anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicația 112 - ce se întâmplă dacă apăs pe "trimite locația"?

Firefly
Cunoscător
Am instalat aplicația 112, inafara de funcția 'apelare 112' mai are 'vezi harta' și 'trimite locatia'. Întrebarea este, ce se întâmplă dacă apeși pe 'trimite locatia' fără sa fi apelat 112 înainte?
1 Soluţie acceptată‚

Cathy
Explorator entuziast
teacher, Întrebarea era, "ce se întâmplă dacă apeși pe 'trimite locatia' fără sa fi apelat 112 înainte?" .Daca apesi din greseala pe locatie fara sa fi sunat sa ceri ajutor, sa raportezi ceva, nu se intampla nimic.Eu i am raspuns ca serviciul 112 se sesizeaza daca este si apelat iar locatia ii ajuta sa localizeze apelul cu o precizie de cca 10 metri. Ce zici tu telefonul cu butoane si altele nu au legatura cu intrebarea doamnei.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

FaraUnID
Campion certificat
Daca ai datele active se vor trimite coordonatele de locatie catre serviciul unic de urgenta. Asta daca nu cumva cei de la STS au implementat si functia de trimitere a locatiei prin SMS.

Razvan
#StarMember
Vor ști exact pe unde umbli în acel moment, cei de la STS.

teacher_
#StarMember
Daca ai locația activa in momentul in care suni la 112, se vor prelua coordonatele de către STS, in baza gps-urilor instalate in telefon (prin Galileo și A-GPS se transmite cel mai ușor locația). Aceste gps-uri, fiind civile pot transmite locația cu o precizie de 2 metri.

Erowan
Junior entuziast
https://www.sts.ro/ro/serviciu-localizare-apel-112....aici poți găsi toate informațiile privind aplicația 112.

Vio73
#StarMember
Le vei da locația, și probabil, vor crede că ai nevoie de ajutor. Dacă nu ai, s-ar putea să se lase și cu ,,premiu".

Cathy
Explorator entuziast
Nu se acceseaza locatia decat in urma unui apel la 112. La prima accesare a aplicaţiei Apel 112 este necesar ca utilizatorul să accepte Termenii şi Condiţiile. Totodată, pentru a asocia informaţia de localizare la apelul către 112, utilizatorul trebuie să introducă în aplicaţie numărul sau numerele de telefon aferente telefonului pe care este instalată aplicaţia, pentru terminalele dual SIM. La acţionarea butonului Apel 112, aplicaţia va extrage şi transmite informaţia de localizare în sistemul informatic al SNUAU, printr-un mesaj de date ce conţine informaţia de localizare (sau două, în cazul în care apelantul are un telefon dual SIM şi a completat în aplicaţie ambele numere de telefon), prin protocolul de transfer https.

teacher_
#StarMember
@Cathy, e falsa informația că se accesează locația doar dacă suni. Nu e neapărată nevoie sa apelezi 112 ca ei sa îți cunoască locatia. Cred că e ceva mult mai mult decât putem noi să înțelegem, din moment ce mătușa mea a sunat de pe un telefon cu butoane, fara internet și a uitat să dea locația....și în 15 minute au ajuns.

Cathy
Explorator entuziast
teacher, Întrebarea era, "ce se întâmplă dacă apeși pe 'trimite locatia' fără sa fi apelat 112 înainte?" .Daca apesi din greseala pe locatie fara sa fi sunat sa ceri ajutor, sa raportezi ceva, nu se intampla nimic.Eu i am raspuns ca serviciul 112 se sesizeaza daca este si apelat iar locatia ii ajuta sa localizeze apelul cu o precizie de cca 10 metri. Ce zici tu telefonul cu butoane si altele nu au legatura cu intrebarea doamnei.

teacher_
#StarMember
După cum zicea și @Razvan mai sus, este posibil ca acea apăsare de locație sa fie considerata o tentativa de apel la 112, și să ai o surpriza că te suna ei, sau sa fii urmărit prin locație de STS.

Razvan
#StarMember
@firefly, ai apăsat până la urmă, măcar să ne spui și nouă ce se întâmplă.

Ascary
Campion certificat
Nu cred că are curaj să apese 🙂

Firefly
Cunoscător
O sa râdeți dar da a apăsat copilul din dotare, momentan nu s-a întâmplat nimic și a cam trecut ceva timp de atunci :D, ma gândeam ca poate fi considerata situație de urgenta gen SOS :)), ma și gândeam sa sun la 112 sa le spun ca nu am nevoie de ajutor dar am zis sa nu mai încarc apelurile aiurea, ca sunt alții care chiar au nevoie de ajutor. Clar este ca o sa șterg aplicația din telefon...