anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicația Tik-Tok

Laura_cio
Senior

Folosește cineva aplicația Tik Tok? Ce tip de aplicație este și la ce ne folosește? Am citit ca implica niște riscuri: https://m.digi24.ro/stiri/sci-tech/lumea-digitala/doi-senatori-americani-cer-analizarea-celei-mai-populare-aplicatii-din-randul-adolescentilor-din-teama-de-spionaj-1206365

1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

Această aplicație are acces la:

Persoane de contact - read your contacts

Cameră foto - take pictures and videos

 

Fotografii/Media/Fișiere:

- read the contents of your USB storage

- modify or delete the contents of your USB storage

 

Telefon - directly call phone numbers

 

Microfon - record audio

 

Locație:

- approximate location (network-based)

- precise location (GPS and network-based)

 

ISTORICUL DE PE DISPOZITIV SI DIN APLICATII:

- retrieve running apps

- Identitate

- add or remove accounts

 

Stocare

- read the contents of your USB storage

- modify or delete the contents of your USB storage

Informații privind conexiunea Wi-Fi - view Wi-Fi connections

 

Altele:

- read Home settings and shortcuts

- write Home settings and shortcuts

- receive data from Internet

- control flashlight

- use accounts on the device

- install shortcuts

- prevent device from sleeping

- toggle sync on and off

- DRAW OVER OTHER APPS

- create accounts and set passwords

- connect and disconnect from Wi-Fi

- uninstall shortcuts

- RUN AT STARUP

- FULL NETWORK ACCESS !!!

- REORDER RUNNING APPS

- view network connections

- change your audio settings

- set wallpaper

- send sticky broadcast

- control vibration

- expand/collapse status bar

 

Edit DanielaH - Vă recomandăm un articol de pe site-ul nostru cu mai multe sfaturi, în special pentru părinți https://www.orange.ro/help/articole/tot-ce-ai-nevoie-sa-stii-despre-tiktok-scurt-ghid-pentru-parinti

Vizualizare soluţie în postul original

30 Răspunsuri 30

Razvan
#StarMember
Tik-tok consuma foarte multe resurse de date, inclusiv în fundal. Un abonat Orange i-a venit de plata, 500 euro, doar ca a făcut trafic extra în fundal, timp de 2-3h.

Ascary
Campion certificat
Cu ce se ocupă această aplicație?!

teacher_
#StarMember
Tik tok este o aplicație apărută în china, și care este folosita in special de tineri. O aplicație de video sharing, prin care cel care o distribuie se filmează cântând o melodie cunoscuta la o viteză normală, iar când este vizionata, apare la viteza mărită, creandu-se un aspect amuzant. Într-adevăr, și eu am citit despre anumite riscuri, dar ei (americanii) se bazează doar pe faptul că a fost descărcată de 100 de milioane de ori. Oricum, chinezii nu vor scăpa de aceste acuzații prea curand.

teacher_
#StarMember
Bineînțeles, videoclipurile înregistrate sunt distribuite ulterior pe rețele de socializare, Facebook sau Instagram. Practic aceasta aplicație creste viteza unei înregistrări. Cei mai multi o folosesc cântând și mărind viteza, dar se utilizează la orice lucru facut pe care dorești să îl vezi la o viteză ridicată ulterior. (Sporturi, jocuri, diverse interpretări)

FaraUnID
Campion certificat

Această aplicație are acces la:

Persoane de contact - read your contacts

Cameră foto - take pictures and videos

 

Fotografii/Media/Fișiere:

- read the contents of your USB storage

- modify or delete the contents of your USB storage

 

Telefon - directly call phone numbers

 

Microfon - record audio

 

Locație:

- approximate location (network-based)

- precise location (GPS and network-based)

 

ISTORICUL DE PE DISPOZITIV SI DIN APLICATII:

- retrieve running apps

- Identitate

- add or remove accounts

 

Stocare

- read the contents of your USB storage

- modify or delete the contents of your USB storage

Informații privind conexiunea Wi-Fi - view Wi-Fi connections

 

Altele:

- read Home settings and shortcuts

- write Home settings and shortcuts

- receive data from Internet

- control flashlight

- use accounts on the device

- install shortcuts

- prevent device from sleeping

- toggle sync on and off

- DRAW OVER OTHER APPS

- create accounts and set passwords

- connect and disconnect from Wi-Fi

- uninstall shortcuts

- RUN AT STARUP

- FULL NETWORK ACCESS !!!

