anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Aplicația Message de la Google trimite mesaje duble prin date/ sms/ mms

Razvan
#StarMember
Cum fac ca aplicația Messages de la Google sa nu mai trimită sms duble (date/rețea Orange clasic) sau o poză pe date/mms (taxat suplimentar). Anomalia s-a produs în această dimineață, până acum nu am avut probleme. Telefonul este Huawei P20 pro.
10 Răspunsuri 10

Ascary
Campion certificat

Trebuie sa dezactivezi permisiunile functiei din setarile aplicatiei.

Urmeaza acesti pasi:

https://support.google.com/messages/answer/7029021?hl=en

Jay
Campion certificat
Poate aplicația are nevoie de un update, sau, poate ar trebui să te asiguri că varianta principală de trimitere sms-uri, a aplicației, este text scris..

Razvan
#StarMember
Am săpat un pic prin aplicație și am schimbat o setare, sper sa nu mai am probleme, din retrimite automat la întreabă-mă.

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu personal am șters orice setare legată de mms după ce am pățit aceeasi treaba. Practic de atunci eu nu mai am cum sa mai trimit mms și implicit nici poze sau altceva care sa ma taxeze!

Vio73
#StarMember
Trimiterea de mms se poate bloca din My Orange. Eu am făcut acest lucru demult pe toate abonamentele mele.

Razvan
#StarMember
Și în My Orange, unde mai exact?

DanielaH
Moderator
@Razvan, s-a rezolvat problema cu dublarea mesajelor după setarea respectivă? Putem marca comentariul tău ca soluție? Din My Orange se poate dezactiva/ activa serviciul MMS, nu doar posibilitatea de trimitere.

Ascary
Campion certificat
Razvan a intrebat de aplicatia Messages de la Google (alternativa android a iMessages al iOS).

Razvan
#StarMember
Da, s-a rezolvat cu mesajele, cu mms, am trimis PM la Orange Helper sa îmi dezactiveze serviciul de MMS din conturile de abonament.

Vio73
#StarMember
Scuze, acum am văzut! Pe la setări.