anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

stick orange de date nu functioneaza cu tableta vonino sirius

dorinromeo
Începător
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa imperechez o tableta vonino sirius cu 3G cu un stick de date de la orange.Initial am incercat sa bag sim-ul direct in tableta, il vede dar nu are semnal, am incercat setari descrise pe net, tot degeaba. Apoi am cumparat un cablu otg si am legat stick-ul la tableta dar imi spune ca device-ul de stocare usb este defect. Stick-ul functioneaza corect pe un laptop asus,de pe care va scriu acum.Daca aveti indrumari, va rog sa ma ajutati. Multumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Salut, dorinromeo! Stick-urile de internet nu sunt compatibile cu sistemele de operare Android sau iOS, ceea ce inseamna ca nu functioneaza pe tablete/ telefoane. Pe laptop-ul Asus a mers deoarece garantam functionarea lor doar pe dispozitive cu sistem de operare Windows (PC/ laptop). Ca alternativa, iti recomandam achizitionarea unui modem Wi-Fi.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

svetalex
Senior certificat
Salut! vezi dacă găsești în tutorialele următoare https://www.orange.ro/help/telefoane-si-setari/laptopuri-si-tablete

dorinromeo
Începător
Am incercat setarile dar fara rezultat.

Salut, dorinromeo! Stick-urile de internet nu sunt compatibile cu sistemele de operare Android sau iOS, ceea ce inseamna ca nu functioneaza pe tablete/ telefoane. Pe laptop-ul Asus a mers deoarece garantam functionarea lor doar pe dispozitive cu sistem de operare Windows (PC/ laptop). Ca alternativa, iti recomandam achizitionarea unui modem Wi-Fi.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, dorinromeo. Bine ai venit în comunitate. I-am întrebat pe colegii de la tehnic și vom reveni cu un răspuns.

dorinromeo
Începător
Multumesc.

FaraUnID
Campion certificat
@dorinromeo Din propria experienta pot spune ca tabletele Vonino sunt praf la capitolul conexiune la internet prin modem-ul intern. Detin una bucata Vonino iMart QSL si care sta depozitata in dulap prin prisma faptului ca modem-ul 3G intern este unul antic iar viteza de acces in internet este sub orice critica. Cat priveste acel model de tableta Vonino Sirius si conectarea unui Stick de date: In sectiunea Settings -> Wireless $ Network -> exista optiunea Ethernet (sau ceva de genul). Acel Ethernet trebuie sa fie pus pe ON, adica deschis pentru ca tableta sa stie de unde vine conexiunea la internet. In alta ordine de idei: Vonino nu ofera suport pentru produsele lor, ceea ce inseamna ca versiunea de android instalata pe acea tableta cel mai probabil este Android 4.4, adica o versiune antica, extrem de vulnerabila si pentru care nici Google nu mai ofera patch-uri de securitate.