- REORDER RUNNING APPS

- view network connections

- change your audio settings

- set wallpaper

- send sticky broadcast

- control vibration

- expand/collapse status bar

 

Edit DanielaH - Vă recomandăm un articol de pe site-ul nostru cu mai multe sfaturi, în special pentru părinți https://www.orange.ro/help/articole/tot-ce-ai-nevoie-sa-stii-despre-tiktok-scurt-ghid-pentru-parinti

teacher_
#StarMember
Cam multe permisiuni pentru ceea ce ar trebui să facă.... 🙂

Ascary
Campion certificat
Spionaj chinezesc 🙂 dar las' că nici cu americanii nu mi-e rușine. De fapt au și recunoscut că prin telefoanele lor pot urmări orice. Însă tăticii spionajului industrial și economic tot japonezii rămân. 🙂

Vio73
#StarMember
Cam ciudată aplicația asta. Am citit undeva că sunt persoane care au avut probleme cu aplicația asta. Atât în ceea ce privește costurile, cât și securitatea.

Anonim
Neaplicabil
Am instalat-o de curiozitate și am șters-o după câteva minute, nu m-a "prins" deloc. :)) E populară printre tineri, sunt câteva clipuri funny dar cam atât. Într-adevăr cam multe permisiuni cere.

RafaHelper
#StarMember
Buna @Laura, Eu inca nu o folosesc si nu sunt tentant sa o instalez. Este o aplicatie de social media prin care poti crea sau/si distribui continut unic, creat cu ajutorul camerei video si efectelor de sunet. Am ramas placut surprins de continutul publicat in aplicatie, poti vedea cat de creativi sunt tineri si cum incearca sa realizeze continut de calitate. Riscuri exista peste tot, in special cu fiecare aplicatie pe care o instalezi, toate colecteza date despre tine. ___________________________________________________________________________________________ Din articol vedem cum povestea Huawei continua intr-o alta formula. Daca in trecut marile puteri se duelau pe camp acum o fac mai smart, ca in cazul de fata. ___________________________________________________________________________________________ @Razvan, 2-3 ore de trafic de date in fundal cu un cost de 500 de euro, sunt curios sa vad un articol sau o postare pe acest subiect, oare ne-ai putea ajuta? ___________________________________________________________________________________________ @FaraUnID ce ai vrut sa demostrezi cu postarea ta? Toate aplicatiile de social media detin o lista la fel de lunga pentru permisiuni.

FaraUnID
Campion certificat
Ideea de baza, pe care am mai adus-o in discutie pe un al topic, este accea ca 9 din 10 utiliztori de smartphone instaleaza aplicatiile <>, cu NEXT, OK, OK, DONE, FINISH, dupa care vin si se revolta ca au cost suplimentar foarte mare, ca telefonul se misca greoi, ca se incinge foarte tare, ca bateria se descarca foarte repede, ca sunt bomardati cu tot felul reclame targetate bazate pe istoricul lor web, ca s-au trezit peste noapte abonati la nu-stiu-ce serviciu premium si lista poate continua. Ne mai trebuie o pereche de Google Glass cand suntem alaturi de jumatatea noastra in momente intime, ca doar suntem ancorati in tehnologie "mânca-ți-aș" !!!

teacher_
#StarMember
Ai dreptate! Oricum, mi se par exagerate permisiunile solicitate.. Sa modifice contacte? O aplicatie video? Ce treabă are cu contactele telefonului..? Și ne mai mirăm că ne spionează 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Evident ca aplicatia in sine nu are nevoie de toate acele permisuni pentru a functiona optim. De ce are nevoie de istoricul meu? Pentru a ma bombarda cu reclame nesolicitate dar targetate? De ce are nevoie de locatie? Tot pentru mesaje comerciale nesolicitate dar targetate? De ce are nevoie sa interactioneze si sa modifice alte aplicatii? Practic la permisiunile cerute de ei, aplicatia are control deplin asupra telefonului tau. Daca utilizatorul nu are nici cea mai mica problema cu asta..... restul sunt mici detalii.

RafaHelper
#StarMember
@FaraUnID ce legatura are cu subiectul de aici? Laura nu a intrebat ce fel de permisiuni cere aplicatia, nu? Daca crezi ca exista o legatura intre ce ai postat si subiect, reformuleaza ideea sau poti deschide un nou topic. ___________________________________________ @teacher_ aceeasi legatura pe care o are si Facebook, Instagram, WhatsApp, Gmail, Maps, MyOrange, Revolut etc, sau de astea nu stiai ca acceseaza contactele?