anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Apel 4G vs Apel Wi-Fi. Care este mai bun?

Borsecului
Începător

Salut! Vreau să intreb care dintre Apel 4G (VoLTE) sau Apel Wi-Fi (VoWiFi) este mai bun? Am observat ca de cele mai multe ori am HD+ Voice pe Apel 4G iar pe Apel WiFi am numai HD Voice normal care am inteles ca este echivalent lui 3G. Astept un raspuns.

1 Soluţie acceptată‚

Teoretic si practic, apelul WiFi. Motivul cred ca se subintelege: un router (fix sau dedicat) poate fi superior routerului unui telefon:

  • banda receptionata prin fix (comparam firul/fibra cu 4G) are o viteza net superioara unui telefon
  • ping-ul
  • capacitatea de gestionare a semnalului.

Evident, daca routerul este mai vechi, s-ar putea ca diferenta sa nu se mai simta asa tare daca telefonul este un model mai bun.

PS: telefoanele Huawei sunt printre cele mai recunoscute pentru receptia semnalului si oferirea unei calitati superioare (producatorul produce atat telefoane, cat si antene si comunicarea intre cele doua fiind cel putin buna).

Totusi, in viata de zi cu zi, de la un punct in colo nu urechea umana nu mai face diferenta de calitate.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

Salutare!

Ambele necesita acces la internet si de aici micile diferente.

Asta înțeleg, dar ce nu ințeleg este care are calitate mai buna la apel?

Teoretic si practic, apelul WiFi. Motivul cred ca se subintelege: un router (fix sau dedicat) poate fi superior routerului unui telefon:

  • banda receptionata prin fix (comparam firul/fibra cu 4G) are o viteza net superioara unui telefon
  • ping-ul
  • capacitatea de gestionare a semnalului.

Evident, daca routerul este mai vechi, s-ar putea ca diferenta sa nu se mai simta asa tare daca telefonul este un model mai bun.

PS: telefoanele Huawei sunt printre cele mai recunoscute pentru receptia semnalului si oferirea unei calitati superioare (producatorul produce atat telefoane, cat si antene si comunicarea intre cele doua fiind cel putin buna).

Totusi, in viata de zi cu zi, de la un punct in colo nu urechea umana nu mai face diferenta de calitate.

Mulțumesc frumos, dar in cazul meu routerul meu de la alt operator prinde numai 90 mbps iar internetul mobil 4G prinde 120 mbps. Ce îmi poți recomanda?

Apelul 4G ar necesita aproximativ 25kpbs, pe cand apelul WiFi aproximativ 2Mbps. Orice depaseste bublu, nu stiu cat avantajeaza. Adica este un plus, dar degeaba ai 90Mbps daca la consumul pentru apel WiFi este necesar sub 5Mbps.

Recomandarea ar fi sa vezi cu care te impaci mai bine (stiu suna aiurea, dar cam asta e realitatea). Din experienta, apelul WiFi consuma mai multa baterie decat VoLTE.

Un WiFi consumă mai multă baterie decât LTE, dar și un LTE cu semnal slab poate (ex)termina o baterie. Deci depinde de puterea semnalului și mai ales viteza asigurată de echipament. BTW: Telefonul are modem, nu router 🙂

MCostel
Explorator

Wifi router are o stabilitate mai mare.