anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Încheiat] Oferta card de credit Orange Money

Antonio69
Junior entuziast

Screenshot_20221026-205704_Chrome.jpg

Ori nu am înțeles eu, ori ei (orange) au scris "prost"această ofertă.

Eu având card din urmă cu câteva luni, dar nu l-am activat... așa cum scrie în ofertă. Iau legătura cu o operatoare Orange în urmă cu o săptămână și îmi spune că. "da vă încadrați în aceasta ofertă cu 100 lei primiți înapoi la prima activare (cumpărătură cu cardul de credit), deoarece nu ați făcut nici o tranzacție cu acest card. Așa cum scrie în reclama lor (orange) clienți noi sau existenți.

Sun ieri din nou la orange deoarece nu puteam sa fac o cumpărătură online cu cardul ...iar alt operator (mascul) îmi spune că nu mă încadrez în această ofertă..dearece că nu am facut cardul în timpul ofertei..01 -09-20222...31-10- 2022.

Dar în ofertă nu scrie când ți-ai făcut cardul și că trebuie să il activezi în perioada mai sus menționată.

Mie mi se pare o șmecherie tipic românească...golănie...

"Oferta este dedicată clienților Orange Money noi sau EXISTENȚI care activează cardul de credit în perioada campaniei. Bonusul se acordă unui client o singură dată, pe perioada campaniei.

Perioada ofertei

1 septembrie 2022 – 31 octombrie 2022"

Menționez că nu am activat cardul de când l-am "făcut"...

Ce părere aveți ??

1 Soluţie acceptată‚

Salutare!

Activarea se face, după cum scrie mai jos:

,,Cum imi pot activa cardul fizic și pentru ce tranzacții îl pot utiliza?

Activarea cardului fizic (plasticul) se face la prima tranzacție de retragere numerar la oricare ATM, fără costuri. După activare, vei putea utiliza cardul fizic (plasticul) oriunde în lume pentru:

  • tranzacții la comercianți în magazine:

           ► plăți contactless (cu sau fara tastarea codului PIN al cardului)
           ► plăți prin introducerea cardului în dispozitivul POS și tastarea codului PIN al cardului;

  • tranzacții la comercianți pe Internet
  • retrageri de numerar la ATM (unde se solicita codul PIN al cardului) "

Detalii aici:

https://www.orange.ro/help/cum-imi-pot-activa-cardul-fizic-i-pentru-ce-tranzacii-l-pot-utiliza-8648

Deci dacă nu a fost folosit, nu este activat!

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

39 Răspunsuri 39

Antonio69
Junior entuziast

Screenshot_20221026-212952_Chrome.jpg

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Antonio,

Cred ca problema este in cuvantul "activat". Trebuie lamurit cand se face acea "activare" si ce presupune. Pentru ca daca se face la generarea cardului...atunci e deja activat. Daca se face la bancomat, si n-ai facut-o deja, teoretic esti eligibil.

Client Orange

Antonio69
Junior entuziast

Primești 100 lei bonus de bun venit, dacă activezi cardul de credit și îl folosești pentru o primă plată de minimum 50 lei.

Mecanism

Bonusul se alocă automat, după ce obții cardul de credit din aplicația Orange Money și faci o plată de minimum 50 lei, în magazine sau online. Pentru plată poți folosi cardul fizic sau cardul digital de pe smartphone sau smartwatch.

Nu il activasem fizic la bacomat ,ci după data de 01 -09-2022 l-am activat...acolo spune sa faci o plata de min. 50 lei.

Când am vorbit cu o fată de la ei (orange) la telefon a zis că da sunt eligibil pt. această ofertă deoarece nu am făcut nici o tranzactie (cumapărătură) el ,cardul...

Și acolo spune clar "clienți noi sau Existenți"

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

@Vio73, da, asa stiam si eu.

@Antonio69, ai facut si o plata de min 50 de lei de pe cardul de credit in intervalul respectiv?

Client Orange

Antonio69
Junior entuziast

Am facut o cumparătură pt.prima dată acum două zile...

