anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum sa configurez Orange Tv Go pe Chromecast TV ultra 4k?

Iulian_16
Junior entuziast
Buna seara. Am un tv oled lg cu sistemul webos si nu are aplicatiile android sau posibilitatea de a instala Orange tv go. Am achizitionat un Google chromecast ultra 4k acela alb cu telecomanda si cu Google tv.Problema este ca nu exista aplicatia Orange tv go in aplicatiile Google tv si nu o pot descarca direct, daca stiti cum va rog sa ma ajutati. De altfel si de pe tel cand fac cast direct pe tv din Orange tv go, pe ecran apare sigla Orange si ramane o imagine statica fara sa se intample nimic. Deci, cum pot totusi sa vad acest serviciu de Orange tv go pe un tv lg oled nou cu Google Chromecast 4k nou.? Rog ajutor de la voi caci la serviciul clienti este dezastru cu operatoarele.
1 Soluţie acceptată‚

Sorini
Începător
Salut ! Am avut și eu problema asta . Rezolvare: 1. Pe chromecast, din Setări, obține permisiunea să instalezi aplicații din"alte surse". 2. Pe Chromecast ȘI pe telefon instaleazaă aplicatia Send Files to TV 3. Pe Chromecast instaleaza aplicatia FX file explorer. 4. Instaleaza pe telefon aplicatia APKMirror. 5. Din APKMirror (apkmirror.com) descarcă in telefon fisierul corespunzator aplicatiei Orange tv go 6 Trimite din telefon spre chromecast acest fisier cu ajutorul aplicatiei Send Files to TV 7 Localizează pe chromecast acest fisier cu ajutorul FX explorer si instaleaza-l. Cam acestia sunt pașii in linii mari, la mine merge perfect. Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

39 Răspunsuri 39

Vio73
#StarMember
Salut! Poți cere să te ajute cineva de la Departamentul Tehnic, dar nu știu nici acolo câți sorți de izbândă poți avea. De asemenea, poți suna pentru ajutor la suportul Lg și de acolo poate vei primi ajutorul necesar. Cel puțin, așa ar trebui! https://www.lg.com/ro/suport Succes!

FaraUnID
Campion certificat
Din moment ce nu exsita o aplicatie dedicata pentru platforma respectiva, reteaua numarul 1 se va spala elegant pe maini si iti vor spune ca nu pot garanta functionarea unui produs / serviciu pentru care nu exista suport din partea lor. Daca ai posibilitatea sa faci retur la acel Chorme Cast, fa-o si schimb-l cu un mediabox cu android, ca de exemplu Xiaomi Mi Box.

Iulian_16
Junior entuziast
Saracele gadgeturi si tv nu au o problema in sine pt a face retur la chromecast pt un xiaomi si de luat legatura cu lg Romania nu vad rostul din moment ce stiam ce cumpar.Mai au astia de la Orange sa bruieze sau limiteze in vreun fel si semnalul internet 4g sa functioneze doar pe aparate cumparate de la ei.Ceva imi pare absurd sau poate nu fac eu ceva bine, nustiu... La relatii clienti, asa au zis ca ei nu garanteaza aplicatia lor tv go pt dispozitivele mele si i am zis ca le vreau asa negarantate sa mi le dea.. Neahh.. Nu se poate...?!! //!! ///!!!???

FaraUnID
Campion certificat
Fix ce am spus eu adineauri. Din moment ce nuxista suport pentru acea platforma, nu garanteaza absolut nimic. Mai in urma cu 4 zile un alt utilizator intreba: "Cand o sa fie disponibil Orange Tv GO si pe sistemul de operare WebOS", iar raspusul lor a fost: "Iti multumim foarte mult pentru sugentia ta pe care am transmis-o mai departe colegilor nostri. Din pacate, ei ne-au comunicat ca nu avem in acest moment un termen in acest sens." https://comunitate.orange.ro/questions/2607395-disponibil-orange-tv-go-sistemul-operare-webos-televizoare-smart-lg

Iulian_16
Junior entuziast
Da, am citit acum si acel link, multumesc ca mi ai trimis acel link. Dah, ce sa zic... Ditamai Google tv sa nu aiba Orange Tv Go... Rusine Google rusine... Dah, ditamai brandul Lg cu sistemul lor de operare webos sa nu aibe aplicatia Orange tv go.. Rusine Lg, rusine... Hi, Hi, Hi...

FaraUnID
Campion certificat
Cred ca problema tine exclusiv de Orange si de politica lor de marketing. In scurt timp vor fuziona cu Telekom Fix si pur si simplu nu-si mai bat capul cu dezvoltari noi. Google sau LG sau Philips cu al lor Saphi nu o sa stea se roage de Orange Romania sa aduca Orange TV Go in platformele lor.

