anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Alimentare Orange Money cu plata la factura

Camelia_BM
Junior entuziast

Imi pot alimenta contul Orange Money din contul Orange si sa achit pe factura suma alimentata?

1 Soluţie acceptată‚

Buna @Camelia_BM,

Contul Orange Money se poate alimenta doar cu un card bancar in aplicația Orange Money sau se poate alimenta cash in orice magazin Orange mergând cu buletinul si find titularul contului.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Pololică
#StarMember

Salutare!

Stai sa inteleg mai bine intrebarea: vrei sa platesti din Orange Money o suma mai mare decat cea din factura Orange? 

Da.

Sunt doua variante:

  • platesti suma dorita (sa zicem ca factura este 27 lei, poti pune 30 de lei fara probleme)
  • platesti factura intreaga si apoi mai platesti cat vrei sa ai peste

Daca vrei invers (din Orange catre Orange Money) nu se poate. Nu vad cum ai putea plati din abonament catre IBAN.

Inainte puteam cumpara de ex. de pe google play diverse aplicatii sau carti, utilizand doar contul Orange, si primeam pe factura contravaloarea platii efectuate. Deci este posibila (sau era, cel putin, nu am verificat daca se mai poate)  plata din abonament catre IBAN, din proprie experienta. 

Da, vreau din Orange in Orange Money, sa virez o suma de bani, daca este posibil

Faceai achizitii cu plata la factura. Da, stiu ca se pot (Netflix e o alta "modalitate" de plata prin abonamentul Orange).

Ai facut ceva modificari in contul Google Play? Daca a mers pana acum, vad doar doua variabile:

  • ori pe cont nu se mai opereaza plati catre Google Play (ar fi trebuit sa primesti o notificare in acest sens)
  • ori Google Play nu mai accepta plata prin operator (si in acest caz, ar fi trebuit sa primesti notificare)

Care ar fi cauza? Vezi daca ai facut ceva modificari pentru modalitatile de plata, eventual asigura-te ca nu s-a schimbat nimic (pe contul tau).

OK, multumesc, dar acum nu ma intereseaza plata prin Gogle Play, ci sa-mi alimentez contul Orange Money, cu plata la factura.

Daca este posibil, si cum se procedeaza, ca nu gasesc informatii in acest sens.

Buna @Camelia_BM,

Contul Orange Money se poate alimenta doar cu un card bancar in aplicația Orange Money sau se poate alimenta cash in orice magazin Orange mergând cu buletinul si find titularul contului.

Multumesc. O zi buna!

Cu drag, la fel si tie!

VasT
Explorator entuziast

Asta ar însemna să-ți dea Orange un fel de credit pe abonament până la facturare care să îl transfere în Orange Money.  

Abonamentul este un serviciu Post-Paid,  adică folosești apoi plătești care aparține de un operator de servicii integrate: net, tv, tel. mobilsi fixa și soluții IT. Pe când Orange Money este un IFN - Instituție financiara nebancara.  Are obiectiv total diferit.  Deci răspunsul corect este: nu se poate.  

Camelia_BM
Junior entuziast

Am marcat aceasta intrebare ca fiind solutionata inca din octombrie. Multumesc oricum