anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Top-Up Revolut | Card Credit Orange Money

seblegit
Junior

Hey

Am alimentat din greșeală, prin Apple Pay, contul meu Revolut cu cardul de credit Orange Money (5000 RON), după care am rambursat imediat cardul de credit.

Sunt curios ce costuri vor fi aplicate? Decât 10 lei? 

Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

seblegit
Junior

Răspuns de la suport: “Pentru tranzactiile care presupun si comisionul de 10 lei nu exista perioada de gratie, dar dobanda nu se acumuleaza de la data platii, ci din momentul decontarii ei de catre comerciant (cand in istoric trece din "in procesare" in "finalizata" si apare cu rosu). Astfel, cum tranzactia este inca in procesare si nu a fost decontata de comerciant, dar rambursarea sumei s-a procesat deja cu succes, nu s-a acumulat dobanda.”

CONCLUZIE - PENTRU CEI CARE ÎNTÂMPINA ACEEAȘI PROBLEMA:

Nu se aplica dobânda dacă tranzacția a fost rambursată înainte ca acesta sa se deconteze.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

seblegit
Junior

De asemenea, după rambursare, cât durează ca soldul sa devină din nou disponibil pe cardul de credit?

21839789-DB5E-4040-B32E-2420BDB00FB2.jpeg

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Teoretic e si o dobanda in cazul asta. Dar avand in vedere ca ai rambursat imediat...nu stiu daca se mai aplica. Pentru confirmare, it recomand un apel la 300 (ramura 2) si vezi ce zic si consultanții dedicați pentru Orange Money.

Cat despre rambursare, daca ai facut alimentare cu cardul Revolut, din aplicatia Orange Money, ar trebui sa fie instant in contul curent, dupa care ii poti transfera in contul de credit card. Daca ai trimis pe IBAN, cel mai devreme luni se va procesa.

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Nu platesti dobanda si nici comision.

Ai mai multe detalii aici. 

Greșit @Anonim. Transfer de pe card de credit sau retragere numerar se lasă cu dobândă instant. Dacă era shopping, era altceva. Dobânda este conform politicilor de comisioane aplicate cardului de credit OM pentru retrageri de cash.

Anonim
Neaplicabil

@FLo1 , nu confunda cei doi termeni, dobanda si comision. Intradevar, mea culpa, pentru operatiunea pe care a facut-o i se percepe un comision fix de 10 ron, dar nu e purtatoare de dobanda daca returneaza toata suma in perioda de gratie.

@Anonim: pentru 30min de retragere 100 lei cash de pe alt card de credit m-am trezit si după 30 de zile cu dobanda aferentă, initial fiind doar comisionul. 

Sper, sincer ca e cum zici tu. Am observat ca dobânda e 38%. Asta înseamnă 1900 lei pentru 2 min (timp cât fondurile au fost in Revolut)

Voi suna Luni sa ma lămurească și cei de la Orange. 

Tin sa menționez, ca la meniul detalii Tranzacție, apare “0 lei comision”, de asemena, ei spun ca tranzacțiile de timp ATM/POS/Quasi Cash și transfer către alt cont de moneda electronica au o limita de 40% din linia de credit, însă eu am reușit sa transfer toată limita de credit. 

Cine știe, poate top-Up ul in Revolut nu a fost considerat o astfel de tranzacție.

seblegit
Junior

Răspuns de la suport: “Pentru tranzactiile care presupun si comisionul de 10 lei nu exista perioada de gratie, dar dobanda nu se acumuleaza de la data platii, ci din momentul decontarii ei de catre comerciant (cand in istoric trece din "in procesare" in "finalizata" si apare cu rosu). Astfel, cum tranzactia este inca in procesare si nu a fost decontata de comerciant, dar rambursarea sumei s-a procesat deja cu succes, nu s-a acumulat dobanda.”

CONCLUZIE - PENTRU CEI CARE ÎNTÂMPINA ACEEAȘI PROBLEMA:

Nu se aplica dobânda dacă tranzacția a fost rambursată înainte ca acesta sa se deconteze.

Iti confirm, deoarece am fost intr-o situatie similara: daca rambursezi integral suma imediat, nu platesti dobanda. Comisionul de retragere l-am platit (mi-a venit pe extras dupa cateva zile), dar nu am platit deloc dobanda. 🙂