Iulian_16
Junior entuziast
Hi, Hi, Hi(pai am ras ironic). Normal ca nu Lg, Google sunt de vina sau alte tipuri de tv si media playere tv,.. ci Orange este de vina. Pare mai mult o autosabotare a lor caci tv go se plateste deci incasari mai multe sau este gandita treaba sa nu vrei ca poporul(pleava) sa ti achizitioneze servicii online de tv prin net si sa ai partea clasica de instalari de fibra, fire, recivere pt ca de acolo vin mai multi bani. Daca toti am avea cartele pt net si serviciul tv go cu acel 4.5 euro pachetul full , ei ar pierde la abonamentele clasice de cablu tv, net, satelit tv etc.. Zic si eu.

FaraUnID
Campion certificat
Nu cred ca sunt prea multi utilizatori de Orange TV Go cu pachetul maxim activat (acea optiune de 4,5 euro) deaorece intreaga paltforma TV GO este sub orice critica. Au avut prmotii cu 3 luni gratuit Pachet Family, dar nici asa nu se ingesuia lumea la activari. Plus ca utilizatorii prepay nu pot activa optiuni Orange TV Go. Personal am acel TV GO Box si, crede-ma, este unul din cele mai prost optimizate produse care mi-au trecut prin mana, fara sa exagerez cu nimic.

mihai_13
Maestru
Vezi Tu Orange de ce refuz eu de cate ori ma suna "domnisoarele" de la vanzari si vor sa-mi vanda diferite tipuri de abonamente de famile-tv-internet-Orange TV Go -etc ?! - sunt abonat de multi ani la alta retea de cablu/net/tv si am avut foarte rar probleme iar HBO-GO sau Netfix merge perfect .

Iulian_16
Junior entuziast
Si eu am acel tv box. Insa tocmai de aceea am luat chromecast ul cu telecomanda de la google in speranta ca vad si eu macar la calitate hd. Am vrut cu telecomanda ca sa nu stau blocat cu un telefon pe aplicatia tv go insa deh.. Google prost si cutiuta aia tv box de la ei e minune (f**k) ... Ma gandesc ca am investit de pomana in chromecast si raman cu acel tv box de la ei cu speranta ca macar tv ul are hdr 10+ si mai drege din semnalul minune oferit prin tv box.

Iulian_16
Junior entuziast
Speta in cazul meu este urmatoarea:detin abonament de telefonie mibila, detin si abo ament de net mobil, detin si televiziune prin satelit cu pachetul world... Asa, pentru o alta locatie decat cea cu abonamentele pe factura(alta locuinta), mi am luat un router, o cartela orange(am trecut o pe yoxo) ca sa am acces la internet pentru ca nu exista infrastructura pt net sau televiziune de la nici un operator in zona(infrastructura-cabluri, fire, etc). Bun, cu netul am rezolvat si chiar este decent netul de la orange 4g-prin router. Acum, ca sa vad si ceva televiziune am luat acel tv box orange ca sa vad posturile din tv go. A trebuit sa platesc 3,5 euro ca sa vad totusi televiziune(pachetul world) pentru ca din toate abonamentele detinute de mine nu este niciunul bun ca sa asocieze gratis tv go la mine. Ehh pai daca tot am platit suplimentar 3.5 euro am vrut ca macar sa am o calitate mai buna si am luat Chromecast 4k...ghinion..nu se poate... Mna, cred ca s cel mai prost utilizator de Orange de pe planeta. Imi vine sa renunt efectiv la orice abonament si sa pun direct aplicatia Smart IPTV direct din tv si le platesc la aia ce vor si gata cu orice serviciu Orange.

FaraUnID
Campion certificat
In cazul televiziunii prin satelit cu pachetul World activat ar trebui sa ai acces gratuit la cca 70 canale TV in platforma TV Go (browser, aplicatie, TV Box) la care se adauga optiunea Movie Go Unlimited. In cazul meu, pe un simplu abonament de voce am acces la cca +50 canale TV, inclusiv PRO-urile. Cum adica sa platesi extra din moment ce detii deja un abonament de televiziune? Cum sa nu fie compatibil? Pur si simplu suni la ei sa-ti imperecheze Box-ul cu (,) contul de abonat TV!

Iulian_16
Junior entuziast
Cica nu se poate imperechea box-ul cu abonamentele satelit si net home pt ca simul de la net home este in routerul de la ei deci nu pot scana cu routerul codul qr si nici sms u pot confirma... Infine mi a asociat tv go pe un ab de voce de 6 euro si mi a mai cerut 3.5 euro ca si cand nu s vandabil eu cu abonamentul de 6 euro tv go pachetul world. Ca sa nu mai zic ca vroiau sa imi faca abonamentul de voce vreo 12 euro ca sa nustiu ce beneficii. Duca-se...

FaraUnID
Campion certificat
Si pe SIM-ul din router nu poti primi SMS-uri? Sa faci imperecherea pe baza codului generat pe baza de SMS? Plus ca acel Box are o serie, si pe baza acelei serii se poate asocia contului de televiziune.