anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Deezer vs. Spotify - care aplicație vi se pare mai bună?

svetalex
Senior certificat
Care dintre cele două aplicații vi se pare mai bună?
Despre Deezer am ceva cunoștințe, despre Spotify mai puține.
Care ar fi avantajele/dezavantajele fiecăreia?
Sunt utilizatori de Deezer și Spotify printre noi?
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @svetalex, Eu folosesc Deezer in prezent, am testat si spotify timp de 2 luni pana cand am observat o activitate ciudata in cont. Cineva mi-a spart contul si il folosea, in sensul ca la dispozitivele mele aparea un iPhone si imi controla muzica redata. Dupa acest incident am sters contul definitiv mai ales ca avem informatii de plata in el. Cei de la Spotify nu ai gasit o explicatie pentru ce am patit eu. Diferente nu sunt intre cele 2 aplicatii, cel putin nu sesizabile de un utilizator standard. Ambele au o colectie vasta de muzica, aplicatii disponibile pe mai multe platfome(TV, PC, Smartphone, Accesori Smart). Pe ambele poti descarca muzica offline, pretul este cam acelasi. Diferentele le-am gasit in interfata, deezer are o functie prin care iti gaseste melodie pe care o auzi si o poti adauga repede la favorite cu doar un click. Pe spotify nu m-am putut obisnui cu playlisturile lor si modul de a cauta. Interfata e mai aerisita in deezer, sau cel putin asa mi se pare mie. La deezer imi plac playlisturile sugerate, in fiecare zi e ceva nou, sau cand e vremea de sarbatore, gen Craciun, primesti recomandari de playlisturi pentru Craciun. De exemplu ce mi-a placut la aceasta functie a fost intr-o nopate cand nu puteam sa adorm si am intrat sa ascult muzica in aplicatia, am primit automat o recomandare de playlist ce continea melodii pentru a putea sa adormi mai repede. Cert e ca le poti testa pe ambele si vezi care ti se potriveste tie mai bine. _______ @Miha informatiile pe care le-ai postat sunt foarte vechi si nu mai sunt de interes la fel si articolul @Vio73 ambele aplicatii au acea noutate de care zici tu, deezer a lansat-o si el la ceva timp dupa ce spofity a adus-o, iar foarte multe persoane lauda Deezer pe partea asta ca face o treaba mult mai buna.

Vizualizare soluţie în postul original

24 Răspunsuri 24

Vio73
#StarMember
Și Deezer și cealaltă sunt aplicații de ascultat muzică. Cred că a doua aplicație te poate ajuta și să descarci muzică. Ambele sunt cu plată. Ce este Deezer? Deezer îți permite să creezi playlist-uri și să descarci oricâte melodii vrei, pe care apoi le poți asculta oricând, chiar și atunci când nu ești conectat la internet. Ai acces la melodii integral atât timp cât ai un abonament activ, altfel le poți asculta doar parțial. Pe mobil, poți asculta muzică din aplicația Deezer dedicată. Ai nevoie doar de o conexiune de date sau Wi-Fi. Aplicația este gratuită, dar traficul efectuat în timp ce asculți muzică, atât prin aplicație, cât și din browser, va fi tarifat conform serviciilor active pe numărul tău. Aplicația Deezer pentru mobil este disponibilă pentru telefoane cu Android, iOS, Windows Phone sau BlackBerry. Sursa: https://www.orange.ro/help/arhiva/internet/ce-este-deezer-2168 Ce este Spotify? Spotify, unul dintre cele mai importante servicii de streaming muzical din lume, s-a lansat pe 12 martie 2018 și în România. La început, platforma va fi disponibilă doar în limba engleză. Este o aplicație ce rulează atât pe dispozitive mobile, cât şi pe laptop, PC sau tabletă și oferă utilizatorilor, pe baza unui abonament lunar, milioane de melodii din întreaga lume. Muzica poate rula pe mai multe dispozitive cum ar fi TV, Wi-Fi & boxe Bluetooth, Google Chromecast, PlayStation4 sau PlayStation3. Noutatea cu care vine Spotify este aceea că utilizatorii își pot personaliza playlist-ul și pot găsi noi piese și artiști, în baza preferințelor. Totodată, platforma mai oferă playlist-uri dedicate unor genuri muzicale sau chiar unor anumite stări de spirit: din secţiunea Browse pot fi selectate o varietate de playlist-uri precum Rock, Hip-Hop, Pop, Latino etc. Printre concurenții Spotify se numără Apple Music, Deezer şi Zonga. Spotify poate fi downloadată din AppStore sau Google Play. https://www.shtiu.ro/ce-este-spotify-cat-costa-spotify-in-romania-1795.html

Miha_Z
#StarMember
Pana acum n-am folosit nicio aplicatie din cele doua enumerate de tine. Dar din ce am citit Deezer are mai multe puncte forte, este mai accesibil la pret, poate fi folosit pe toate sistemele de operare, Spotify nu functioneaza pe blackberry si windows. In ceea ce priveste criteriile de cautare Spotify este mai bun si permite cautare dupa artist, gen, cantec, activitate, deceniu si starea de spirit, iar Deezer numai dupa artist, gen si piesa. Mai multe detalii gasesti in urmatorul link: http://www.tunesgo.biz/ro/deezer/deezer-vs-spotify.html

eda2k
Cunoscător
Salut ! Înainte de a-mi face un abonament, am testat deezer, spotify, tidal și google music. Pentru mine a contat calitatea audio, algoritmul de selecție al flow-ului personal, disponibilitatea anumitor melodii românești (pe Tidal de exemplu, găsești foarte puține melodii românești). Ca și preț, toate se învârt "pe acolo", cu excepția Tidal Hi-Fi MQA ce intră în altă categorie ... În final am decis deezer premium prin Orange, deoarece costul venea direct pe factură, iar cursul euro nu era dictat de bancă - dacă optam pentru alt serviciu, cursul euro era mai mare (cursul băncii). O zi liniștită!

