizatorilor toate porcăriile de echipamente. Sfatul meu este sa pui ZTE-ul în modul bridge și sa îți iei tu routerul tău performant. Vei avea o experienta superioara fata de acum...