anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cardul virtual ORANGE MONEY comparativ cu cel fizic

Gheo
Junior entuziast
Despre cardul virtual in ORANGE MONEY as dori câteva detalii comparativ cu cel fizic, ca de exemplu:
-cardul virtual are același sold cu cel fizic ? Sau fiecare cu soldul lui ?
-alimentarea cardului virtual se face la fel ca alimentarea cardului fizic ?
-cardul virtual are același cod IBAN ca cel fizic ?
-câte carduri fizice pot avea ?
-câte carduri virtuale pot avea ?
-pot Închide un card virtual si apoi sa-l redeschid ? La redeschidere va avea alt număr de card ?
-pot executa un transfer interbancar de la un cont BCR direct in contul virtual din Orange Money ?
-pot avea numai card fizic pe lei in Orange Money ? Sau pot avea si pe alta valuta diferită de lei ?
-pot avea numai card virtual pe lei in Orange Money ? Sau pot avea si pe alta valuta diferită de lei ?
-cardul virtual are Restricția de limite definita de utilizator diferită de Restricția de limite de la cardul fizic ?
-exista chat in aplicația Orange ?
Menționez ca intenționez sa deschid card Orange Money in cursul acestei saptamâni.
Nu am găsit informații referitoare la problemele ridicate mai sus, din acest motiv apelez la bunăvoința si răbdarea utilizatorilor mai vechi de Orange Money.
Mulțumesc
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
-cardul virtual are același sold cu cel fizic? DA Sau fiecare cu soldul lui? NU -alimentarea cardului virtual se face la fel ca alimentarea cardului fizic? DA -cardul virtual are același cod IBAN ca cel fizic? DA -câte carduri fizice pot avea? 1 Card per cont -câte carduri virtuale pot avea? 1 Card per cont -pot Închide un card virtual si apoi sa-l redeschid? INCHIDEREA CADRULUI VIRTUAL = INCHIDEREA CONTULUI La redeschidere va avea alt număr de card? DA -pot executa un transfer interbancar de la un cont BCR direct in contul virtual din Orange Money? DA -pot avea numai card fizic pe lei in Orange Money? DA Sau pot avea si pe alta valuta diferită de lei? NU -pot avea numai card virtual pe lei in Orange Money? DA Sau pot avea si pe alta valuta diferită de lei? NU -cardul virtual are Restricția de limite definita de utilizator diferită de Restricția de limite de la cardul fizic? CARDUL VIRTUAL ESTE O EXTENSIE VIRTUALA A CARDULUI FIZIC SI PENTRU CARE SE APLICA ACELEASI REGULI CA IN CAZUL CARDULUI FIZIC. -exista chat in aplicația Orange? CARE APLICATIE ORANGE? Cardul Orange Money este in esenta un card Visa sustinut de cod IBAN atasat contului de utilizator si are acelasi regim de functiobare ca orice card Visa emis de orice banca comerciala de la noi.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Jay
Campion certificat
Soldul este acelasi.. Alimentarea se face prin transfer bancar, depunere numerar la Orange sau cu un alt card direct în aplicație.. Poti avea un singur card. Numai card fizic nu, trebuie să existe aplicația, cel virtual poate exista si fara cel fizic.. Orange Money nu are chat. Eu cred ca toate cardurile au limite pe care le poti stabili.. Dacă vei cauta în bara "căuta în comunitate" de mai sus, Orange money, vei găsi mai multe subiecte despre acest serviciu.. :) Unul dintre subiecte este aici.. https://comunitate.orange.ro/questions/2000040-alimentez-contul-orange-money

FaraUnID
Campion certificat
-cardul virtual are același sold cu cel fizic? DA Sau fiecare cu soldul lui? NU -alimentarea cardului virtual se face la fel ca alimentarea cardului fizic? DA -cardul virtual are același cod IBAN ca cel fizic? DA -câte carduri fizice pot avea? 1 Card per cont -câte carduri virtuale pot avea? 1 Card per cont -pot Închide un card virtual si apoi sa-l redeschid? INCHIDEREA CADRULUI VIRTUAL = INCHIDEREA CONTULUI La redeschidere va avea alt număr de card? DA -pot executa un transfer interbancar de la un cont BCR direct in contul virtual din Orange Money? DA -pot avea numai card fizic pe lei in Orange Money? DA Sau pot avea si pe alta valuta diferită de lei? NU -pot avea numai card virtual pe lei in Orange Money? DA Sau pot avea si pe alta valuta diferită de lei? NU -cardul virtual are Restricția de limite definita de utilizator diferită de Restricția de limite de la cardul fizic? CARDUL VIRTUAL ESTE O EXTENSIE VIRTUALA A CARDULUI FIZIC SI PENTRU CARE SE APLICA ACELEASI REGULI CA IN CAZUL CARDULUI FIZIC. -exista chat in aplicația Orange? CARE APLICATIE ORANGE? Cardul Orange Money este in esenta un card Visa sustinut de cod IBAN atasat contului de utilizator si are acelasi regim de functiobare ca orice card Visa emis de orice banca comerciala de la noi.

