anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Huawei HG8247W5 suporta 1733 Mbit/s pe Wi-FI ?

DanI
Începător
Din cate am citit ar trebui sa suporte acest model (Huawei HG8247W5), problema e ca nu gasesc in setari nicaieri optiunea de 160 Mhz necesari pt a obtine 1.73 Gbps. Doar de 80 Mhz.
Oare Orange limiteaza software capabilitatile hardware ?
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Am primit un raspuns din partea colegilor nostri care se ocupa de verificari referitoare la capabilitatile echipamentului. Astfel, la acest dispozitiv, “channel spacing” este configurat, in general, pe “auto”. De aceea, pentru a functiona in optiunea 160MHz, trebuie sa fie un mediu fara zgomot (ceea ce rar se intampla sa fie cazul).

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember
Salutare! Nicio companie telecom din România nu oferă nici pe wi-fi nici prin lan, viteze de peste 1Gbps. În concluzie, una suportă aparatul și alta se poate oferi!

Salut, Danl, Am solicitat pentru tine un raspuns din partea colegilor din departamentul tehnic, iar cand il vom avea iti vom scrie imediat aici. Multumim.

catalin_tanase
Explorator
Din câte știu, aia este capacitatea totală a routerului, respectiv viteza totală a conexiunilor pe care routerul le poate gestiona. De exemplu, descarci de pe internet cu 1 Gbps, dar îți mai rămâne 0,73 și pentru trafic locat între dispozitivele conectate (ex. un server Plex care face trafic local) Eu am abonament de 1Gbps și fix modelul ăsta de router. Uite ce viteză prind pe wifi cu un OnePlus Nord: https://www.speedtest.net/result/a/6687986355

DanI
Începător
Buna, Va multumesc pt informatii. Si mai vroiam sa adaug o clarificare, in acest context nu ma intereseaza viteza de internet obtinuta nici prin WI-FI si nici prin LAN (am doar 500Mbps contractul). Doar de capabilitatile echipamentului pt traficul in reteaua locala, care se par fi limitate software, un lucru care este foarte stupid. Sa vedem ce zice dep. tehnic de la Orange.

catalin_tanase
Explorator
Da, lățimea de banda e de 80MHz

Salut! Am primit un raspuns din partea colegilor nostri care se ocupa de verificari referitoare la capabilitatile echipamentului. Astfel, la acest dispozitiv, “channel spacing” este configurat, in general, pe “auto”. De aceea, pentru a functiona in optiunea 160MHz, trebuie sa fie un mediu fara zgomot (ceea ce rar se intampla sa fie cazul).

Vio73
#StarMember
Mulțumim de precizări!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Hello, Cei care au routerul asta, ce viteze au pe WIFI 2.4GHz si 5GHz pe dispozitivele compatibile? Ma intereseaza un real-life scenario. Update: nevermind, am gasit acum raspunsul printre mesajele de mai sus. 🙂 Mersi, Catalin!
Client Orange

Vio73
#StarMember
Eu am cam 200 și ceva pe banda de 2,4 ghz și în jur de 650 pe 5ghz.