anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Google Messages problema cu poze, gifs etc. pe date mobile

bgd14
Junior
Buna ziua,
Va scriu despre o problema pe care o intampin cand folosesc functia de chat din aplicatia Messages (https://www.orange.ro/servicii/chat-messages/). Problema este urmatoarea, cand sunt pe date mobile, nu pot primi poze, stickere, gifs etc. Apare ca am primit ceva daca dau download nu merge revine tot la cerculetul in care pot da download. Problema aceasta o am cu toti cunoscutii care sunt pe Orange/Yoxo, nici ei la randul lor nu pot primi poze. Am incercat cu alti cunoscuti din retelele Vodafone si Digi, iar ei pot primi poze fiind pe date mobile. Deci este o problema la voi. Ce se poate face, astept un raspuns!
Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Ne cerem scuze pentru întârzierea răspunsului.

Situația semnalată de voi este cunoscută și a fost escaladată de către colegii noștri la Google. Avem în acest moment un prim răspuns intermediar și anume că problema va fi corectată de Google, la viitorul release al aplicației mobile Google RCS. Din păcate nu avem un termen estimat pentru această rezolvare.

Vă vom ține la curent dacă vom avea noutăți.

 

Update 20.04.2022 - Situația a fost remediată.

Vizualizare soluţie în postul original

31 Răspunsuri 31

bgd14
Junior
Ceva noutati legate de problema mea? Inca persista

DanielaH
Moderator
@bgd14, din păcate, încă nu, dar revenim (eu sau colegii mei) imediat ce avem vești. Mulțumesc pentru răbdare și înțelegere.

Yoyoiuly
Junior
Buna ziua. Incercati sa dezactivati Samsung Chats.

bgd14
Junior
Ok, am sa astept in continuare. Din pacate nu are treaba Samsung Chats, e dezavtivat, prestabilit e Messages. Cum am zis problema asta o au si alti prieteni cu alte telefoane ce nu sunt Samsung

Andrei_S
Începător
Buna ziua, O situație similară am si eu. (București) Am avut un huawei p30 pro si foloseam aplicatia default de messages. Funcțiile chat, imagini, gif-uri funcționau perfect pana la un moment dat cand nu se mai puteau descarca. Am încercat toate variantele, in setari, in aplicatie nu a funcționat nimic. Am zis ca probabil s-au facut ceva update-uri si se stie problema celor de la huawei cu android si serviciile google asa incat am trecut la un samsung. De o săptămâna folosesc un s22 ultra si aceeași poveste, pe datele mobile nu se vad si nu se descarca gif-urile si imaginile pe aplicatia default messages. E setat pe on cu descarcare automată dar nimic. Pe wi-fi nu întâmpin aceste probleme. Am încercat la fel toate opțiunile din setari, din aplicație dar nu a funcționat nimic. Foarte ciudat, daca ați descoperit ceva please let me know 🙂

Nickey
Începător
Si eu intampin fix aceeasi problema de pe Xiaomi Mi 10T Pro si HTC U11, ambele pe Yoxo. Cand schimb pe WiFi pot descarca ce nu se poate cu 4G.

Andrei_S
Începător
Nu s-a găsit nicio rezolvare la această problemă?

Nickey
Începător
Se pare ca nu. Si inca o informatie, upload-ul de fisiere merge de pe 4G, doar download-ul e afectat in aplicatia Messages.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Hmmm…. Poate ca problema e totusi in aplicatie…? Sau o combinatie de IP cu aplicatia aia. Ar fi interesant de testat cu vpn. In felul asta vedem daca problema e IP-ul sau altceva. Oricum, e foarte ciudata problema….
Client Orange

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Ne cerem scuze pentru întârzierea răspunsului.

Situația semnalată de voi este cunoscută și a fost escaladată de către colegii noștri la Google. Avem în acest moment un prim răspuns intermediar și anume că problema va fi corectată de Google, la viitorul release al aplicației mobile Google RCS. Din păcate nu avem un termen estimat pentru această rezolvare.

Vă vom ține la curent dacă vom avea noutăți.

 

Update 20.04.2022 - Situația a fost remediată.

Claudia_Dicu
Începător
Bună ziua Eu și soțul meu întâmpinam aceeași problema, amândoi având samsung s21ultra..când activam wifi ul putem descarca pozele primite fără nici o problema, dar când utilizam datele mobile nu se pot descarca deloc

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut Claudia, Banuiesc ca n-ai apucat sa citesti mesajul de mai sus al Danielei. :) Pe scurt: problema e pe partea Google si se va rezolva intr-un update viitor al aplicatiei.
Client Orange

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Colegii ne-au spus că au fost efectuate niște modificări și vă roagă să mai testați o dată. Vă așteptăm să ne confirmați dacă problema s-a rezolvat sau persistă. Mulțumim mult!

Nickey
Începător
Multumim. Testam si revenim imediat.

Andrei_S
Începător
Hello, Eu am testat 2 zile la rand si s-a rezolvat problema. Acum se trimit/ primesc imagini gif prin date mobile.