anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Unde găsesc mesajele vocale pentru a le putea salva?

4Valentina
Începător

Buna, am activata mesageria vocala, am salvat mesajele vocale primite, însă nu stiu unde sa le găsesc pentru a le putea salva in telefon ca și fișier audio. Ma puteți ajuta? Mulțumesc 

 

1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember

Buna @4Valentina

Mesajele vocale nu se pot salva in telefon, ele rămân salvate in baza de date a operatorului pentru 30 zile de la salvarea lui. Ce poți face este ca atunci cand redai un mesaj vocal sa pui telefonul pe difuzor sau speaker si sa înregistrezi acel mesaj cu un alt telefon sau alt dispozitiv de înregistrare. 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

FLo1
#StarMember

@4Valentina: Bun venit în Comunitate. Un topic similar cu ceea ce dorești regăsești în Comunitate aici. Te așteptăm să revii cu actualizare la topicul deschis de tine, dacă ai reușit sau ai întâmpinat dificultăți. Numai bine. 

delfinas
#StarMember

Valentina, bun venit in Comunitate!!!

In telefon nu poti salva mesajul, ca orice fisier. Poti, cel mult, sa-l salvezi in mesageria ta vocal si sa-l redirectionezi spre alta mesagerie vocala.

RafaHelper
#StarMember

Buna @4Valentina

Mesajele vocale nu se pot salva in telefon, ele rămân salvate in baza de date a operatorului pentru 30 zile de la salvarea lui. Ce poți face este ca atunci cand redai un mesaj vocal sa pui telefonul pe difuzor sau speaker si sa înregistrezi acel mesaj cu un alt telefon sau alt dispozitiv de înregistrare. 

Deci să înțeleg că soluția  oferită de @OrangeAssistant aici nu mai este valabilă? Adică soluția ideală este cu reportofonul la difuzorul telefonului în 2023? Trist....

Dac citești cu atenție soluția de acolo, se referă doar la salvarea mesajului in mesageria vocală, nu in telefon. 😉

@delfinas: Cu această ocazie ar fi necesară o actualizare a topicului respectiv, întrucât nu se dorea salvarea mesajului în aplicația mesageriei ci ca fișier independent. Marcarea ca soluție este incorectă

DanielaH
Moderator

Răspunsul oferit pe celălalt topic de Orange Assistant este corect, dar nu răspunde exact la întrebarea inițiatorului. Pentru a salva mesajul vocal ca fișier audio, soluția marcată aici reprezintă o alternativă.

Dacă nu sunteți de acord cu soluțiile marcate (le considerați incorecte sau incomplete), vă rugăm să folosiți funcția de raportare de conținut a platformei și discutăm în privat. Suntem oameni și putem greși, evident. Mulțumim.

András
Junior entuziast

Cel putin pentru platforma iOS exista Visual Voicemail (Mesagerie vizuală) prin care mesajele vocale pot fi salvate chiar si in telefon, insa foarte putine operatori de telefonie mobila au implementat/adoptat aceasta technologie in Europa. Prea putine sanse ca Orange sa o implementeze, daca pana acum n-a facut-o.

RafaHelper
#StarMember

Salut @András, funcția Visual Voicemail (Mesagerie vizuală) se refera la altceva. Mai exact, in loc sa suni la un număr pentru a asculta mesajele si a le gestiona, le poți vedea direct in aplicația Telefon sub forma de lista. Apple nu menționează ca mesajele se pot salva in telefon. Mai multe detalii găsești aici: https://support.apple.com/ro-ro/guide/iphone/iph3c99490e/ios

Salut @RafaHelper! Pe pagina urmatoare din manualul postat de tine apare ca mesajele din lista pot fi redate sau partajate, iar partajarea se poate realiza si catre aplicatia Reportofon de unde se poate salva ca fisier audio, sau se pot trimite direct prin email. Cel putin eu asa am inteles de la altii, personal nu am avut ocazia sa folosesc aceasta functie.