anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Signal vs. WhatsApp

Cathy
Explorator entuziast
Buna!
Si-a instalat cineva SIGNAL si a renuntat la WhatsApp?
Aparent Siganal are aceleasi functii ca si WhatsApp adica sunt criptate end-to-end folosind aceeași tehnologie in sensul ca mesajele pe care le trimiti si apelurile pe care le efectuezi sunt private. Din ce am citit Signal nu colectează date despre utilizatorii săi. Singura informație pe care o oferi aplicației este numărul tău de telefon
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
A fost o furtuna cu Signal cand s-a anuntat ca WhatsApp va da din casa niste date despre utilizatori. Atunci multi se gandeau sa renunte la WA si sa se dea pe Signal, dar lucrurile s-au mai linistit. In “Signal Foundation" e implicat si cofondatorul WA, Brian Acton. Cred ca suntem toti constienti ca suntem monitorizati pe internet, indiferent de aplicatie. Daca nu prezentam interes, informatiile despre noi se vor pierde in timp. "Conform TheVerge, aplicația Signal a devenit încă din februarie 2020 serviciul de mesagerie prestabil în Parlamentul European. Membrii Comisiei Europene au declarat atunci că este o aplicație mult mai sigură decât WhatsApp, Messenger sau chiar iMessage. Astfel, Signal este considerată la mod general una dintre cele mai sigure aplicații de mesagerie disponibile. Este open-source, utilizează criptarea end-to-end în mod implicit și, spre deosebire de WhatsApp, nu stochează sau distribuie datele utilizatorilor. (...) În momentul configurării, aplicația îți va cere un PIN pe care ar trebui să-l reții. PIN-ul va fi cerut din când în când pentru securitate. Aplicația permite trimiterea de mesaje cu ștergere automată în câteva secunde, minute sau ore și layout-ul este destul de plăcut." https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/ce-este-signal-si-de-ce-a-devenit-atat-de-popular-in-aceste-zile Dar cea mai buna reclama a fost din partea lui Elon Musk, care a scris, pe contul lui de pe Twitter, atat: "Use Signal"... asa a inceput nebunia Signal. Eu nu m-am mai complicat si cu Signal, nu am contacte apropiate care sa foloseasca aceasta aplicatie. Poate daca WA devine indezirabil si mai multi apropiati se vor muta pe Signal, atunci voi lua in calcul mutarea pe Signal.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Nu este un moment prea bun pentru schimbat aplicatii in ce ma priveste.. pentru ca sunt in grupuri de whatsapp pentru facultate si multi nici nu au auzit de alte aplicatii.. Dar, daca tot ce colecteaza este numarul de telefon este un lucru bun.. Nu se stie cat va si tine asta.. de obicei, ori incep sa colecteze, ori afiseaza reclame, ori iti iau bani pe anumite optiuni..

Vio73
#StarMember
Eu folosesc wathapp! Nu am folosit niciodată Signal sau altele. Dacă m-am obișnuit cu wathapp, merg pe acessta. Să sperăm că nu va fi nevoie la un moment dat să schimbăm!

FaraUnID
Campion certificat
WhatsApp se afla in ograda Facebook, iar serviciili de la noi detin chei pentru decriptarea conversatiilor PUNCT Acest aspect l-a punctat, fara sa vrea, "duamna" Carmen Dan in perioada in care era ministru de interne. Cat priveste partea cu "Signal nu colectează date despre utilizatorii săi" ..... eu unul, care am ceva experienta cu platformele web, am unele retineri deoarece: 1 - in momentul in care accesezi un site sau instalezi o aplicatie, sistemul va colecta in mod automat anumite date de ordin tehnic despre utilizator: Browser, IP, Sistem Operare, Marca / Model Dispozitiv, Locatie, etc 2 - in momentul in care primesti o solicitare oficiala din parte institutiilor abilitate, cu privire la unul sau mai multe conturi / mesaje aflate in platforma, trebuie sa poti furniza anumite date tehnice de idenficare catre acestia. Vezi punctul 1.

