anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Detalii rețea mobilă - ce antenă se potrivește?

adi24
Junior
Locuiesc într-o zonă rurală unde nu există internet fix. Orange are acoperire acceptabilă. Pt internet mi-am cumpărat un router 4g Huawei B311-221 la care am conectat o antenă externă. Viteza a crescut de la 1-2 mb la 1-10 pe dowload și 8-12 pe upload. Pe dowload viteza variază f mult, pe upload e constanta. Când am cumpărat antena m-au întrebat de rețea, pe ce fecvențe emite și nu am știut. La router la fel, am văzut o mulțime de B-uri, până la B20, dar am văzut la un alt router B24.
Eu aș vrea să știu unde aș putea afla informațiile care să mă ajute să îmi îmbunătățesc internetul mobil, cum ar fi : pe ce frecvențe emite antena Orange, care e routerul cel mai bun pt rețea, etc. Ce antenă se potrivește.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Dacă ești într-o zonă rurală și ai doar 4g simplu, ai doar B 20 (800 Mhz), care poate avea și congestie. Greu de spus cum să-ți îmbunătățești vitezele, pentru că routerul acela nu este tocmai cel mai bun. Chiar dacă ai avea 4g+, el suportă doar 4g simplu. Ai putea să-l schimbi cu unul 4g+, care chiar dacă nu ai rețea 4g+ în zona ta, este oricum mult mai ok. Recomand Huawei B 535 sau B 525, care sunt compatibile cu tehnologiile Orange. Eu am așa ceva și este altă treabă. Poți lua și o antenă externa, dar e mai complicat și mai scump. În concluzie, cred că cel mai bun este un router B 535. Dacă vrei, ne poți spune și localitatea și județul, ca să vedem cum este acoperirea pe hartă. Referitor la antene, ai un topic aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2932490-tip-antena-4g-lte-orange-folosesc Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Suren
Explorator
Salut, Orange emite semnat 4G pe benzile 1 (2100), 3 (1800), 7 (2600), 20 (800). Verifica pe cellmapper ce site-uri Orange ai in zona si pe ce benzi functioneaza.

Razvan
#StarMember
Salutare! Cel mai probabil ORO emite în B20 in zona ta, cum este si in ransharing cu Vodafone, gradul de încărcare al rețelei este destul de mare. Poate cu un router Huawei B525 semnalul receptionat să fie mai consistent. Trece routerul pe 3G s-ar putea să mere o cu o viteză mai mare, desi odată cu integrarea abonatilor OROC (fostul TKRM), calitatea rețelei a scăzut considerabil.

Vio73
#StarMember
Salutare! Dacă ești într-o zonă rurală și ai doar 4g simplu, ai doar B 20 (800 Mhz), care poate avea și congestie. Greu de spus cum să-ți îmbunătățești vitezele, pentru că routerul acela nu este tocmai cel mai bun. Chiar dacă ai avea 4g+, el suportă doar 4g simplu. Ai putea să-l schimbi cu unul 4g+, care chiar dacă nu ai rețea 4g+ în zona ta, este oricum mult mai ok. Recomand Huawei B 535 sau B 525, care sunt compatibile cu tehnologiile Orange. Eu am așa ceva și este altă treabă. Poți lua și o antenă externa, dar e mai complicat și mai scump. În concluzie, cred că cel mai bun este un router B 535. Dacă vrei, ne poți spune și localitatea și județul, ca să vedem cum este acoperirea pe hartă. Referitor la antene, ai un topic aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2932490-tip-antena-4g-lte-orange-folosesc Baftă!

adi24
Junior
Mulțumesc pt răspuns. Locuiesc în localitatea Măgureni,jud Maramureș. Cu aplicația CellTower îmi arată că aș avea în zonă 3 antene,iar cu o altă aplicație îmi arată că frecvența e B20.Nici pe telefon nu e 4g+,presupun că în zonă nu e decât 4g. Aș mai avea o nelămurire: pe telefon presupun că măsor puterea semnalului,așadar dacă pe telefon îmi arată viteza de 10mb înseamnă că atâta este semnalul,atunci cum ar putea un router să prindă un semnal mai bun?

Vio73
#StarMember
Routerele acestea sunt mai capabile. Am folosit B 525 și era mult mai bun decât B 310. B 311, e mult mai slab și decât B 310, după părerea mea și am avut aproape toate modelele de routere 3g/4g de la Orange și încă mai am destule, cu toate că am trecut la fibră de curând. Nu știu să-ți spun care este motivul, dar la teste de viteză, chiar dacă îl setam pe aceeași bandă (B 20 sau B 3), prindeam aproape dublu pe B 525 față de B 310. Sunt generații ceva mai noi! Am postat aici despre el: https://forum.softpedia.com/topic/1109358-home-net-4g/page__st__18 Ai numai B 20 prin zona ta!