anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce se intampla cand se dezactiveaza un numar prepay portat?

tomaciprian
Cunoscător
Se da urmatoarea problema: un numar de Vodafone portat in Orange, pe abonament. Se trece respectivul numar de pe abonament pe PrePay. Numarul nu se mai incarca cu credit/ optiune cu minute/ SMS/ net; dupa care ajunge sa intre in perioada de gratie, iar apoi sa fie dezactivat. Daca se doreste recuperarea lui (stiu ca pe PrePay nu se poate restitui, ci din nou pe abonament) la cine se apeleaza pentru recuperarea lui? La Vodafone sau la Orange?
#IntrebPentruUnPrieten
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
La operatorul donor. După ce numărul a fost dezactivat acesta se întoarce la proprietar, în cazul tău la Vodafone. Poate fi recuperat, cel mai probabil la abonament sau după perioada de carantină la prepay.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

teacher_
#StarMember
Salut. Parerea mea este ca se apeleaza la ultimul operator cunoscut, in acest caz Orange, portarea insemnand mutarea de la Vodafone.

Ciucuras
Cunoscător certificat
Daca acel numar s-a dezactivat, adica el nu mai exista teoretic ar trebui sa revina liber in reteaua vodafone, tinand cont ca este un numar vodafone și nu mai este valabil in orange.

Ascary
Campion certificat
La Vodafone evident fiindca e numarul lui.

Razvan
#StarMember
La operatorul donor. După ce numărul a fost dezactivat acesta se întoarce la proprietar, în cazul tău la Vodafone. Poate fi recuperat, cel mai probabil la abonament sau după perioada de carantină la prepay.

Jay
Campion certificat
Ce tare... eu am crezut ca ramane la ultimul proprietar.. hmm..

Razvan
#StarMember
Când portezi numărul, este ca și când stai cu chirie, nu devine proprietar operatorul curent. Dacă ai numărul de Orange și îl portezi succesiv la ceilalți, ar însemna ca ultimul operator să devină proprietarul numărului, ceea ce nu se întâmplă în prezent.

teacher_
#StarMember
Mulțumesc și eu pentru lămurire. E chiar interesant de știut.

Vio73
#StarMember
Nu am portat niciodată, dar e bine să știm. Mulțumesc!

FLo1
#StarMember
Pentru a recupera un numar de la un operator fata de care nu ai sentimente de fidelitate este doar o cheltuiala inutila de timp si bani. Trebuie sa fie un numar mult prea important ca sa merite efortul. De altfel, la portare, ai 2 numere de telefon: unul al retelei si unul asociat (pe care il preferi portat). Ceva simular este si la telefonia VoIP, unde ti se aloca un numar "by default", dar poti folosi si un altul preferential.

Salut! Recomandarea noastra este sa iei legatura cu colegii dintr-un Shop Orange, avand la tine cartela SIM aferenta numarului PrePay dezactivat. In Shop, colegii nostri iti vor solicita anumite informatii despre istoricul numarului si vor investiga situatia. Ulterior, iti vor oferi un raspuns privind posibilitatea de a recupera numarul in cauza pe abonament. 

Vio73
#StarMember
Mulțumim de informații!