svetalex
Senior certificat
poate aș alege să utilizez această aplicație când ar deveni mai populară și ar fi utilizată de un număr mai mare de persoane. Cred că în momentul de față nu aș avea cu cine comunica, prietenii mei utilizează WhatsApp Personal nu am făcut o obsesie din faptul că unele aplicații colectează date despre utilizatori și nu mă deramjează acest aspect, astfel că nu ar fi un motiv pentru care aș alege să utilizez sau să nu mai utilizez o anumită aplicație

delfinas
#StarMember
A fost o furtuna cu Signal cand s-a anuntat ca WhatsApp va da din casa niste date despre utilizatori. Atunci multi se gandeau sa renunte la WA si sa se dea pe Signal, dar lucrurile s-au mai linistit. In “Signal Foundation" e implicat si cofondatorul WA, Brian Acton. Cred ca suntem toti constienti ca suntem monitorizati pe internet, indiferent de aplicatie. Daca nu prezentam interes, informatiile despre noi se vor pierde in timp. "Conform TheVerge, aplicația Signal a devenit încă din februarie 2020 serviciul de mesagerie prestabil în Parlamentul European. Membrii Comisiei Europene au declarat atunci că este o aplicație mult mai sigură decât WhatsApp, Messenger sau chiar iMessage. Astfel, Signal este considerată la mod general una dintre cele mai sigure aplicații de mesagerie disponibile. Este open-source, utilizează criptarea end-to-end în mod implicit și, spre deosebire de WhatsApp, nu stochează sau distribuie datele utilizatorilor. (...) În momentul configurării, aplicația îți va cere un PIN pe care ar trebui să-l reții. PIN-ul va fi cerut din când în când pentru securitate. Aplicația permite trimiterea de mesaje cu ștergere automată în câteva secunde, minute sau ore și layout-ul este destul de plăcut." https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/ce-este-signal-si-de-ce-a-devenit-atat-de-popular-in-aceste-zile Dar cea mai buna reclama a fost din partea lui Elon Musk, care a scris, pe contul lui de pe Twitter, atat: "Use Signal"... asa a inceput nebunia Signal. Eu nu m-am mai complicat si cu Signal, nu am contacte apropiate care sa foloseasca aceasta aplicatie. Poate daca WA devine indezirabil si mai multi apropiati se vor muta pe Signal, atunci voi lua in calcul mutarea pe Signal.

FaraUnID
Campion certificat
Functia de blocarea a monitorizării activității pe iOS, implementata de Apple in update-ul iOS 14.5 a dus la o creștere a reclamelor pe Android. Conform unui raport publicat pe noidfanoproblem, care folosește date de la companii de advertising precum Liftoff, AdColony, Fyber, Singular și Vungle, există un impact, însă nu atât de mare. De exemplu, doar 12,9% dintre utilizatori foloseau iOS 14.5 la momentul acestui studiu. Desigur, dintre cei care folosesc iOS 14.5, majoritatea aleg să nu permită aplicațiilor să le urmărească activitatea online. Totuși, companiile au început să își redirecționeze banii de reclame de pe platforma iOS către Android. În perioada de după lansarea iOS 14.5 creșterea de investiții în reclame pe iOS a fost de 2-3% pe platformele vizate. În comparație, rețelele care furnizează reclame pentru platforma Android au văzut creșteri între 8,29% și 21%. Sursa - https://www.go4it.ro/content/internet/blocarea-monitorizarii-activitatii-pe-ios-a-dus-la-o-crestere-a-reclamelor-pe-android-19173583/

Anonim
Neaplicabil
Eu am renuntat de cateva luni bune la WhatsApp si nu regret. Folosesc Signal, Telegram si mesajele clasice, cand nu se poate altfel.