anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Share location, utila sau nu, in My Orange?

Jay
Campion certificat
Salut! Obișnuiți să folosiți opțiunea de a trimite cuiva locația voastră, pentru a nu trebui să explicați unde va aflati, sau pentru a nu va trimite mesaje non-stop, de genul unde esti, în cat timp ajungi, etc? V-ar plăcea, credeti ca ar fi un lucru bun, să puteti face acest lucru din aplicația My Orange?
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Nu vad sensul ca aplicatia My Orange sa fie folosita pentru a "intermedia" pozitionarea mea. Folosesc destul de mult share location si partajez intotdeauna exclusiv cu cine vreau in acel moment sa stie unde sunt (fie ca ma cauta, fie ca sa ma poata "vedea" pe drum). As vrea insa sa am o functie foarte usoara din My Orange prin care sa apas un buton, iar aplicatia sa memoreze si sa trimita apoi la Orange un raport de semnal. Mai precis, as vrea sa analizeze (lipsa) semnalul(ui) timp de 2-3 minute si sa trimita un raport astfel incat Orange sa poata vedea unde are probleme de retea. De fapt, ar merge si introdus un comentariu de genul "reteaua a picat de 5 minute", "nu mai merge 4G si sta in 3G", "mi-a trecut neasteptat in roaming", etc. Cred ca o functionalitate asemanatoare exista deja, dar mi se pare complicat de folosit in acest moment.

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

teacher_
#StarMember
Eu nu cred că locația ar trebui amestecata cu Orange... Poate nu ești singurul care are acces la contul Orange, și atunci ar fi o problema. Mie mi se pare mult și că există pe telefoane și laptopuri acesta acces la locație....

Jay
Campion certificat
@teacher_, ma refeream sa trimiți tu cuiva locația ta, în mod privat, pentru a-i fi mai usor si celeilalte persoane sa ajunga într-o locatie, nu sa faca aplicația acest lucru de capul ei.. nici mie nu-mi place sa aiba toate aplicatiile acces la diverse lucruri din telefonul meu, implicit cei din spatele acestor aplicatii.. dar, daca tot au, ma întrebam dacă nu am putea sa ne folosim si noi de acest lucru..

Razvan
#StarMember
Locația ta este disponibila deja în whats app, este suficient momentan.

FaraUnID
Campion certificat
Majoritatea aplicatiilor din telefon au acces la locatie, acces oferit de voi in mod explicit sau orbeste in momentul in care aplicatia a fost instalata ca primaru'... Faptul ca tu alegi sa trimit locatia in mod voit unei cunostinte reprezinta o picatura intr-un ocean.

teacher_
#StarMember
@Jay, am înțeles la ce te referi, mie nu mi se pare in regula să aibă acces la locație și aplicația My Orange... Poți trimite locația prin aplicația de mesaje (cel puțin eu pot) , prin Facebook Messenger și WhatsApp și cred că și pe Viber, dar nu sunt sigur... Cred că sunt suficiente aceste aplicații... 🙂

Trixen_old
Cunoscător
Nu vad sensul ca aplicatia My Orange sa fie folosita pentru a "intermedia" pozitionarea mea. Folosesc destul de mult share location si partajez intotdeauna exclusiv cu cine vreau in acel moment sa stie unde sunt (fie ca ma cauta, fie ca sa ma poata "vedea" pe drum). As vrea insa sa am o functie foarte usoara din My Orange prin care sa apas un buton, iar aplicatia sa memoreze si sa trimita apoi la Orange un raport de semnal. Mai precis, as vrea sa analizeze (lipsa) semnalul(ui) timp de 2-3 minute si sa trimita un raport astfel incat Orange sa poata vedea unde are probleme de retea. De fapt, ar merge si introdus un comentariu de genul "reteaua a picat de 5 minute", "nu mai merge 4G si sta in 3G", "mi-a trecut neasteptat in roaming", etc. Cred ca o functionalitate asemanatoare exista deja, dar mi se pare complicat de folosit in acest moment.

Miha_Z
#StarMember
Nu-i prea vad utilitatea in My Orange. Eu prefer sa trimit locatia din Whats App.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Jay, ‏‏‎ ‎ Dupa cum au spus colegii deja exista aceasta functionalitate pe mai multe aplicatii, inclusiv aplicatia standard de Mesaje din telefon. Ne poti spune de ce crezi tu ca ar fi utila aceasta functie in MyOrange? Stiai ca exista aceasta functie in WhatsApp, Google Maps, aplicatii de ride-shareing gen UBER sau Bolt?

Ascary
Campion certificat
Shame on me,nici nu stiam ca exista aceasta facilitate in My Orange 😞

RafaHelper
#StarMember
@Ascary, nu exista :)) Cred ca esti ironic, nu-i asa?

Jay
Campion certificat
@FaraUnId, asa e in privinta accesului, il dam orbește sau nu.. din pacate, nu prea ai de ales, poti alege doar daca folosesti sau nu aplicațiile... însă, esti putin forțat de faptul că mulți folosesc acele aplicatii si poti avea nevoie de informații care se transmit doar asa.. @Trixen, exact la o funcție usor de folosit ma gândeam si eu.. si, de ce nu, care sa faca mai mult de atat.. sa trimita problemele la "baza".. @rafa, stiam de whatsapp, google, uber.. nu stiam de mesageria standard.. însă, e adevarat ca nu am folosit prea mult share location, dar, mi-ar plăcea să fie mai simplu de accesat.. si, asa cum găsești harta de acoperire in "cool de la Orange" mi-ar fi placut sa am un buton pe care sa apas să pot face asta foarte simplu... Acum, de exemplu, nu-mi amintesc cum am am facut asta.. Sunt convinsă că în momentul cand voi avea nevoie, ma voi descurca.. dar, again, mi-ar fi placut un buton mai direct.. plus ca mi se pare interesanta ideea lui @Trixen, nu stiu daca este si posibil..

Ascary
Campion certificat
Jay,nu prea am inteles,unde vroiai acest buton,intr-o aplicatie sau pe ecranul telefonului?

Jay
Campion certificat
@Ascary, ma întrebam dacă ar fi folositor in aplicația My Orange.. Mie mi-ar plăcea un buton simplu de folosit, care sa trimita locația ta unui prieten si, cum spunea @Trixen, care ar putea sa transmită si la Orange informații despre problemele de semnal...

Vio73
#StarMember
Nu știu și nu cred că ar fi utilă. Sunt alte lucruri mult mai utile în care pot investi.