Toffifee
Junior entuziast
Eu as alege spotify, deja am si cont premium la ei

RafaHelper
#StarMember
Salut @svetalex, Eu folosesc Deezer in prezent, am testat si spotify timp de 2 luni pana cand am observat o activitate ciudata in cont. Cineva mi-a spart contul si il folosea, in sensul ca la dispozitivele mele aparea un iPhone si imi controla muzica redata. Dupa acest incident am sters contul definitiv mai ales ca avem informatii de plata in el. Cei de la Spotify nu ai gasit o explicatie pentru ce am patit eu. Diferente nu sunt intre cele 2 aplicatii, cel putin nu sesizabile de un utilizator standard. Ambele au o colectie vasta de muzica, aplicatii disponibile pe mai multe platfome(TV, PC, Smartphone, Accesori Smart). Pe ambele poti descarca muzica offline, pretul este cam acelasi. Diferentele le-am gasit in interfata, deezer are o functie prin care iti gaseste melodie pe care o auzi si o poti adauga repede la favorite cu doar un click. Pe spotify nu m-am putut obisnui cu playlisturile lor si modul de a cauta. Interfata e mai aerisita in deezer, sau cel putin asa mi se pare mie. La deezer imi plac playlisturile sugerate, in fiecare zi e ceva nou, sau cand e vremea de sarbatore, gen Craciun, primesti recomandari de playlisturi pentru Craciun. De exemplu ce mi-a placut la aceasta functie a fost intr-o nopate cand nu puteam sa adorm si am intrat sa ascult muzica in aplicatia, am primit automat o recomandare de playlist ce continea melodii pentru a putea sa adormi mai repede. Cert e ca le poti testa pe ambele si vezi care ti se potriveste tie mai bine. _______ @Miha informatiile pe care le-ai postat sunt foarte vechi si nu mai sunt de interes la fel si articolul @Vio73 ambele aplicatii au acea noutate de care zici tu, deezer a lansat-o si el la ceva timp dupa ce spofity a adus-o, iar foarte multe persoane lauda Deezer pe partea asta ca face o treaba mult mai buna.

Ascary
Campion certificat
Eu merg pe Spotify 🙂 L-am folosit înainte de a fi lansat in Romania pe un cont din SUA. Calitate profesionala asortata cu niste căști de la JBL.

Vio73
#StarMember
Mulțumesc rafa.bloger!

Miha_Z
#StarMember
rafa.bloger, eu am postat ce am gasit in speranta ca o va ajuta spre o alegere optima. Tu daca ai testat ambele aplicatii cu siguranta le stii plusurile si minusurile si vii cu o opinie personala. Multumim pentru informatiile impartasite. 🙂

Jay
Campion certificat
Daca as folosi o aplicație pentru ascultat muzica, probabil ar fi Deezer... pentru ca de cealalta n-am prea auzit si, conteaza si recomandările desigur 🙂

mariussruben89
Explorator entuziast
Ca sa imi fac cat mai cunoscuta activitatea mea .... am optat sa imi fac cont pe Spotify, dar la urma urmei,am ramas tot la Deezer,deoarece dupa mine,lucra mai bine,iar contul sau cum si ce o fi, este mult mai ok,fata de spotify,clar ca ambele sunt cu plata. Vedem ce va mai fi,va tin la curent , cum se va comporta programul Spotify, deocamdata sunt inca la începutul folosirii. :)

coco_1
Junior
Spotify.......

Cicerone
Începător
Deezer si Spotify, cam acelasi lucru. Interfete - bune, selectiile de muzica - bune, preturile - cam pe acolo amandoua. Restul tine de gustul fiecaruia. Trebuie incercate amndoua in trial ca sa alegi pe aceea care ti se potriveste cel mai bine.

Ascary
Campion certificat
Spotify are sunetul mai bun. Evident pe difuzorul de la telefon nu îți dai seama,adică e ca și cum ai asculta Europa FM 🙂 ,însă daca asortezi niste căști performante,gen Bose,JBL,Jabra etc audiția este incredibila. La fel se întâmplă și cu Spotify pe TV,e că și cum ai asculta Eminem pe YouTube 🙂 ,însă daca la televizor asortezi niste boxe cu un amplificator sau receiver bun ești deja in alta galaxie. Spotify ca și Netflix lucrează mult pe partea de sunet iar rezultatele sunt excelente.

Liva
Junior entuziast
Deezer are meniul mai prietenos si la artisti sunt selectati pe albume si inca un avantaj are mai multe melodii. Poti face playlist, asculta offline iti da sugestii de piese. La calitatea audio nu stiu exact. Se zice ca spotify are sunetul mai bun dar daca se activeaza hi-fi la deezer cu extensie flac pe 24 biti o sa avem un sunet mult calitativ. Nu stiu daca are asa si spotify. Dezeerul mai are si activare premium. Astept sugestii la calitatea cea mai buna la sunet pe maximum de performanta. Deezer sau spotify. Vedem daca bate spotify la sunet ca in rest e net inferor deezer.