Ascary
Campion certificat
Gheo nu exista nici o diferență intre cardul virtual Visa si cel fizic,atata doar ca pentru scos bani de la ATM iti trebuie card fizic in Romania. In alte tari mai dezvoltate cu ATM-uri contactless poti scoate bani si cu cardul virtual prin NFC-ul telefonului sau ceasului. In rest,tranzactii, alimentari toate se fac la fel,cardul virtual fiind doar o "oglinda" a cardului fizic. Cont in valuta nu ai insa poti face tranzactii sau alimentari in valuta,conversia facandu-se la cursul unei banci agreate de OM.

Gheo
Junior entuziast
Mulțumesc mult pentru răspunsuri celor 3 colegi de comunitate. Am înțeles ca exista un card fizic si un card virtual, amandoua cu același nr de card si cu aceleași setări de limite, pin etc, adică ele sunt comune. Si ambele carduri au același IBAN si același sold. Mi-am instalat azi aplicația ORANGE MONEY pe mobil: -a mers perfect ! -in 6 min deja făcusem comanda de card fizic (o sa-l primesc acasă in 3 zile) -mi-am definit limitele de sume si nr maxim de tranzacții in secțiunea Nationale -la Internaționale, din păcate, n-am putut seta limitele pe zero; am trimis feedback (exista buton pentru feedback in aplicație) si, f plăcut surprins, in mai putin de o ora am fost sunat de un operator Orange ! -am facut o alimentare de pe un alt card -am înrolat cardul ORANGE MONEY in Wallet-ul iPhone-ului Acum ma duc la MEGA IMAGE sa execut prima cumparatura la POS. Alte probleme pe care le voi avea in vedere: -plata facturilor: am văzut ca exista posibilitatea plății unor facturi predefinite; vreau sa vad daca pot eu sa-mi definesc factura proprie. -transferul de la un prieten din Franța in contul meu de ORANGE MONEY (o sa deschid o întrebare separată) Mulțumesc

Ascary
Campion certificat
Cu placere Gheo,spor la cumparaturi. 🙂

Razvan
#StarMember
Deocamdată prefer doar cardul fizic, nu vreau să folosesc telefonul pe post de portofel 😄

FLo1
#StarMember
@Razvan: stii cand te va impinge.... nevoia? Atunci cand din motive de timp sau curier si avand o urgenta de shopping vei avea nevoie de card. Cel virtual il vei avea din prima zi dupa expirarea termenului de valabilitate a cardului vechi. Dar fizic il vei avea cu ceva intarziere. 🙂

Razvan
#StarMember
Schimb cardul care expiră cu câteva zile înainte și, în acest fel, nu rămân fără el 😄

Vio73
#StarMember
E bine să ai posibilitatea cum să folosești ambele variante.

FLo1
#StarMember
@Razvan: Vrei sa ma pacalesti sau doar sa dea bine? :))) S-ar parea ca nu e chiar "in avans".... Ia citeste topicul: https://comunitate.orange.ro/questions/2220847-dureaza-reemiterea-card-fizic-orange-money

FLo1
#StarMember
Din categoria card fizic vs. card virtual. Desi nu e vorba de OM, atasamentul spune totul.

FaraUnID
Campion certificat
În ultima perioada ING a depus eforturi uriase in a-și stresa clienții si de a-i forța să migreze către un produs concurent. Acest aspect se poate observa in scăderea profiturilor cu aproximativ 1,3 miliarde de euro, bani pe care ING sustine i-a pus deoparte pentru a acoperi împrumuturile acordate înainte de pandemie pe sectorul business. Intre timp, acele credite s-au dovedit a fi neperformante deoarece companiile care au luat credite au ajuns in punctul in care nu mai pot plati ratele. ING Romania a ajuns in punctul in care si-au dezactivat (poate intre timp au reactivat-o, nu stiu) secțiunea tradițională de review-uri de pagina lor de Facebook pentru ca toate acele review-uri raportau probleme de care se izbeau clientii dublate de comportamentul indolent al angajatilor bancii.

FLo1
#StarMember
@FaraUnID: nu sunt si nu voi fi captiv al olandezilor, dar acea postare mi s-a parut haioasa pentru discutia topicului: card digital vs. fizic. Cum la Orange nu ai acces in sediu pe baza cardului OM,am luat exemplul din alta parte.

FaraUnID
Campion certificat
Trăim în România și suntem nevoiti sa ne asumam numeroase handicapuri față de lumea civilizata. Trebuie să tolerăm anumite minusuri si nu prea avem alternative la sistemul medical, la infrastructură, la oamenii guvern, la oamenii din parlament sau mentalitatea celor care sunt factori de decizie. Un lucru este cert insa: Cel puțin din prisma serviciilor financiar-bancare, telefonie, internet, televiziune avem libertatea de a alege si chiar avem de unde alege.