Atunci ar trebui să fii eligibil!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, vezi ca de aici vine confuzia. In al doilea screenshot, spune sa activezi cardul "din aplicatie". Nu mi-e foarte clar cum anume ar trebui sa faci asta. Dar atata timp cat nu ai umblat la setari in afara campaniei, nu l-ai activat la bancomat, si nu ai facut o cumparatura decat acum de curand, eu zic ca ar trebui sa fii eligibil.

Pentru plati online, in aplicatia Orange Money> Cardurile Mele > alegi cardul de credit > Setari tranzactii si limite > Plati pe Internet trebuie sa fie Activ.

Client Orange

Antonio69
Junior entuziast

Nu. Nu am activat optiunea de plati online pe net..nu l-am activat pe cel fizic la bancomat ..doar acum in timpul campaniei.

Nu am facut nicio tranzctie pe el..doar l-am alimentat cu cei 4 lei pe luna.

Cand am vorbit acum o saptamana cu o operatoare, dandu-i toate datele ..s-a uitat ea pe contul meu, pe ce tranzactii am facut sau nu și-a zis ca ma incadrez, ca nu l-am folosit pană in timpul campanie si ca il pot folosi sa primesc 100 lei.

Cand am cumparat acum doua zile am sunat ca am vazut ca nu mi-a intrat suma de 100 lei promisa clientilor noi sau deja existenți. Un baiat de la ei îmi spune ca nu ma incadrez ca sunt client vechi si ca nu am facut cardul in timpul campaniei...dar acolo i-am spun clienti noi sau existenti (vechi).

Nu aveai cu cine sa vorbesti, o tinea  una si bina in perioda campaniei trebuia sa faci card.

Mi-a dat o solutie sa aduc un client sa si fac  card de cumparaturi si imi da 100 lei...negociam ca la piață.. sunt neseriosi.

O sa cer sa merg in audiență la un sef de departament și îl înregistrez si eu asa cu ei ne înregistreaza pe noi si postez aici răspunsul lor

...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu zic ca te incadrezi. Adica, din ce ai scris aici, eu asa zic.

Dar, mai e o chestie. Acei 100 RON e posibil sa nu se aloce instant. Si va trebui oricum sa faci si acea cumparatura de min 50 de RON in timpul campaniei. Deci, daca n-ai facut-o deja, trebuie facuta si asta. In rest...conditiile sunt destul de clare (cum ai zis si tu: "clienti noi sau existenti") si, in mod normal, ar trebui sa fii eligibil.

Client Orange

Antonio69
Junior entuziast

Am făcut o plată în timpul campaniei asa cu zic în reclamă de 664 lei acum două zile...

Salutare!

Activarea se face, după cum scrie mai jos:

,,Cum imi pot activa cardul fizic și pentru ce tranzacții îl pot utiliza?

Activarea cardului fizic (plasticul) se face la prima tranzacție de retragere numerar la oricare ATM, fără costuri. După activare, vei putea utiliza cardul fizic (plasticul) oriunde în lume pentru:

  • tranzacții la comercianți în magazine:

           ► plăți contactless (cu sau fara tastarea codului PIN al cardului)
           ► plăți prin introducerea cardului în dispozitivul POS și tastarea codului PIN al cardului;

  • tranzacții la comercianți pe Internet
  • retrageri de numerar la ATM (unde se solicita codul PIN al cardului) "

Detalii aici:

https://www.orange.ro/help/cum-imi-pot-activa-cardul-fizic-i-pentru-ce-tranzacii-l-pot-utiliza-8648

Deci dacă nu a fost folosit, nu este activat!

Baftă!

Antonio69
Junior entuziast

L am activat în timpul capaniei și pe cel fizic și pe cel digital...IN TIMPUL CAMPANIEI...dar ei (orange)se fac că nu înțeleg...

Dacă ai făcut plățile, atunci și eu cred că te încadrezi fără probleme! 

Antonio69
Junior entuziast

E,eu te "contrazic"nu vor Ei să mă incadrez..nu mi ramâne decât să fac o reclamație...